Reklama

Kościół

Kard. Müller: udział osób LGBT w synodzie to niszczenie Kościoła

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Monika Książek/Niedziela

Kardynał Gerhard Ludwig Müller

Osoby będące poza Kościołem oraz te, które same się z niego wykluczają negując Boże objawienie np. prawdę o istnieniu dwóch odrębnych płci - mężczyzny i kobiety, jak osoby LGBT - nie mogą brać udział w synodzie. Ich obecność byłaby niszczeniem Kościoła - powiedział PAP kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" rozpoczął się 9 października 2021 r. w Rzymie i potrwa dwa lata. Faza diecezjalna zakończy się w kwietniu br.. Kolejna to kontynentalna, a w roku 2023 – powszechna. Według papieża Franciszka obecny synod charakteryzują "trzy czasowniki": "spotkać, słuchać, rozeznawać".

Kard. Gerhard Ludwig Müller powiedział, że "dialog jest ważny i należy go prowadzić" ale jak podkreślił - "zawsze trzeba to czynić na bazie wiary chrześcijańskiej, czyli z zachowaniem przykazań Bożych i tradycji Kościoła".

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że "wyznacznikiem działania w Kościele katolickim jest Boże objawienie zawarte na kartach Pisma Świętego i tradycja Kościoła, a nie zmieniające się trendy współczesności". "Ważna jest umiejętność odczytywania znaków czasów, ponieważ pomaga nam zrozumieć rzeczywistość, ale znaki czasu nie są treścią Bożego przesłania" - wyjaśnił były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Ocenił, że w Niemczech tzw. droga synodalna doprowadziła do postawienia się ponad przykazaniami i w oderwaniu od tradycji Kościoła". "Biskupi z kilkoma osobami świeckimi próbują tam na nowo stworzyć prawo kościelne, na nowo tworzyć przykazania, co jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Obserwujemy więc tam ewidentne nadużycia" - powiedział kardynał Müller.

Hierarcha zaznaczył, że "nawet z formalnego punktu widzenia podejmowane w Niemczech kroki w ramach tzw. drogi synodalnej są fałszywe". "W Kościele katolickim najwyższy autorytet ma papież oraz biskupi. Nie stoją oni jednak ponad Słowem Bożym, ale ich obowiązkiem jest podporządkowanie się temu Słowu. Słowo Boże ma bowiem zawsze charakter nadrzędny" - podkreślił kard. Müller.

Przyznał, że nie dziwi go list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. niemieckiej drogi synodalnej, w którym abp Stanisław Gądecki wskazał, że "mimo oburzenia, ostracyzmu i niepopularności Kościół katolicki nie może milczeć i zgadzać się na nieprawdziwą wizję człowieka, a tym bardziej jej błogosławić ani promować. Kardynał wspomniał, że również biskupi skandynawscy jasno opowiedzieli się przeciwko drodze synodalnej w Niemczech.

Reklama

Emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że Kościół katolicki na przestrzeni wieków w swoim nauczaniu o Bogu, mówił o dwóch naturach Jezusa Chrystusa. Wszystko, co było niezgodne z tym nauczaniem nazywaliśmy herezją. Tymi samymi kryteriami powinniśmy kierować się także dzisiaj - zaznaczył kard. Müller.

Powiedział, że "droga synodalna może mieć charakter pozytywny, jeśli kapłani, zakonnicy oraz świeccy - opierając się na źródłach Ewangelii, na chrześcijaństwie - będą budować wspólną rzeczywistość, która nie będzie opierała się tylko na dotychczasowych przyzwyczajeniach, ale będzie wynikała z głębokiego życia Ewangelią".

Przyznał, że struktura Kościoła katolickiego zakłada współpracę duchownych ze świeckimi. "Wszyscy razem mają tworzyć Królestwo Boże, zatem synodalność - we właściwym tego słowa rozumieniu - opiera się na wspólnotowości" - powiedział kard. Müller. Wyjaśnił, że w przypadku, kiedy część będzie np. mówiła +Jestem za Putinem+, a druga część +Jestem przeciwko Putinowi+, wówczas nie mamy do czynienia z synodalnością".

Kard. Müller podkreślił, że osoby będące poza wspólnotą Kościoła nie mogą brać udział w synodzie. "Synodalność to jest zachowanie w Kościele, a nie poza jego wspólnotą Kościoła" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że podczas synodu w Nicei w 325 r. nie zaproszono osób niewierzących. "Brali w nim udział tylko, ci którzy uczestniczą w życiu Kościoła. Osoby nieprzynależące do niego, nie żyją treściami, którymi mogłyby się dzielić. Jak mogą mówić o Kościele ci, którzy nie są jego częścią, ponieważ np. sami się z niego wykluczyli poprzez swoje zachowanie czy wartościowanie ?" - zapytał duchowny.

Kard. Müller podkreślił, że "propaganda LGBT jest niezgodna z nauczaniem Kościoła katolickiego". "Neguje ona bowiem prawdę o objawieniu Bożym na temat ludzkiej osoby, czyli neguje prawdę o istnieniu dwóch odrębnych płci mężczyzny i kobiety" - powiedział kardynał nazywając to herezją.

Podziel się cytatem

Ostrzegł, że dopuszczenie tych osób do trwającego w Kościele katolickim synodu o synodalności to niszczenie wspólnoty Kościoła.

Reklama

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go wydanym 15 września 1965 r. pismem papieskim "Apostolica sollicitudo" Paweł VI, jako organ świadczący pomoc papieżowi. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/wr/

2022-03-21 07:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce w związku z tzw. strefami wolnymi od LGBT

Adobe Stock

Komisja wszczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce związane z równością i ochroną praw podstawowych - poinformowała KE w czwartek.

Więcej ...

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Więcej ...

Z Maryją w Kościele – hasło Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę

2022-12-02 09:36
Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

Archiwum Pieszej Pielgrzymki AP

Pielgrzymce przewodniczy zawsze abp Adam Szal

W Ostrowie k. Radymna odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne przed 43. Przemyską Archidiecezjalną Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...