Reklama

85-lecie diecezji łódzkiej

Św. Faustyna - nową patronką Łodzi

Mszy św. dziękczynnej za 85 lat Kościoła łódzkiego i za nową patronkę Łodzi - św. Faustynę, przewodniczył abp Józef Kowalczyk

Elżbieta Adamczyk

Mszy św. dziękczynnej za 85 lat Kościoła łódzkiego i za nową patronkę Łodzi - św. Faustynę, przewodniczył abp Józef Kowalczyk

10 grudnia 2005 r. upłynęło 85 lat od powstania diecezji łódzkiej, powołanej do istnienia w 1920 r. przez papieża Benedykta XV. Główna uroczystość rocznicowa, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, zbiegła się w tym dniu z ogłoszeniem decyzji Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu św. Faustyny Kowalskiej patronką Łodzi. Nazajutrz abp Władysław Ziółek sprawował dziękczynną Mszę św., transmitowaną przez Telewizję Polonia. Dzięki temu łodzianie rozsiani po świecie mogli włączyć się w rocznicową celebrację.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 grudnia 2005 r. w uroczystej Eucharystii udział wzięło kilkunastu biskupów oraz wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Gościem specjalnym był ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli. Kanclerz Kurii Metropolitalnej - ks. prał. Andrzej Dąbrowski odczytał Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłaszający św. Faustynę Kowalską patronką miasta Łodzi. Proklamacja przyjęta została oklaskami.
Do śladów świętości, jakie pozostawiła w Kościele łódzkim Faustyna Kowalska, nawiązał w słowie powitania abp Ziółek. „Jej życie od wczesnych lat młodzieńczych związane było z Łodzią, przez jakiś czas tu mieszkała, pracowała, z katedry łódzkiej została wezwana przez Chrystusa do przypomnienia ludziom o wielkiej tajemnicy Bożego miłosierdzia”. Abp Józef Kowalczyk powiedział w homilii, że „świętości nie powinniśmy się wstydzić, bo ona świadczy o tym, czy wzrastaliśmy i wzrastamy w naszym człowieczeństwie, w poszanowaniu godności ludzkiej w nas samych i w naszym otoczeniu”.
Nawiązując do 85. rocznicy ustanowienia diecezji łódzkiej, Nuncjusz Apostolski tłumaczył, że świadectwem obecności Boga w zmieniającym się świecie są święte i świątobliwe postaci. „Fakt powierzenia miasta w opiekę św. Faustyny zwraca naszą uwagę, że Łódź i cała archidiecezja cieszą się znamieniem świętości, nie tylko św. Faustyny, ale i innych bohaterów, którzy na tej ziemi żyli”. Abp Kowalczyk przywołał słowa Jana Pawła II o św. Maksymilianie M. Kolbe, św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Rafale Chylińskim, Wandzie Malczewskiej - katechetce z Parzna i Stanisławie Leszczyńskiej - bohaterskiej położnej z Auschwitz-Birkenau oraz kandydatów na ołtarze, łódzkich kapłanów: ks. Tadeusza Burzyńskiego i ks. Dominika Kaczyńskiego, a także ks. Zygmunta Franczewskiego - b. więźnia obozów koncentracyjnych i wspaniałego duszpasterza z Łasku. „To jest kapitał, bogactwo Kościoła - dodał abp Kowalczyk. - Istnieje potrzeba, aby społeczeństwo wiedziało, także za pośrednictwem publicznych środków masowego przekazu, jakim bogactwem cieszy się Kościół w Polsce, aby go rozwijać i dzielić się nim ze zjednoczoną Europą, bo o wartości człowieka nie świadczy tylko portfel, świadczy o niej jego człowieczeństwo, okupione niejednokrotnie męczeństwem, ale przede wszystkim heroiczną świętością na co dzień. Tego bogactwa Kościołowi łódzkiemu gratulujemy i dziękujemy Bogu za to” - zakończył Nuncjusz Apostolski.
Obchody rocznicowe łączą zawsze przeszłość z przyszłością. Abp Ziółek przypomniał robotniczą przeszłość Łodzi „na wyrost zwanej ziemią obiecaną”, poruszył współczesne jej problemy - dzisiejsza Łódź jest ponadmilionową aglomeracją z wysokim stopniem bezrobocia oraz starzejącą się i sfeminizowaną populacją mieszkańców [przyp. red.] - oraz nakreślił zadania na przyszłość.
W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, rządu, władz państwowych i samorządowych z prezydentem miasta Jerzym Kropiwnickim i wojewodą łódzkim Stefanem Krajewskim. Reprezentowane były: wojsko, policja, straż miejska oraz wyższe uczelnie. Abp Ziółek podziękował członkom Rady Miasta za poparcie wniosku o ustanowienie św. Faustyny patronką Łodzi. „Decyzja Stolicy Apostolskiej jest dla nas nowym zadaniem - powiedział. - Orędzie Miłosierdzia powinno zaowocować ufną miłością ku Bogu, nawróceniem serca, wiernością Bożej woli i czynnym miłosierdziem dla drugich. Jak nie odczytać orędzia Miłosierdzia jako proroczego wołania do naszego umiłowanego miasta, które oczekuje niecierpliwie na realizację programu miłosierdzia przez ludzi z wyobraźnią miłosierdzia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kiedy prezydent spotka się z szefami służb? Siemoniak: dostaliśmy zaproszenie

2026-01-09 09:19
Prezydent Karol Nawrocki

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Dostałem w czwartek zaproszenie na 15 stycznia od pana prezydenta, wspólnie z premierem Kosiniakiem-Kamyszem. Zaproszeni są również szefowie czterech służb - przekazał w piątek minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

Więcej ...

Rozważanie: Ostatnie słowa Juliana Tuwima. Ta historia porusza do dziś

2026-01-09 11:13

Materiał prasowy

Czy można zgasić światłość wiekuistą… dla oszczędności? W tym odcinku wracam do ostatnich słów Juliana Tuwima – zapisanych na serwetce godzinę przed śmiercią. Zderzam je z naszym światem: piosenkami bez sensu, szopkami bez twarzy, kulturą bez Boga.

Więcej ...

W ciszy rośnie przestrzeń dla wiary

2026-01-09 19:30

Agata Kowalska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: podano datę kolejnego konsystorza kardynałów

Kościół

Watykan: podano datę kolejnego konsystorza kardynałów

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Wiadomości

Nauczycielka, która miała wyrzucić krzyż do kosza...

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

Święci i błogosławieni

Paulina Jaricot. Ta, która uwierzyła w moc Różańca

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się...

Wiara

W tradycji chrześcijańskiej łódź często staje się...

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku