Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków - Łagiewniki

Dzień Świętości Życia w Łagiewnikach

W bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

Małgorzata Pabis

W bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

    Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia odbyły się w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Na początku Mszy świętej ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przypomniał, że w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzony jest już po raz 25. Dzień Świętości Życia. - Tutaj 17 sierpnia 2002 roku św. Jan Paweł II mówił: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. I wołał do Boga bogatego w miłosierdzie „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”. Te słowa papieskiego Aktu zawierzenia wypowiadamy tu każdego dnia i przygotowujemy się do 20. rocznicy tego wydarzenia rozważając jego treść – mówił.

    Rektor łagiewnickiego sanktuarium przypomniał, że od kilkunastu lat w bazylice Bożego Miłosierdzia trwa modlitwa w obronie życia - w każdą drugą sobotę miesiąca można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę Msza św. o 18.00 jest odprawiana w intencjach: przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia ludzkiego oraz o zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. - W Kościele przeżywamy Rok Rodziny Amoris Laetitia, w naszej Archidiecezji odbywa się Peregrynacja Ikony Świętej Rodziny, która przypomina, że „największa jest miłość”, dziś wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem zawierzaliśmy Ukrainę i Rosję Niepokalanemu Sercu Matki Bożej, prosząc o pokój i miłosierdzie. Te wszystkie intencje składamy na Chrystusowym ołtarzu – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

    W homilii abp Marek Jędraszewski zauważył, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego i obchodzony wówczas Dzień Świętości Życia łączy myśl wyrażona przez św. Pawła, który w Liście do Koryntian pisał o ciele jako świątyni Ducha Świętego. Metropolita krakowski podkreślił, że ciało Maryi w sposób szczególny i jedyny było świątynią Ducha Świętego. Nie należała do siebie, ale do Boga, a jako Matka należała do swego Syna. W „Magnificat” oddaje chwałę Bogu w swoim ciele.

    Kaznodzieja odwołał się do Listu do Efezjan i uczynił analogię do życia małżeńskiego zaznaczając, że mąż i żona nie należą do siebie samych, ale łączy ich wyjątkowa jedność na wzór więzi, jakie łączą Chrystusa z Kościołem. Mąż należy do żony przez miłość do niej, żona należy do męża poprzez miłość do niego. W jedności ducha i jedności ciała małżonkowie mają wysławiać Boga.

    – Matczyne ciało jest najbardziej intymnym schronieniem dla jej dziecka, które jednocześnie jest Bożym dzieckiem. Tym bardziej nie należy ona do siebie samej – w niej jest i rozwija się nowy człowiek. Dzięki niemu ona jest i staje się matką. Jakże często dziękuje ona Panu Bogu za to dziecko, zwłaszcza wtedy, gdy jest to dziecko bardzo oczekiwane, upragnione, wymodlone – mówił Metropolita Krakowski.

    Abp Jędraszewski zacytował fragment homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w Kielcach 3 czerwca 1991 roku: „Każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny”.

    Arcybiskup podkreślił odpowiedzialność za każde poczynające się życie, która stawia pytanie o nasze człowieczeństwo. – Możemy naszemu człowieczeństwu zaprzeczyć, pytając bezczelnie za Kainem, czy jesteśmy stróżami naszego brata. Otóż tak, jesteśmy stróżami! Jesteśmy odpowiedzialni za każde poczynające się życie. To nie jest sprawa tylko matki takiego dziecka. To nie jest tylko sprawa ojca takiego dziecka. To jest sprawa nasza, nas wszystkich, Bożych dzieci, którym na sercu musi leżeć los każdego drugiego człowieka, także w jego fazie najbardziej delikatnej, prenatalnej, kiedy to dziecko w swoim istnieniu całkowicie uzależnione jest od swoich rodziców, zwłaszcza od matki – mówił metropolita krakowski. – Każdy i każda z nas ma wysławiać Pana Boga za to, że jest pośród nas, poczyna się i rodzi, życie nowego człowieka, że jest pośród nas nowy człowiek. Trzeba wysławiać Boga za tę tajemnicę życia, bo przecież On jest Bogiem żywych, a nie umarłych, bo On jest dawcą każdego życia – zakończył.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-25 22:14

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli