Reklama

60 lat polskiego duszpasterstwa w Monachium

Bp Karpiński w otoczeniu kapłanów i wiernych po Mszy św. w kościele św. Józefa w Monachium

E. Charłaszów

Bp Karpiński w otoczeniu kapłanów i wiernych po Mszy św. w kościele św. Józefa w Monachium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Monachium w dniach od 11 do 13 listopada br., z udziałem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji - bp. Ryszarda Karpińskiego, świętowano 60. rocznicę ustanowienia w tym mieście polskiej parafii. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. za Ojczyznę, sprawowaną pod przewodnictwem Księdza Biskupa, w dniu polskiego Święta Niepodległości, w kościele św. Barbary. Świątynia ta, wyremontowana po zniszczeniach wojennych przez Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych, była pierwszym „polskim” kościołem w Monachium i służyła Polakom w latach 1946-79.
W niedzielę 13 listopada natomiast w kościele św. Józefa została odprawiona Msza św. dziękczynna za 60 lat polskiego duszpasterstwa w Monachium oraz w intencji pomordowanych i zmarłych polskich duszpasterzy. Mszy św. przewodniczył bp Karpiński w koncelebrze z prowincjałem Warszawskiej Prowincji Ojców Redemptorystów - o. dr. Zdzisławem Klafką, prowincjałem Monachijskiej Prowincji Zgromadzenia Redemptorystów - o. Edmundem Hippem, kierownikiem Referatu ds. Duszpasterstwa Obcokrajowców Archidiecezji München-Freising - ks. prał. Wolfgangiem Huberem oraz polskimi i niemieckimi duchownymi.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele MSZ z konsulem generalnym RP w Bawarii Wacławem Oleksym na czele, weterani II wojny światowej, byli więźniowie KL Dachau, byli pracownicy Radia Wolna Europa, przedstawiciele polskiego i niemieckiego laikatu, poczty sztandarowe, dzieci i dorośli w strojach ludowych oraz blisko dwutysięczna Polonia.
W okolicznościowej homilii bp Ryszard Karpiński przypomniał historię polskiego duszpasterstwa w Monachium, wyrosłego na gruzach i popiołach obozu koncentracyjnego w Dachau.
Życzenia gratulacyjne polskiej wspólnocie nadesłał ordynariusz archidiecezji Freising - kard. Friedrich Wetter.
W godzinach popołudniowych w sali widowiskowej „Kolpinghaus” odbył się koncert jubileuszowy, w którym wystąpili: chór parafialny pod kierunkiem Józefa Obuchowskiego, zespół parafialny „Redemptor”, zespół taneczny „Polonia” oraz artyści Opery Monachijskiej. W holu „Kolpinghaus” przybyli na koncert goście mogli obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą działalność duszpasterską, kulturalną i edukacyjną polskiej parafii w latach 1945-2005.

***

Duszpasterstwo polskie w Monachium zostało zainicjowane podczas II wojny światowej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Dachau. W obozie tym przebywało 35 tys. Polaków, w tym 2 tys. polskich kapłanów, którzy nieśli posługę duchową współwięźniom. Blisko połowa polskich księży w KL Dachau straciła swoje życie, pozostając wiernymi powołaniu kapłań-skiemu i Ojczyźnie. Kiedy latem 1941 r. polskim kapłanom zabroniono odprawiać Msze św., czynili to potajemnie w niedziele przed wschodem słońca. W niedzielne popołudnia miały miejsce tajne katechezy i pogadanki religijne. Zakładano tajne kółka różańcowe, eucharystyczne i maryjne. W chwili wyzwolenia KL Dachau, 29 kwietnia 1945 r., było w nim 761 polskich kapłanów.
3 czerwca tego roku władze amerykańskie przeniosły 5 tys. Polaków, więźniów obozu w Dachau, w tym 450 kapłanów, do koszar wojskowych na terenie Monachium.
5 czerwca 1945 r. papież Pius XII ustanowił samodzielną diecezję dla Polaków w Niemczech i powołał na jej ordynariusza bp Józefa Gawlinę - biskupa polowego Wojska Polskiego. Diecezja przetrwała 31 lat, a po jej rozwiązaniu powołano Polską Misję Katolicką w Niemczech, która została podporządkowana Kościołowi niemieckiemu.
Bp Józef Gawlina dekretem z 17 czerwca 1945 r. ustanowił polską parafię w Monachium i powołał na proboszcza ks. prał. Stefana Leciejewskiego, kapłana diecezji poznańskiej, byłego więźnia obozu w Dachau i późniejszego pierwszego rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Polską wspólnotę w Monachium najdłużej prowadził ks. prał. Paweł Kajka (1952-78), kapłan diecezji siedleckiej, były więzień obozów Auschwitz i Dachau.
Od 1978 r. Polską Misję Katolicką w Monachium prowadzą księża ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów. Od 15 lat proboszczem w Monachium jest o. dr Stanisław Pławecki. W latach 1989-2004 w Monachium istniała także druga Polska Misja Katolicka - przy parafii św. Moniki na Neuperlachu - którą prowadził ks. Czesław Nowak - kapłan diecezji opolskiej. Powstała ona w wyniku przeniesienia do Monachium byłej polskiej parafii w Ludwigsfeld.
Od 20 lat centralnym polskim kościołem jest trzecia co do wielkości świątynia Monachium - kościół św. Józefa, gdzie co tydzień na Mszy św. o godz. 12. 00 zbiera się ponad 1,5 tys. Polaków. Ponadto w niedziele w Monachium dla Polaków odprawiane są również Msze św. kościołach: św. Moniki, św. Anny, w kaplicy św. Jana Nepomucena w Ludwigsfeld i w kaplicach Misji. We wszystkich niedzielnych Mszach św. uczestniczy ponad 2,5 tys wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli