Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten płomień to symbol miłości

Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Mówi o. Zdzisław Świniarski - zastępca dyrektora Caritas Polska

- W ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska zamierza rozprowadzić więcej świec niż w ubiegłym roku - ponad cztery i pół miliona. Dochód z tej świątecznej akcji chcemy przeznaczyć na pomoc dzieciom z rodzin dotkniętych bezrobociem. Z danych statystycznych wynika bowiem, że w co trzeciej rodzinie jeden z małżonków lub obydwoje są bezrobotnymi. Bezrobocie znacznie obniża warunki życia, wzmaga stres członków rodziny, zwiększa skłonności do konfliktów, do alkoholizmu.
Zmniejsza to szanse awansu społecznego, a dzieci z takich rodzin mają ograniczony dostęp do kształcenia, kultury, uczestnictwa w wycieczkach, kołach zainteresowań czy w koloniach lub obozach. Pragniemy wyjść im naprzeciw. 10 groszy z każdej świecy przeznaczamy również na pomoc dzieciom w Afryce.
Wigilijna świeca Caritas, podobnie jak światło w tradycji chrześcijańskiej, stanowi symbol Chrystusa, który mówi o sobie: „Ja jestem światłością świata”. Zbawiciel do nas przychodzi i oświeca nasze ciemności: kłopoty dnia codziennego, problemy, uwikłanie w zło i grzech. Płomień świecy na wigilijnym stole przypomina też o miłości do drugiego człowieka. Podobnie jak pusty talerz, który stawiamy podczas wieczerzy. Stąd naszym życzeniem jest, by świeca Caritas płonęła na wigilijnym stole w każdej polskiej rodzinie.
Po raz kolejny Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest organizowane razem z Kościołami prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. I myślę, że już na stałe nasza akcja będzie miała charakter ekumeniczny. Co więcej - kierujemy ją do wszystkich ludzi dobrej woli, nie tylko do wierzących. Bo przecież chrześcijanie nie mają monopolu na pomoc innym ludziom. Chcemy szukać tego, co nas łączy - a łączy nas człowieczeństwo.

Wysłuchała: Milena Kindziuk

Papieski szkaplerz w Wadowicach

24 listopada szkaplerz sługi Bożego Jana Pawła II został zaprezentowany i zainstalowany w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach.
Młody Karol Wojtyła przyjął szkaplerz karmelitański w kościele Karmelitów Bosych w Wadowicach.
Uroczystej Eucharystii, odprawionej z okazji przekazania szkaplerza kościołowi św. Józefa, przewodniczył o. Albert Wach OCD - prowincjał krakowskiej prowincji karmelitów. W homilii były prowincjał o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD powiedział, że przyjmując „dar szkaplerza sługi Bożego Jana Pawła II, dziękujemy właśnie za niego, za jego osobę i za jego magisterium, za przykład świętości życia i służby Kościołowi i bliźnim”.

Polscy kolędnicy Dzieciom Indonezji

Od 13 lat dzieci zaangażowane w Papieskie Dzieło Misyjne w okresie Bożego Narodzenia wyruszają z kolędą misyjną. Chodzą od domu do domu, aby dzielić się z innymi radością Bożego Narodzenia. Przygotowując się do kolędowania, mają możliwość nauczenia się tradycyjnych polskich kolęd, lepszego poznania wydarzeń biblijnych, a podczas specjalnych katechez zapoznania się z celem kolędowania. W ten sposób już od najmłodszych lat stają się głosicielami Ewangelii, a jako mali misjonarze przybliżają także ludziom sytuację swoich rówieśników z krajów misyjnych. Zbierają też dla nich ofiary.
Sekretariat Krajowy PDMD każdego roku wydaje materiały liturgiczne, które służą pomocą w przygotowaniu i przeprowadzeniu kolędowania misyjnego. Do broszury dołączony jest plakat informujący o tym wydarzeniu. Na pamiątkę swojej wizyty dzieci zostawiają rodzinom maleńki upominek. Tym razem będzie to Misyjny Aniołek z błogosławieństwem.

Tydzień w Polsce

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się europejskie spotkanie prowincjałów franciszkańskich z Zakonu Braci Mniejszych. Spotkaniu przyświecało hasło: Franciszkanie w ewangelizacji współczesnej Europy.

Nowym przewodniczącym Kolegium Dziekanów Katolickich Wydziałów Teologicznych Europy Środkowo-Wschodniej został wybrany w Warszawie ks. prof. Tadeusz Dola z Uniwersytetu Opolskiego.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz odbył pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną - do Brukseli.

Z wizytą w Polsce przebywał przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana. Odbył on rozmowy m.in. z prezydentem elektem Lechem Kaczyńskim, wicepremierem Ludwikiem Dornem i szefem polskiej dyplomacji Stefanem Mellerem.

Z wizytą w Polsce gościli działacze Związku Polaków na Białorusi, m.in. Andżelika Borys.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz oskarżył koncerny paliwowe o bogacenie się kosztem kierowców i budżetu, bo utrzymały wysokie ceny paliw, chociaż państwo obniżyło podatki. Minister skarbu Andrzej Mikosz spotkał się z przedstawicielami firm paliwowych w sprawie możliwości obniżenia przez nie marży na paliwa.

Osoby pełniące funkcje we władzach partii politycznych nie będą mogły zasiadać w spółkach Skarbu Państwa. Rząd wniósł autopoprawkę do przygotowanego jeszcze przez poprzednią ekipę projektu ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Projektem ustawy zajął się Sejm.

Do laski marszałkowskiej wpłynął projekt uchwały Sejmu sprzeciwiający się dyskryminacji i domagający się poszanowania prawa do wypowiedzi. Przedłożenie tego projektu ma związek ze sprawą zamknięcia w Parlamencie Europejskim wystawy o ochronie życia poczętego, przygotowanej przez eurodeputowanych z LPR. Obecnie wystawę tę można oglądać w gmachu Sejmu RP w Warszawie.

Rzeczpospolita dotarła do wyliczeń Państwowej Komisji Wyborczej, dotyczących pieniędzy przysługujących największym partiom z budżetu państwa. PiS otrzyma ponad 22 mln zł rocznie, PO - blisko 21 mln, SLD i Samoobrona - niemal po 12 mln, LPR - ok. 9 mln, PSL - ok. 8 mln, SdPl - niecałe 5 mln.

KRRiT zdecydowała, że Danuta Waniek pozostanie na stanowisku przewodniczącej Rady. Członek KRRiT Lech Jaworski, który złożył wniosek o głosowanie nad jej odwołaniem, powiedział m.in., że „po raz kolejny okazało się, iż w tej instytucji nie jest ważna siła argumentów, ale argumenty siły”. Spośród 9 członków Rady za odwołaniem Waniek był tylko Jaworski.

19 listopada abp Stanisław Dziwisz przyjął w Kurii Metropolitalnej w Krakowie aktora z Hollywood Jona Voighta, odtwórcę głównej roli w filmie Jan Paweł II. Aktor przybył na spotkanie z papieskimi kremówkami.

Bullę książęcą należącą prawdopodobnie do Bolesława Krzywoustego znaleźli poznańscy archeolodzy na Ostrowie Tumskim, w okolicy niedawno odkrytego Palatium Mieszka I. To najstarsza i najlepiej zachowana pieczęć książęca, jaką dotąd znaleziono w Polsce.

Z danych opublikowanych przez Home Office (brytyjski resort spraw wewnętrznych) wynika, że Polacy są największą grupą pracowników z krajów UE zatrudnioną przez tamtejszych przedsiębiorców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30
Stanisława Leszczyńska - witraż

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br. w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Więcej ...

Watykan: Rada Kardynałów mówiła o roli kobiet, synodzie i sytuacji w świecie

2024-04-16 22:03

Włodzimierz Rędzioch

Rola kobiet w Kościele, prace Synodu i wdrażanie reformy Kurii Rzymskiej a także sytuacja wojen i konfliktów w świecie były tematami obrad Rady Kardynałów - wynika z komunikatu opublikowanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...