Reklama

Z Polski

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Adam Wojnar

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs Szopek Krakowskich

Reklama

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać pokonkursową wystawę krakowskich szopek. W tym roku do 63. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 41 szopek seniorów i 112 prac dzieci i młodzieży. Z powodu remontu płyty Rynku Głównego szopkarze ze swymi dziełami zebrali się nie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, ale wokół ratusza. Stąd też barwny korowód przeszedł do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Rynku Głównym 35, gdzie do 5 lutego dzieła te są eksponowane na wystawie.
W tym roku do tradycyjnych elementów szopek krakowskich dołączył portal pałacu arcybiskupów krakowskich ze słynnym oknem papieskim oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Obok postaci Świętej Rodziny, aniołów, pastuszków, krakowiaków oraz historycznych i współczesnych osobistości związanych z Krakowem - w wielu szopkach znalazł się Jan Paweł II. Na tarczy zegara w szopce Jana Kirsza wskazówki zatrzymały się na godz. 21.37, a orzeł wieńczący wieżę jest przepasany kirem.
W 63. Konkursie Szopek Krakowskich w kategorii dużych szopek pierwszą nagrodę zdobył Bronisław Pięciak. W swej szopce pod wieżami kościoła Mariackiego umieścił miniaturowy ołtarz Wita Stwosza. W kategorii szopek średnich pierwszą nagrodę otrzymał Roman Sochacki, za szopkę małą pierwszą nagrodę zdobył Maciej Moszew, a za miniaturę (14,5 cm) - Jan Kirsz. Nagrodę za kultywowanie tradycji szopkarskiej przyznano braciom Markowi i Jackowi Głuchom, a ustanowioną w tym roku nagrodę im. Jerzego Dobrzyckiego, z którego inicjatywy w 1937 r. ogłoszono pierwszy konkurs krakowskich szopek, przyznano Bronisławowi Pięciakowi, który w konkursie bierze udział od ponad 40 lat i wykonał ok. 100 szopek.

TAJ

Zmarła teatralna partnerka Karola Wojtyły

14 grudnia zmarła Danuta Pukło-Gruszczyńska - rówieśniczka i koleżanka Karola Wojtyły z lat gimnazjalnych, jego partnerka w Międzyszkolnym Teatrze Dramatycznym w Wadowicach. Miała 85 lat.
Danuta, jej brat Adam i Karol Wojtyła często bawili się w domu i w ogrodzie rodziny Pukłów. Karol Wojtyła znajdował tam, zwłaszcza po śmierci matki Emilii w 1929 r., ciepło rodzinne.
Jako prezes kółka ministrantów przy wadowickiej parafii, Karol Wojtyła przygotowywał Adama Pukło do ministrantury w języku łacińskim, asystowała im Danuta.
Gdy w 1935 r. utworzony został Międzyszkolny Teatr Dramatyczny, Danuta Pukło uczestniczyła w wystawianych sztukach. W Nowym Don Kichocie Aleksandra Fredry Karol i Danuta kreowali główne role.
Danuta Pukło-Gruszczyńska uczestniczyła niemal we wszystkich spotkaniach koleżeńskich z Ojcem Świętym Janem Pawłem II maturzystów z 1938 r. obu ówczesnych wadowickich gimnazjów.
Papież zawsze bardzo serdecznie wspominał dom i rodzinę Pukłów. 6 czerwca 1997 r. w zakopiańskiej Księżówce, na kolejnym spotkaniu koleżeńskim maturzystów wadowickiego gimnazjum z 1938 r., Ojciec Święty - przytulając Danutę - wspomniał, jak jej matka prowadziła ich oboje do I Komunii św. Pamiętał, że z powodu braku w Wadowicach chłopięcych bucików był wtedy, w dziewczęcych.
Swoje wspomnienia z lat dziecięcych i młodzieńczych spędzonych z Karolem Wojtyłą Danuta Pukło-Gruszczyńska zawarła w książce-albumie pt. W Wadowicach wszystko się zaczęło, wydanej przez Apostolicum w 2001 r.

Książkowy zbiór kartek napisanych po śmierci Jana Pawła II

Kilkaset kartek, listów i świadectw z ostatnich dni życia oraz napisanych po śmierci Jana Pawła II zebrano w książce Tato... mój przewodniku. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej.
Na niezwykły zbiór składają się kartki napisane przez Polaków czuwających na Placu św. Piotra w Watykanie w ostatnich dniach życia Jana Pawła II oraz po jego śmierci. Do książki dołączono także listy, które napływały w tym czasie do Watykanu.
13 grudnia 2005 r., podczas prezentacji książki w Krakowie, bp Józef Guzdek podkreślał, że jest ona wzruszającym świadectwem tego, co wydarzyło się w kwietniu 2005 r., a do czego będziemy wracać nawet wtedy, gdy osłabną emocje. - Kiedy ją przeglądałem, uderzyło mnie, że określeniem, które najczęściej się powtarza, jest słowo „ojciec” i drugie - „autorytet”. W czasie kiedy autorytety są kwestionowane, okazało się, jak bardzo wszyscy potrzebujemy autorytetu. Takim przewodnikiem był Jan Paweł II - mówił.
Wyboru listów, świadectw i kartek dokonał ks. prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wstęp do książki napisał abp Stanisław Dziwisz. Jej tytuł Tato... mój przewodniku - to cytat z zapisków Ani, pozostawionych na Placu św. Piotra. Do książki dołączone zostały świąteczne życzenia od abp. Dziwisza oraz opłatek. - Ten opłatek ma być znakiem naszej pamięci o Janie Pawle II. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą po raz pierwszy bez Papieża - podkreślał dyrektor Wydawnictwa ks. Zygmunt Kosowski.

Tydzień w Polsce

Zdrowia, ukochania prawdy, odwagi w obronie sprawiedliwości życzył parlamentarzystom Prymas Polski podczas opłatkowego spotkania w Sejmie RP. Kard. Józef Glemp posłużył się także słowami ks. Skargi: „By korzyści swoich zapomniawszy dbać o zwartość obywateli, który każdy cieszy się pracą we własnym kraju”. W imieniu parlamentarzystów życzenia złożył Księdzu Prymasowi marszałek Sejmu Marek Jurek.

Św. Faustyna Kowalska jest od 10 grudnia br. patronką Łodzi. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie został odczytany podczas Mszy św. z okazji 85-lecia diecezji łódzkiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.

Dr Urszula Wenda i ks. prał. Henryk Bolczyk - lekarka i kapłan niosący pomoc górnikom kopalni „Wujek” w czasie i po pacyfikacji kopalni w grudniu 1981 r. - to tegoroczni laureaci nagród „W imię człowieczeństwa” im. Biskupa Jana Chrapka.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że zleci odpowiednim służbom przeprowadzenie kontroli, czy w Polsce były tajne więzienia CIA.

Białoruskie władze nie zezwoliły na wjazd do tego kraju doradcy Premiera RP ds. Polonii i Polaków Michała Dworczyka, uznając go za „osobę niepożądaną”. Jechał on z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamem Lipińskim na spotkanie z nieuznawanymi przez Aleksandra Łukaszenkę władzami Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Dzień wcześniej podobny los spotkał dziennikarkę TVP. Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że MSZ zwróci się do Ambasady Białorusi w Warszawie o wyjaśnienie tej sprawy.

W Domu Polskiego Kombatanta im. gen. Władysława Andersa w Paryżu odsłonięto Tablicę Katyńską. Umieszczony na niej napis, głosi: „Pamięci 21857 jeńców polskich, ofiar ludobójczej decyzji najwyższych władz sowieckich, podjętej 5 marca 1940 roku na Kremlu w Moskwie”.

Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym, Msza św. w archikatedrze św. Jana koncelebrowana przez Prymasa Polski, pierwsza wizyta w siedzibie głowy państwa - pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, i przekazanie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi - to główne punkty uroczystości inauguracji prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego, 23 grudnia br.

W 24. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL-u stanu wojennego, 13 grudnia br. przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie odbyła się pikieta, której uczestnicy domagali się osądzenia odpowiedzialnych za tę decyzję. Pion śledczy IPN-u zapowiedział, że w pierwszym kwartale przyszłego roku postawi odpowiednie zarzuty generałom: Jaruzelskiemu, Czesławowi Kiszczakowi i Florianowi Siwickiemu.

Sąd Najwyższy orzekł, że prof. Ryszard Bender nie musi przepraszać Jerzego Urbana za nazwanie go „Goebbelsem stanu wojennego” (SN oddalił wniosek o kasację wyroku w tej sprawie). Oznacza to zakończenie trwającego 13 lat procesu.

Polska zmierzy się w grupowym etapie przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej z gospodarzami - Niemcami oraz Kostaryką i Ekwadorem.

Podczas Mistrzostw Europy w pływaniu w Trieście we Włoszech polska reprezentacja zdobyła 11 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Złote medale zdobyli: Katarzyna Baranowska (dwa razy), Beata Kamińska oraz Paweł Korzeniowski i Sławomir Kuczko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Funkcjonariusze ABW ponownie przeszukali mieszkanie rodziców ks. Michała Olszewskiego

2025-01-17 07:21

YouTube.com

Funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. To sytuacja bez precedensu – tak mec. Krzysztof Wąsowski ocenia akcję ABW, która przeprowadziła przeszukania u przedsiębiorców współpracujących z Fundacją Profeto. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie przeszukali też miejsce zamieszkania rodziców ks. Michała Olszewskiego - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

2025-01-17 11:35
Barbara Nowacka

PAP/Radek Pietruszka

Barbara Nowacka

Minister Edukacji podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach

Więcej ...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka Krzyża

2025-01-18 18:40
Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Parafia Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach

Profanacja Krzyża na cmentarzu w Tychach

Kolejne skutki nawoływania do "opiłowywania katolików". W nocy z 14 na 15 stycznia 2025 r. nieznani sprawcy dokonali aktu wandalizmu na parafialnym cmentarzu w Tychach. Podcięto Krzyż i "opiłowano" ręce figury Jezusa - przekazał Ks. Piotr Wojszczyk, proboszcz parafii Parafii Narodzenia św. Jan Chrzciciela w Tychach - Cielmicach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy pokornie proszę Pana o przebaczenie moich grzechów?

Wiara

Czy pokornie proszę Pana o przebaczenie moich grzechów?

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kolęda na zaproszenie? Biskupi mówią stanowcze nie!

Kościół

Kolęda na zaproszenie? Biskupi mówią stanowcze nie!

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...