Reklama

Z Watykanu

Nowością papieskiej pielgrzymki jest fakt, że po raz pierwszy będzie ona transmitowana w całości przez TVP, która uzyskała prawo wstępu wszędzie tam, gdzie zostaną wpuszczone kamery Telewizji Watykańskiej. Dziennikarze zostali o tym poinformowani w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie, gdzie 10 marca br. odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli rządu i Episkopatu oraz prezesów KAI i PAP, poświęcona wizycie Benedykta XVI w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 marca 2006

Konsystorz

Biuro papieskiego ceremoniarza ogłosiło program najbliższego konsystorza, zwołanego przez Benedykta XVI w związku z nominacją piętnastu nowych kardynałów. Konsystorz odbędzie się w piątek 24 marca o godz. 10.30 w Auli Pawła VI. Papież wręczy tam każdemu nowemu członkowi Kolegium Kardynalskiego czerwony biret.
W godzinach 16.30-18.30 kardynałowie przyjmować będą tzw. wizyty kurtuazyjne w kilkunastu salach Pałacu Apostolskiego.
W sobotę 25 marca o godz. 10.30 Benedykt XVI odprawi z nowymi kardynałami Mszę św. w Bazylice Watykańskiej. Przy tej okazji przekaże im pierścienie kardynalskie.
Ogłaszając 22 lutego zwołanie konsystorza i nazwiska nowych kardynałów, Papież zapowiedział, że dzień wcześniej, tj. 23 marca, spotka się z wszystkimi członkami Kolegium Kardynalskiego.

Modlitwa „Anioł Pański”

Wielki post - rewizja życia

5 marca rozważania przed modlitwą Papież poświęcił znaczeniu Wielkiego Postu, który „jest czasem sprzyjającym uważnej rewizji życia w skupieniu, modlitwie i pokucie”.
Papież przypomniał, że Wielki Post pobudza chrześcijan do zaangażowania się na drodze przygotowań do Wielkanocy, i nawiązał do Ewangelii o Chrystusie, który wycofał się na czterdzieści dni na pustynię Judy, gdzie przezwyciężył kuszenie szatana. „Idąc za swym Nauczycielem i Panem, chrześcijanie także udają się duchowo na wielkopostną pustynię, aby wraz z Nim podjąć «walkę z duchem złego» - powiedział Papież. Zwrócił również uwagę, że „obraz pustyni jest bardzo wymowną przenośnią ludzkiej kondycji”, i nawiązał do historii narodu Izraela, który wyszedłszy z Egiptu, pielgrzymował przez pustynię Synaj przez czterdzieści lat, zanim dotarł do ziemi obiecanej.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież przypomniał o maryjnym czuwaniu, zaplanowanym na sobotę 11 marca w Auli Pawła VI w Watykanie, zorganizowanym przez młodzież akademicką Rzymu. „Dzięki mostom radiowo-telewizyjnym wezmą w nim udział także liczni studenci z innych krajów Europy i Afryki. Będzie to stosowna okazja, ażeby prosić Najświętszą Pannę o to, aby Ewangelia otworzyła nowe drogi współpracy między narodami Europy i Afryki. Drodzy Młodzi, czekam na Wasze liczne przybycie!” - zaprosił studentów Papież.
Pozdrawiając włoskich pielgrzymów, Papież w sposób szczególny odniósł się do uczestników i organizatorów historycznego pochodu „Ziemia św. Benedykta” z diecezji Monte Cassino.
Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Oczekując majowej podróży do Waszej Ojczyzny i miejsc bliskich wielkiemu i umiłowanemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zachęcam Was do przeżywania Wielkiego Postu jako czasu przygotowań do Wielkanocy i naszego spotkania. Niech Bóg Wam błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zakończyły się rekolekcje w watykanie

W dniach 5-11 marca w Watykanie miały miejsce doroczne rekolekcje dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Poprowadził je emerytowany patriarcha Wenecji kard. Marco Cé, a ich temat brzmiał: Wędrując wraz z Jezusem ku Wielkanocy, prowadzeni przez ewangelistę Marka.
Rekolekcje rozpoczęły się w kaplicy Redemptoris Mater Nieszporami eucharystycznymi, połączonymi z adoracją i pierwszym rozważaniem. Jak poinformowało Watykańskie Biuro Prasowe, każdy dzień wielkopostnego skupienia miał podobny plan: 9.00 - Jutrznia i pierwsze rozmyślanie; 10.15 - brewiarzowa modlitwa przedpołudniowa i rozmyślanie; 17.00 - rozmyślanie; 17.45 - Nieszpory, adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W czasie trwania rekolekcji zostały zawieszone wszystkie audiencje, łącznie ze środową audiencją ogólną (8 marca).
Według relacji Radia Watykańskiego, kard. Cé mówił o potrzebie udzielenia szczerej odpowiedzi na „niepokój serca” tysięcy ludzi, którzy spoglądali na Kościół w dniach choroby i śmierci Jana Pawła II, oraz młodzieży przybyłej w ubiegłym roku do Kolonii na Światowy Dzień Młodzieży. „Te rekolekcje - powiedział kaznodzieja - powinny stać się aktem miłości do Kościoła i do licznych braci podążających innymi drogami, których Jezus także chce zbawić”.
Nawiązując do wydarzeń sprzed roku, kard. Cé stwierdził, że tłumy, jakie zgromadził pogrzeb Jana Pawła II i wybór jego następcy, były świadectwem „niepokoju serc, który nie mija, dopóki nie spotka się Boga”.

Reklama

Bp Piotr Libera - przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Papieskiej Wizyty:

Wiem, że Papieżowi bardzo zależy na tej pielgrzymce. Benedykt XVI traktuje ją jako pierwszą podróż zagraniczną. Podróż chcianą i od dawna planowaną. Był już wprawdzie na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, ale tamtą wizytę uznał za wypełnienie duchowego testamentu Jana Pawła II. Tym bardziej więc pielgrzymka Ojca Świętego jest dla nas zobowiązująca. Z pewnością będzie też miała wielkie znaczenie historyczne, również z uwagi na pobyt Benedykta XVI w Oświęcimiu.
W kwietniu po raz drugi do Polski przybędzie delegacja watykańska. Zostanie przeprowadzona wizja lokalna miejsc, które odwiedzi Papież. Wtedy też zostanie ogłoszony oficjalny program pielgrzymki.

(mk)

„Trwajcie mocni w wierze” - Benedykt XVI w Polsce

Ogromne zainteresowanie pielgrzymką

Podział zadań
Nowością w czasie tej pielgrzymki będzie też konieczność tłumaczenia wystąpień podczas uroczystości, do tej pory bowiem wszystkie przemówienia Papieża i wszystkie celebry odbywały się po polsku. Będą też telebimy. - Mają one znacznie ułatwić udział we Mszach św. i spotkaniach z Papieżem, zwłaszcza w takich miejscach, jak Warszawa, gdzie większość sektorów będzie w Ogrodzie Saskim - tłumaczy ks. Jan Drob, ekonom Konferencji Episkopatu. Pielgrzymce w całej Polsce będzie też towarzyszyć kampania billboardowa.
Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że zadaniem państwa jest przede wszystkim przyjęcie roli „cichego obecnego”, umożliwiającego wszystkim przeżycie tej pielgrzymki, a dziennikarzom - jej właściwą obsługę. Obiecał, że rząd postara się należycie wywiązać z tego zadania. Przypomniał, że cały czas pracuje rządowy zespół ds. pielgrzymki z wicepremierem Ludwikiem Dornem na czele. Intensywne prace podjęła też strona kościelna. Kieruje nimi bp Piotr Libera. Centrum Prasowe Wizyty Apostolskiej Jego Świątobliwości Benedykta XVI w Polsce organizowane jest wspólnie przez Katolicką Agencję Informacyjną i Polską Agencję Prasową. Obowiązki stron określa umowa między Kancelarią Premiera RP a PAP i KAI. We współpracy z PAP Katolicka Agencja Informacyjna odpowiedzialna jest też za oficjalną stronę Wizyty Apostolskiej w Internecie oraz za przygotowanie informatora dla akredytowanych dziennikarzy w języku polskim i angielskim.

Reklama

Bezpośrednie transmisje w Radiu i TVP
Jak poinformował red. Marcin Przeciszewski, po raz pierwszy TVP została zrównana z Telewizją Watykańską. Otrzymała bowiem zgodę na wejście wszędzie tam, gdzie ma prawo wejść Telewizja Watykańska.
O zasadach transmisji wizyty papieskiej przez media publiczne mówił prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski i dyr. TVP Andrzej Jeziorek. Polskie Radio w Programie I przeprowadzi bezpośrednie transmisje ze wszystkich głównych uroczystości pielgrzymki. Pielgrzymce zostanie podporządkowana cała ramówka, od Sygnałów dnia począwszy. Trzy pozostałe programy PR także będą relacjonować pielgrzymkę. Program II wydobędzie kulturowo-moralny aspekt tej wizyty, młodzieżowe Radio Bis skoncentruje się na spotkaniu Papieża z młodzieżą, Radio Polonia natomiast w siedmiu językach będzie relacjonować przebieg każdej uroczystości.
- Swoistym wstępem budującym atmosferę wizyty Benedykta XVI w Polsce będą audycje poświęcone Janowi Pawłowi II, emitowane od 1. rocznicy śmierci Papieża Polaka. Polskie Radio wyda z tej okazji płytę Psałterz polski - z osobistymi wypowiedziami Jana Pawła II, dołączone do niej będą przejmujące modlitwy Jana Pawła II. W kwietniu i na początku maja natomiast Radio przybliży osobę i nauczanie Benedykta XVI. - Chcemy naprawdę dobrze przygotować słuchaczy do tej pielgrzymki - mówił A. Siezieniewski.
Telewizja Polska w Programie III transmitować będzie całość papieskiej wizyty. Widzowie będą również mogli śledzić relacje naprzemiennie w Programach I i II.

W internecie: www.b16.pl
Została już uruchomiona specjalna strona internetowa: www.b16.pl - profesjonalny serwis poświęcony majowej wizycie Benedykta XVI w Polsce. Serwis będzie pełnił podwójną funkcję: podstawowego źródła informacji na temat wszystkich szczegółów planowanej pielgrzymki i „wirtualnego biura prasowego”, przez które możliwa będzie akredytacja on-line. Serwis powstaje w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Na stronach znajdą się informacje o przygotowaniach do pielgrzymki, miejscach, które odwiedzi Benedykt XVI, będzie kronika wcześniejszych wizyt kard. Josepha Ratzingera w naszym kraju, ciekawostki z życia Papieża, dokumenty papieskie i słowa Ojca Świętego kierowane do Polaków. Będą też reportaże z miejsc, które odwiedzi Papież, oraz analizy publicystów i komentatorów na temat wizyty Benedykta XVI.
Zainteresowanie papieską pielgrzymką już w tej chwili jest ogromne. Szef Biura Prasowego Pielgrzymki codziennie odbiera mnóstwo telefonów od dziennikarzy z całego świata.
Dokładny program pielgrzymki zostanie ogłoszony za miesiąc.

(mk)

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza