Reklama

Promocja książki ks. Stanisława Wojcieszaka

„Słopnice ziemia kapłańska i błogosławiona”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słopnice k. Limanowej to miejscowość niezwykła i prawdopodobnie jedyna w Polsce, bowiem w swej historii wydała ponad sto powołań do życia konsekrowanego. Rodzinne związki z tą miejscowością oraz słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu” (1, 26) stały się natchnieniem dla ks. Stanisława Wojcieszaka, proboszcza z Ochotnicy Dolnej, aby stworzyć monografię poświęconą powołaniom do kapłaństwa i życia zakonnego tylko z tej jednej wsi.
Monografia nosi tytuł Słopnice. Ziemia kapłańska i błogosławiona. Jej uroczysta promocja odbyła się 11 marca br. Najpierw w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja w Słopnicach została odprawiona Msza św. z udziałem ponad dwudziestu księży krajanów, księży z sąsiednich parafii, przedstawicieli parlamentarzystów, starostów, burmistrzów, wójtów, dyrektorów szkół i placówek kulturalnych oraz wielu mieszkańców, w tym młodzieży. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Jan Podgórny, należący do diecezji Paterson w USA, a kazanie wygłosił ks. Jan Młynarczyk. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Gorce” z Nowego Targu oraz zespół „Akcent” z Limanowej.
W kazaniu ks. Młynarczyk mówił o kapłaństwie w oczach współczesnego świata. O tych, którzy patrzą na kapłaństwo obojętnie, o tych, którzy je cenią i szanują, oraz o tych, którzy na kapłanów patrzą z nienawiścią i robią wszystko, aby je zniszczyć - zwłaszcza teraz, poszukując wśród nich zdrajców, aby z większą jeszcze siłą uderzać w Kościół. Spełniają się w ten sposób słowa Chrystusa: „Mnie prześladowali, to i was prześladować będą” (por. J 15, 20).
Druga część uroczystości odbyła się w siedzibie gminy Słopnice. Przybywających na spotkanie witał Adam Sołtys - wójt gminy Słopnice oraz Zespół Dziecięcy „Mali Słopniczanie”, który działa od 1999 r., koncertując w kraju i za granicą i zdobywając wiele nagród. Następnie zaprezentował swe dzieło autor książki - ks. Wojcieszak, podkreślając, że jest to druga książka poświęcona jego rodzinnej miejscowości i stanowi kontynuację wydanej w 2000 r. monografii pt. Słopnice. Dzieje wsi i parafii.
Ks. Wojcieszak przedstawił genezę i treść dzieła. Bezpośrednim bodźcem do jego napisania był odpust św. Andrzeja Apostoła w 2005 r., kiedy to przy ołtarzu stanęło pięciu kapłanów rodaków, reprezentantów pięciu pokoleń.
Tytuł monografii pochodzi z Godzinek o Najświętszej Maryi Pannie - „Ziemią jesteś kapłańską i błogosławioną” i wyraża szacunek do ojczyzny, ojcowizny, szacunek i cześć dla rodziców i stanowi wyraz hołdu dla księży rodaków i duszpasterzy ze Słopnic. Jej celem jest chęć zbliżenia, duchowej łączności, zacieśniania więzi międzyludzkich, przyjacielskich i kapłańskich oraz budzenie nowych powołań.
Książka zawiera wiele fotografii ukazujących ziemię słopnicką, ziemię góralską, beskidzką, gorczańską, podhalańską, wpisaną w cykl czterech pór roku, które wyrażają kolejne etapy życia człowieka.
Publikację rozpoczyna zima. Ta część zawiera zestawienia i biogramy 22 zmarłych kapłanów pochodzących ze Słopnic. Dalej autor umieszcza biogramy i wspomnienia 36 żyjących kapłanów diecezjalnych i zakonnych (karmelici bosi, jezuici, franciszkanie, misjonarze, paulini, marianie), pracujących w Polsce i za granicą, najczęściej na misjach. Wiele nazwisk się powtarza, co świadczy o tym, że często do seminarium lub zakonu wstępują bracia lub kuzyni wspomnianych duchownych. Znanym zakonnikiem jest o. Jan Pach - paulin, mariolog, pisarz i publicysta, który napisał kiedyś: „Ze Słopnic nigdy nie wyszedłem. Tu się urodziłem, wychowywałem i wzrastałem, tu kształtowała się moja osobowość i miłość do polskiej ziemi, oparta na miłości do Małej Słopnickiej Ojczyzny”. W tej części książki autor wymienia jeszcze 17 kapłanów związanych ze Słopnicami oraz 5 kleryków, obecnie przygotowujących się do kapłaństwa.
Wiosna poświęcona jest braciom zakonnym. Wśród nich jest brat Roch (Andrzej Kęska, 1867-1951), przyjęty do Zakonu Albertynów przez Brata Alberta i będący później jego towarzyszem. Na jego powołanie miał wpływ inny brat zakonny - dziś sługa Boży brat Alojzy Kosiba, słynny kwestarz Zakonu Braci Mniejszych z Wieliczki. Dalej mamy dane 36 sióstr zakonnych pochodzących ze Słopnic: dominikanki, felicjanki, karmelitanki bose, nazaretanki, prezentki, faustynki, siostry Matki Bożej Miłosierdzia, sercanki, służebniczki starowiejskie, szarytki, urszulanki oraz siostry z zakonów niehabitowych. Jest wśród nich s. Fernanda Poręba, która przez 26 lat pontyfikatu Jana Pawła II pełniła posługę w Pałacu Apostolskim, stając się członkiem tzw. Rodziny Papieskiej.
Wśród wielu gratulacji składanych autorowi podczas promocji monografii przez kapłanów, kolegów i przyjaciół, przedstawicieli różnych instytucji, wójtów i starostów przemówił starosta nowotarski i prezes Związku Podhalan Jan Hamerski. W imieniu duchowieństwa podziękowanie złożył ks. prał. Józef Poręba, proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Przemawiał także prof. Gabriel Turowski z Krakowa, który pogratulował książki i podzielił się swymi refleksjami o tym, jak Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo sobie cenił takie inicjatywy i jak się nimi interesował. Gdyby żył, na pewno książka sprawiłaby mu wielką radość - podkreślił prof. Turowski.
Biografię ks. Stanisława Wojcieszaka przybliżył zebranym jego przyjaciel Mieczysław Łukaszczyk, który prowadził spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Niemcy: Zderzenie busa z ciężarówką. Wśród ofiar są Polacy

2025-02-07 14:06
Wypadek polskiego busa w Niemczech

Adobe Stock

Wypadek polskiego busa w Niemczech

Wśród ofiar wypadku busa, do którego doszło w piątek na autostradzie A2 w Brandenburgii na wschodzie Niemiec, są obywatele polscy - przekazał PAP w piątek rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Więcej ...

A może “Kawa z Dulcissimą”?

2025-02-07 17:28
Baner przygotowany na 115. urodziny s. Dulcissimy

ks. Łukasz Romańczuk

Baner przygotowany na 115. urodziny s. Dulcissimy

Dziś mija 115 lat od dnia narodzin Heleny Hoffmann, późniejszej s. Dulcissimy. Zapraszam do zajrzenia do tego artykułu. Kilka myśli z naszej ostatniej wizyty u jej grobu i rozmowy z s. Małgorzatą Cur, która jest promotorką życia s. Dulcissimy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Kościół

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....

Wiadomości

Diecezja radomska: W wypadku samochodowym zginął ksiądz....