Reklama

Patrząc w niebo

Częstochowskie PLANETARIUM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak w mrowiu mrugających gwiazd rozróżnić poszczególne gwiazdy i gwiazdozbiory? Jak odnaleźć tajemnicze planety czy mgławice? Podobne pytania zadaje każdy początkujący miłośnik astronomii. Tymczasem jest takie miejsce, gdzie w prosty sposób można się wszystkiego nauczyć. To planetarium, w którym sztucznie odtwarza się wygląd gwieździstego nieba w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi. Planetarium to budowla przykryta półkolistą kopułą, na której wyświetlane są gwiazdy, Słońce, Księżyc, planety i inne obiekty astronomiczne. Na sali planetarium wokół specjalnego projektora umieszczone są fotele dla widzów oglądających wybrany program astronomiczny. Zasiadając w nich, uczą się oni podstaw astronomii.
Sama budowla jednak nie wystarczy. Sercem każdego planetarium jest projektor, od którego możliwości zależy również jakość seansu. I jak każde serce, projektor decyduje o istnieniu całego kosztownego przedsięwzięcia. W częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza od dawna istniała specjalna sala zaplanowana na planetarium. Jej kopuła jest pięknym uzupełnieniem krajobrazu całej okolicy. Niejeden przechodzień zadziera z zaciekawieniem głowę, chcąc się nacieszyć tym niespodziewanie estetycznym widokiem. Ale przez długie lata sala stała pusta, bowiem zawsze brakowało pieniędzy na zakup projektora!
Częstochowski astronom dr Bogdan Wszołek codziennie ze smutkiem spoglądał na niewykorzystaną pustą budowlę, a często oczami wyobraźni widział siedzących pod kopułą ludzi zainteresowanych astronomią. Zwłaszcza że wiele osób od dawna pytało, kiedy wreszcie planetarium zostanie otwarte. Przez długie lata marzenia astronoma rozbijały się z powodu braku dużych pieniędzy potrzebnych na zakup projektora. A wiadomo - „z pustego i Salomon nie naleje...”. Jednak marzeniom można pomóc, o czym dr Wszołek wkrótce się przekonał.
Dzięki swoim naukowym kontaktom wynegocjował w USA bardzo korzystne warunki zakupu cyfrowego projektora najnowszej generacji. Jest to używany, ale zupełnie odnowiony projektor Digistar 3. Cóż, kiedy atrakcyjna cena nadal wydawała się astronomiczna nawet dla astronoma! I tu z pomocą pośpieszył prezydent Częstochowy dr inż. Tadeusz Wrona, który za zgodą Rady Miasta obiecał potrzebną sumę. Ale co przekonało prezydenta do wyłożenia pieniędzy?
Okazuje się, że takiego cyfrowego projektora nie ma jeszcze żadne planetarium w kraju. Częstochowskie planetarium będzie dopiero sześćdziesiątą placówką na świecie wyposażoną w to nowoczesne urządzenie! - Digistar 3 wyświetla statyczne i dynamiczne trójwymiarowe obrazy fragmentów nieba. To taka komputerowa puszka z rybim okiem na szczycie - opisuje sprzęt dr Wszołek. - Dzięki niemu, siedząc w budynku, będziemy mogli uczestniczyć w wędrówce po niebie, czuć je nad sobą i wokół siebie - tłumaczy.
Częstochowa dołącza więc do nielicznej rodziny polskich miast posiadających planetarium. Również Akademia im. Jana Długosza znajdzie się w prestiżowej grupie uczelni posiadających taki astronomiczny przybytek. 23 lutego br. w częstochowskim Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej przekazania przez magistrat pieniędzy na zakup aparatury. Latem projektor zostanie zamontowany i przetestowany, a prezentacje obrazów nieba przy jego użyciu mają się rozpocząć po wakacjach. Dzięki pomocy Urzędu Miasta częstochowskie planetarium będzie najnowocześniejsze w Polsce. Z seansów będą mogli korzystać nie tylko studenci, ale także grupy uczniów, turystów i inni amatorzy astronomii.
Ja też będę częstym gościem tego miejsca, do czego mobilizuje mnie młodzież z mojego Liceum im. Romualda Traugutta. Obydwa budynki są przecież o rzut kamieniem. Również liczna astronomiczna rodzina Niedzieli, często pytająca o gwiazdy, zyska możliwość uczęszczania na wspaniałe lekcje astronomii. Niech będzie to miejsce spotkań wszystkich miłośników „patrzenia w niebo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prymas Tysiąclecia

2024-05-21 13:57

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 22

pl.wikipedia.org

Był autorytetem moralnym i jedną z najważniejszych postaci polskiego Kościoła w XX wieku.

Więcej ...

Matko z Latyczowa dalekiego Podola, módl się za nami...

2024-05-26 20:50

pl.wikipedia.org

Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą w lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. Święte postacie przyozdobiono sukienkami o precyzyjnie kutych motywach roślinnych. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd.

Więcej ...

Daniel Obajtek dla portalu niedziela.pl: Nie będę brał udziału w cyrku Szczerby

2024-05-28 11:00

Sztab Wyborczy Daniela Obajtka

Jesteśmy zalewani produktami tureckimi, chińskim, koreańskimi, a biznes europejski umiera pod ciężarem Zielonego Ładu i nadmiernej transformacji klimatycznej - mówi Daniel Obajtek w wywiadzie dla niedziela.pl

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...