Reklama

Nowy numer „L’Osservatore Romano”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uwieńczeniem Roku Eucharystii, ogłoszonego przez sługę Bożego Jana Pawła II, było XI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbywało się pod przewodnictwem Benedykta XVI w Watykanie w dniach 2-23 października 2005 r. Podczas obrad biskupi pochodzący z różnych części świata i z różnych kultur wymieniali poglądy i doświadczenia, rozważając temat: Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła. Wszystkie wystąpienia w Auli Synodalnej oraz dyskusje w dwunastu grupach językowych dotyczyły najważniejszych aspektów teologicznych i duszpasterskich Sakramentu Miłości. W wypowiedziach podkreślano, że sprawowanie Eucharystii i udział w tym sakramencie zobowiązują kapłanów i wiernych do wzrastania w świętości oraz do budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.
W Orędziu do Ludu Bożego, ogłoszonym na zakończenie Synodu, jego uczestnicy napisali, że ludzkie „cierpienia nie mogą nam być obojętne, gdy sprawujemy eucharystyczne Misterium, które zobowiązuje nas wszystkich, byśmy czynnie i świadomie działali na rzecz sprawiedliwości i przemiany świata, umocnieni nauczaniem społecznym Kościoła, który zabiega o to, by w centrum uwagi był człowiek i jego godność. «Nie możemy się łudzić: tylko po wzajemnej miłości i trosce o potrzebujących zostaniemy rozpoznani jako prawdziwi uczniowie Chrystusa (por. J 13, 35; Mt 25, 31-46). To właśnie jest kryterium, według którego będzie mierzona autentyczność naszych celebracji eucharystycznych» (Mane nobiscum Domine, 28)” (n. 17).
Na Synodzie licznie były reprezentowane Kościoły Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Biskupi z tych kontynentów złożyli świadectwo o wielkim bogactwie duchowym i żywotności lokalnych wspólnot chrześcijańskich, które borykają się z wieloma trudnościami, również z brakiem kapłanów.
W nowym numerze polskiego wydania L’Osservatore Romano (1/2006) redakcja zamieszcza bogatą dokumentację XI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które było ważnym wydarzeniem w życiu całego Kościoła. Poza tym opublikowane są przemówienia Benedykta XVI, bogaty wybór wypowiedzi uczestników Zgromadzenia, Orędzie Ojców Synodu do Ludu Bożego oraz refleksje po Synodzie. Czytelnik znajdzie w tym numerze również piękne przemówienie Papieża do włoskich dzieci, które przyjęły I Komunię św. w ubiegłym roku, katechezy wygłoszone podczas audiencji generalnych, rozważanie przed niedzielną modlitwą Anioł Pański i kronikę działalności Ojca Świętego.

D.

L’Osservatore Romano można zamówić pod adresem: Księża Pallotyni, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki k. Warszawy

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Olszewski dziękuje za modlitwę. Pisze także o przemocy ze strony organów ścigania

2026-01-06 17:41
Ks. Michał Olszewski dziękuje modlącym się o jego powrót do zdrowia

Profeto/Facebook

Ks. Michał Olszewski dziękuje modlącym się o jego powrót do zdrowia

Dziś w Warszawie w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela odbyła się Msza Święta o łaskę zdrowia dla księdza Michała Olszewskiego. Mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca kapłana przekazał w mediach społecznościowych krótkie podziękowania dla uczestników Eucharystii.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Więcej ...

Uroczystość Objawienia Pańskiego

2026-01-06 22:15

Biuro Prasowe AK

– Jest potrzebna rzeczywista chęć spotkania się i widzenie siebie po Bożemu. To oczyszcza nasze intencje i sprawia, że nie chcemy nikim manipulować, wchodząc z nim w rozmowę, tylko chcemy uczciwego spotkania, które otwiera na obecność Jezusa Chrystusa – przekonywał kard. Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego piszemy C+M+B na drzwiach i okadzamy domy?

Kościół

Dlaczego piszemy C+M+B na drzwiach i okadzamy domy?

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie – ciąg dalszy. Krzyż...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Wiadomości

Skandal w szkole w Kielnie. Nauczycielka wyrzuciła krzyż...

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Kościół

Kilku biskupów udzieliło wiernym dyspensy na piątek 2...

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Niedziela Kielecka

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w...

Wiadomości

"Mój przyjaciel usiadł i trzymał w dłoni swój...