Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Capella Czestochoviensis”

Po raz pierwszy częstochowianie i pielgrzymi mieli okazję usłyszeć muzykę dawną w wykonaniu zespołu „Capella Czestochoviensis”. Koncertem 21 stycznia nowo utworzony zespół zainaugurował promocję utworów pochodzących ze zbiorów jasnogórskich. Dyrygentem „Capelli” jest Tomasz Wabnic, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie w klasie skrzypiec, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Poznaniu, absolwent Konserwatorium Wiedeńskiego. „To ważny moment dla kultury częstochowskiej. Wiele miast, dużych ośrodków w Polsce i na świecie ma zespoły noszące w swej nazwie imię miasta” - powiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, witając zebranych na koncercie. Słowo wprowadzające wygłosiła dr Aleksandra Patalas z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa - zastępca przewodniczącego Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Przybliżyła ona twórczość i repertuar kompozytorów, których dzieła zabrzmiały w czasie koncertu: Marcina Józefa Żebrowskiego, Josepha Riepela i Jana Engla. W skład zespołu „Capella Czestochoviensis” wchodzą muzycy z Polski oraz Austrii, Słowacji, Czech, a nawet Japonii. Koncertmistrzynią jest Maria Bader-Kubizek z Austrii. O. Nikodem Kilnar, inicjator powstania „Capelli Czestochoviensis”, podkreślił, że głównym celem powoływania zespołów muzyki dawnej jest promocja jasnogórskich muzykaliów, które należą do skarbów polskiej kultury muzycznej.

Góralska kolęda Józefa Skrzeka

W Bazylice Jasnogórskiej 22 stycznia miał miejsce koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Józefa Skrzeka i górali beskidzkich. „Tego wspaniałego wieczoru pragniemy uwielbiać Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. Wraz z panem Józefem Skrzekiem, s. Laurą, boromeuszką, oraz zespołem góralskim «Selesz» pragniemy zaśpiewać Bogu piękne kolędy” - powiedział na rozpoczęcie koncertu o. Nikodem Kilnar. „Nasze kolędowanie odbyło się we wspaniałej atmosferze w miejscu niezwykłym, pięknym. Nawet kiedy jest zimno, tutaj jest się blisko nieba” - podkreślił Józef Skrzek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Paulini przy Królowej

16 stycznia - w święto Matki Bożej Królowej Pustelników, patronki Zakonu Paulinów, Mszy św. wspólnotowej przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego wraz z generałem Zakonu o. Izydorem Matuszewskim, klęcząc przed Cudownym Obrazem, ponowili Akt Zawierzenia Zakonu Matce Bożej. W homilii Ojciec Przeor powiedział, że „doświadczenie pustyni jest potrzebne, żeby siebie poznać i zobaczyć, że sam nie jestem w stanie sobie pomóc (...). Ta Królowa Pustelników jest Królową samotności, naszej samotności. Jest to dla nas bardzo ważne” - podkreślił o. Waliczek.

Prowadził do Maryi

Uroczystości pogrzebowe śp. o. Tarsycjusza Noconia, paulina, odbyły się 21 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej.
Mszy św. pogrzebowej, odprawianej przez ponad 100 kapłanów, przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W nabożeństwie wzięli udział paulini na czele z przełożonym generalnym i zarządem Zakonu oraz przeorem Jasnej Góry i przeorami klasztorów paulińskich w Polsce.
O. Tarsycjusz przeżył 75 lat, w Zakonie Paulinów - 58, w kapłaństwie - 49 (święcenia przyjął 29 czerwca 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego).
O zmarłym śp. o. Noconiu abp Nowak powiedział w ciepłym i bardzo osobistym wyznaniu: „Sam osobiście żegnam go jako bardzo dobrego konfratra i przyjaciela, bo poczuwaliśmy się, że jesteśmy «poborowymi» z tego samego okresu życia. Tak często mnie pocieszał, przestrzegał, był dla mnie oparciem. Żegnam go z pewnym przyjacielskim smutkiem, pewną łzą w oku”.
Postać, życie i działalność śp. o. Tarsycjusza Noconia przypomniał o. Jan Berny - sekretarz Kurii Generalnej Zakonu. O. Tarsycjusz Nocoń pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. W latach 1961-75, w najtrudniejszym dla Kościoła czasie PRL-owskich restrykcji, był administratorem klasztoru jasnogórskiego. W latach 1978-84, w okresie powstawania Solidarności i trwania stanu wojennego, o. Tarsycjusz był przeorem klasztoru Paulinów w Warszawie. Prowadził wówczas na Jasną Górę, jako główny kierownik, Warszawską Pieszą Pielgrzymkę o największej (blisko 50 tys. osób) liczbie pątników.
Po żałobnej Mszy św. kondukt z trumną, w otoczeniu paulinów i najbliższej rodziny Zmarłego - dwóch sióstr z rodzinami, wyruszył na cmentarz św. Rocha. Doczesne szczątki zmarłego Kapłana zostały złożone w grobowcu paulińskim.

W skrócie

18 stycznia Jasną Górę odwiedził poseł PO Jan Rokita, 19 stycznia - prezes PiS Jarosław Kaczyński.

18 stycznia przybyła delegacja z Betlejem: Saleem Zoughbi - prezes zarządu Akademii Muzycznej oraz Fayez Hazboun - członek Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Izby Handlowo-Przemysłowej.

Zapowiedzi

9-12 lutego - Paulińskie Rekolekcje Powołaniowe

11 lutego - 14. Światowy Dzień Chorego - Msza św. i nabożeństwo lurdzkie

Dom Pielgrzyma otwarty na czas ferii

Szczególnie dla grup zorganizowanych

Ministranci, lektorzy

Grupy młodzieżowe i oaza

Harcerze, grupy szkolne

Miejsca w pokoju z umywalką. Wskazane jest wcześniejsze rezerwowanie pokoi oraz posiłków.

Miejsca noclegowe dla studentów: pokoje czteroosobowe z umywalką.

Rezerwacja: tel. (0-34) 377-75-64 lub dp@jasnagora.pl
Zapraszamy: o. Dariusz Szuba wraz z pracownikami
Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II - Jasna Góra
ul. ks. kard. S. Wyszyńskiego 1/31, 42-225 Częstochowa

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady