Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień wdzięczności dla kard. Franciszka Macharskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego w archidiecezji krakowskiej była w tym roku, z inicjatywy abp. Stanisława Dziwisza, dniem wdzięczności za 27 lat posługi kard. Franciszka Macharskiego. „Mamy wszyscy przed oczami wielkie poświęcenie i głęboką troskę Księdza Kardynała o powierzoną mu owczarnię Chrystusa, aby nic z tego, co przekazał mu jego wielki Poprzednik, nie zgubić, ale utrwalić i pomnożyć” - napisał w zaproszeniu na tę uroczystość do diecezjan abp Dziwisz. W tym dniu we wszystkich kościołach i wspólnotach archidiecezji została odprawiona Msza św. i modlono się w intencji Księdza Kardynała. Przed południem w Filharmonii Krakowskiej odbyła się uroczysta sesja poświęcona osobie kard. Macharskiego oraz jego posłudze pasterskiej w Kościele krakowskim i powszechnym, której towarzyszył uroczysty koncert. Po południu natomiast w katedrze na Wawelu pod przewodnictwem Księdza Kardynała została odprawiona koncelebrowana Msza św.
Podczas sesji wypowiadali się: ks. prof. Łukasz Kamykowski, ks. prof. Jan Wal i ks. dr hab. Grzegorz Ryś, a słowa wdzięczności za posługę kard. Macharskiego wyraził abp Stanisław Nowak - ordynariusz archidiecezji częstochowskiej.
Zwracając się do swego Poprzednika na stolicy św. Stanisława, abp Dziwisz przypomniał m.in. pamiętny dzień 6 stycznia 1979 r., kiedy w Bazylice św. Piotra w Rzymie kard. Macharski otrzymywał sakrę biskupią z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. - Wraz z nią powierzył Ci swój Kościół krakowski, ten, do którego swoją miłość wypowiedział w poemacie Stanisław, a który Tobie zadedykował - mówił abp Dziwisz. Podkreślił także, że kard. Macharski dziedzictwo to przyjął miłującym sercem i pracowitymi rękami.

Tadeusz A. Janusz

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

wydany w kontekście wizyty „ad limina” biskupów polskich (2005)

Duchowni Kościoła katolickiego, niezależnie od sprawowanej aktualnie czy w przeszłości funkcji, są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, w tym również w zakresie powinności i uprawnień, wynikających ze święceń przyjętych w diecezji lub instytucie zakonnym. Obowiązują ich także przepisy prawa partykularnego (postanowienia Konferencji Episkopatu Polski i normy synodalne) oraz - w przypadku duchownych zakonnych - przepisy konstytucji. Analogiczne normy prawne obowiązują osoby zakonne, które nie są duchownymi. Te normy prawa stanowią podstawę „wykonywania jurysdykcji oraz zarządzania i administrowania” swoimi sprawami przez Kościół katolicki i są respektowane przez władze i prawo polskie na podstawie art. 5 Konkordatu.
Podejmowanie przez duchownych (osobiście, przez inne osoby lub instytucje, np. fundacje) czy akceptowanie (także milczące) działań instytucjonalnych w oparciu o prawo polskie, które w jakikolwiek sposób angażują autorytet Kościoła, wymaga pisemnej zgody własnego ordynariusza, a w przypadku instytucji o zasięgu ogólnopolskim - także zgody Konferencji Episkopatu Polski.
Działalność, o której wyżej, podejmowana z pominięciem lub wbrew przepisom prawa kościelnego, uważana jest za bezprawną, szkodliwą dla Kościoła i podlegającą sankcjom kanonicznym, a władzy kościelnej daje podstawy do domagania się naprawienia szkód. Sprawca tych działań pozostaje w konflikcie z prawem kanonicznym i ponosi wszelką odpowiedzialność za jej skutki, w tym również finansowe, cywilnoprawne, karne czy karno-skarbowe.
Dowolna interpretacja obowiązującego prawa kościelnego (np. że „zdanie Kościoła nie ma nic do rzeczy” w takich sytuacjach) wprowadza w błąd wiernych i jest współdziałaniem, a niekiedy zachętą do działań niezgodnych z prawem.
Nuncjatura Apostolska w Polsce, spełniając swój urzędowy obowiązek, przypomina obowiązujące normy prawa i oświadcza, że niezgodna z prawem działalność duchownych czy osób zakonnych nie jest działaniem Kościoła katolickiego i w związku z tym jego instytucje nie mogą ponosić odpowiedzialności - tak prawnej, jak i moralnej - za takie poczynania.

Warszawa, 9 stycznia 2006 r.

Tydzień w Polsce

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza w katedrze na Wawelu Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie zainaugurowała obchody roku jubileuszowego 25-lecia istnienia uczelni (przez cały rok w ramach jubileuszu będą się odbywały sympozja, wykłady otwarte, koncerty i nabożeństwa).

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński poinformował m. in., że w pierwszą zagraniczną podróż Lech Kaczyński uda się do Watykanu i USA. Następnie planowane są wizyty na Ukrainie i w Czechach.

W Witebsku zlikwidowano ostatni wolny oddział obwodowy Związku Polaków na Białorusi (ZPB), a na jego miejsce powołano nowy - podległy zarządowi akceptowanemu przez władze białoruskie. Witebsk był już ostatnim większym ośrodkiem, w którym kierownictwo ZPB należało dotąd do zwolenników nieuznawanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki prezes Andżeliki Borys.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, który spotkał się z kandydatem białoruskiej opozycji na prezydenta Aleksandrem Milinkiewiczem, zapowiedział uruchomienie niezależnego radia nadającego za wschodnią granicę. Również wiceminister spraw zagranicznych Anna Fotyga, przedstawiając na forum Senatu informację o sytuacji Polaków w tym kraju, zapowiedziała m.in. uruchomienie w ciągu najbliższych miesięcy radia nadającego na Białoruś.

Zyta Gilowska, ceniona przez rynki finansowe ekonomistka i niedawna wiceprzewodnicząca PO, została nowym ministrem finansów i wicepremierem ds. gospodarczych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Premier oraz prezydent Lech Kaczyński podziękowali min. Teresie Lubińskiej za wzorową pracę w kierowaniu resortem.

Rząd przyjął projekt ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (CBA). Pierwszym jego szefem ma zostać poseł PiS Mariusz Kamiński.

PiS zapowiedział wydłużenie urlopów macierzyńskich: w tym roku o 2 tygodnie, w przyszłym - o 4. Poseł Marian Piłka poinformował w Sejmie podczas specjalnej konferencji prasowej, że projekt PiS zakłada stopniowe wydłużanie pełnopłatnego czasu wolnego od pracy. Docelowo w 2008 r. przy pierwszym dziecku urlop miałby wynosić 26 tygodni, czyli o 10 tygodni więcej niż obecnie. Od 2011 r. przy drugim dziecku przysługiwałoby 38 tygodni, a przy kolejnych - rok urlopu macierzyńskiego.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił projekt rządowej nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Zakłada on m.in. przyspieszenie i uproszczenie procedur, a w efekcie szybsze osądzenie i ukaranie winnych przestępstw o charakterze chuligańskim - w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej, zniszczenia dóbr czy znieważenia funkcjonariusza. Sprawa dotyczy ok. 200 tys. postępowań rocznie, które mogłyby zostać usprawnione.

Nowym szefem pionu edukacyjnego IPN został Jan Żaryn, p.o. dyrektora pionu archiwalnego IPN został Zbigniew Nawrocki, a nowym szefem krakowskiego oddziału IPN wybrano Ryszarda Terleckiego.

Komendant Główny Policji zadecydował, że jego podwładni mogą zatrzymywać siłą parlamentarzystów, co do których istnieje podejrzenie, że prowadzą samochód po pijanemu i którzy odmawiają poddania się badaniu alkomatem. Według danych policji, w 2005 r. zatrzymano ponad 192 tys. nietrzeźwych kierowców - najwięcej od 7 lat.

PKN Orlen ogłosił, że rozpoczął działania w celu zapewnienia sobie własnej bazy surowcowej ropy naftowej. Spółka będzie poszukiwać dostępu do złóż m.in. w Iraku i Kazachstanie.

Polska waluta obecnie jest najmocniejsza od 2002 r.: za euro płacimy mniej niż 3,80 zł, za dolara - 3,12 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański kapłan

Św. Andrzej Kim Taegon

zdjęcie na licencji CC-0/materiał vaticannews.va/pl

Św. Andrzej Kim Taegon

Św. Andrzej Kim Taegon – pierwszy koreański kapłan, oraz towarzysze – pierwsi od czasów średniowiecza święci kanonizowani poza Rzymem – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 20 września przypada wspomnienie męczenników koreańskich. Zostali kanonizowani 6 maja 1984 r. przez św. Jana Pawła II. Relikwie św. Andrzeja Kim Taegona znajdują się w sanktuarium Mirinae w diecezji Suwon, zaś pozostałych męczenników w innych miejscach. Św. Andrzej Kim Taegon jest patronem kleru koreańskiego.

Więcej ...

Zmarł ceniony polski malarz prof. Antoni Fałat

2024-09-20 18:04
Artysta malarz prof. Antoni Fałat

PAP/Leszek Szymański

Artysta malarz prof. Antoni Fałat

Profesor Antoni Fałat zmarł 19 września w wieku 81 lat - poinformowała w piątek PAP Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej. Antoni Fałat był jednym z najbardziej cenionych artystów współczesnych. Za swoją twórczość i działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Więcej ...

Wrocławscy biskupi z powodzianami

2024-09-20 20:30
Po zalanym terenie parafii w Lewinie Brzeskim biskupów oprowadzał proboszcz ks. Krzysztof Dudojć.

Magdalena Lewandowska

Po zalanym terenie parafii w Lewinie Brzeskim biskupów oprowadzał proboszcz ks. Krzysztof Dudojć.

Biskupi pomocniczy archidiecezji wrocławskiej o. bp Jacek Kiciński i bp Maciej Małyga odwiedzili powodzian w Łosiowie i Lewinie Brzeskim, przekazali także dary od Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Wiara

Czy chcę, by ten świat był bardziej Boży?

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Święci i błogosławieni

Patron Dnia: Św. Andrzej Kim Taegon, pierwszy koreański...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...