Reklama

Obchody 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza

Przy grobie i pomniku Wieszcza

Przy trumnie Wieszcza na Wawelu

Adam Wojnar

Przy trumnie Wieszcza na Wawelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 26 listopada br. w Krakowie odbyły się uroczystości 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. We Mszy św. uczestniczyli Minister Kultury, Wojewoda Małopolski, Prezydent Krakowa, przedstawiciele placówek dyplomatycznych, instytucji państwowych i samorządowych, świata kultury, młodzież oraz licznie przybyli krakowianie. Kard. Macharski podkreślił w kazaniu, że żywe słowo Poety po dziś dzień buduje nasz system wartości, nasze myślenie i odczuwanie. Po Mszy św. złożono kwiaty przy sarkofagu Adama Mickiewicza - w Krypcie Wieszczów Narodowych w wawelskiej katedrze.
Następnie uformował się pochód, który z Wawelu, przy dźwiękach wojskowej orkiestry, przeszedł Drogą Królewską na Rynek Główny. Pod pomnikiem Wieszcza studenci krakowskiej PWST recytowali fragmenty z Pana Tadeusza, a do zebranych przemówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, organizator uroczystości, i min. Kazimierz Ujazdowski, który 25 listopada br. otworzył w Stambule Muzeum Adama Mickiewicza. Wyraził on zadowolenie, że mógł odwiedzić Stambuł i Kraków - „dwa symboliczne miejsca dla rocznicy śmierci Adama Mickiewicza”. Minister podziękował krakowianom za zorganizowanie uroczystości i podkreślił, że „czcimy Twórcę, który w największym stopniu określił kształty polskiej kultury narodowej i postawił najważniejsze pytania dotyczące relacji między tym, co polskie, a tym, co uniwersalne”. Minister zapowiedział także, że w przyszłorocznym budżecie nastąpi realny wzrost nakładów na kulturę oraz że dofinansowane zostaną te dziedziny kultury, które dotąd były niedoceniane. Po odczytaniu telegramów oficjalne delegacje oraz uczestnicy uroczystości u stóp pomnika Poety złożyli wieńce i kwiaty.
Adam Mickiewicz zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu. Trumnę z jego ciałem przewieziono do Paryża, gdzie 21 stycznia 1856 r. odbył się pogrzeb Poety na polskim cmentarzu w Montmorency. W 1890 r. doczesne szczątki Mickiewicza sprowadzono do Ojczyzny. 4 lipca tegoż roku odbył się w Krakowie bardzo uroczysty pogrzeb Wieszcza, a trumna z jego prochami spoczęła w północnej nawie katedry wawelskiej w specjalnie przygotowanej krypcie, obok kaplicy Lipskich. Obecnie Krypta Wieszczów Narodowych mieści sarkofag Mickiewicza według projektu S. Odrzywolskiego z medalionem Poety, a także sarkofag J. Słowackiego oraz płytę upamiętniającą C. K. Norwida z urną zawierającą ziemię z jego grobu. Na ścianie krypty, nad mensą ołtarzową, umieszczono mozaikowy obraz Matki Bożej Ostrobramskiej.
Pomnik w Rynku Głównym jest jednym z najsłynniejszych pomników Twórcy Dziadów i Pana Tadeusza. Powstał według projektu T. Rygiera w 100-lecie urodzin Poety i został odsłonięty 16 czerwca 1898 r. W sierpniu 1940 r. Niemcy zburzyli pomnik, a figury pocięli na części. Po wojnie odnaleziono fragmenty pomnika na przedmieściach Hamburga i dokonano jego rekonstrukcji. Powtórnego odsłonięcia pomnika dokonano w 100-lecie śmierci Poety - 26 listopada 1955 r. W tym roku trwa przebudowa Rynku, stąd uroczystość odbywała się na prowizorycznym pomoście łączącym pomnik z chodnikiem.
Obchody 150. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza zorganizowano w Krakowie w ramach pierwszej edycji festiwalu „Dramaty Narodów”, poświęconej polskiemu dramatowi romantycznemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

wikipedia.org

Więcej ...

Spotkanie Parolin - Vance. Współpraca ws. ochrony wolności religijnej

2025-04-19 18:31

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przyjął w Wielką Sobotę w Watykanie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Davida Vance’a. Rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji międzynarodowej oraz współpracy pomiędzy USA i Stolicą Apostolską.

Więcej ...

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego najważniejszym świętem w Kościele katolickim

2025-04-20 09:36

Karol Porwich

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość w Kościele katolickim. Kościół świętuje tego dnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Jego przejście od śmierci do życia. Prawda ta jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...