Reklama

Świat

Watykan odpowiada ONZ ws. Konwencji Praw Dziecka

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wielu artykułach i komentarzach opublikowanych w mediach nt. zaleceń ONZ (Komisji Rewizyjnej Konwencji o prawach dziecka) o. Federico Lombardi zaprezentował dzisiaj w Radiu Watykańskim specjalną notę.

To nie jest właściwe, aby mówić o jakiejś konfrontacji „między ONZ i Watykanem”. ONZ to dzisiaj bardzo ważna dla ludzkości instytucja. Stolica Apostolska zawsze okazywała silne moralne wsparcie dla ONZ jako miejsca spotkań wszystkich narodów, umacniania pokoju w świecie i wzrostu wspólnoty narodów w harmonii i wzajemnym szacunku, wzajemnym ubogaceniu się - pisze o. Federico Lombardi, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej w specjalnej nocie wypowiedzianej dzisiaj w Radiu Watykańskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Osoby odpowiedzialne w ONZ zawsze były świadome znaczenia wsparcia moralnego i religijnego Stolicy Apostolskiej dla wzrostu wspólnoty narodów”- mówi o. Lombardi i podkreśla rolę papieży: Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej podkreśla, że międzynarodowe konwencje Organizacji Narodów Zjednoczonych są jednym ze sposobów, w jaki „społeczność międzynarodowa stara się promować dynamikę poszukiwania pokoju i promowania praw człowieka w konkretnych dziedzinach”.

Reklama

„W odpowiednim czasie Stolica Apostolska dołączyła - jako jedna z pierwszych w świecie - do Konwencji dotyczącej praw dzieci”- pisze o. Lombardi i dodaje, że Kościół inspirował się zawsze w swoim Magisterium Ewangelią.

O. Lombardi, doceniając pracę ONZ i Komitetu w Genewie, dodaje, że „zalecenia wydane przez Komitet są często dość skąpe i o względnej wadze”.

”W przypadku sprawozdań składanych do Komitetu przez Stolicę Apostolską w ostatnich miesiącach w realizacji Konwencji i Protokołów dodatkowych, na pytania w formie pisemnej przedstawione przez Komitet dano obszerne pisemne odpowiedzi w dzień przesłuchania specjalnego delegacji Stolicy Apostolskiej w Genewie w dniu 16 stycznia . Teraz natomiast, 5 lutego opublikowano uwagi końcowe i zalecenia Komitetu. Co wzbudziło szerokie echa i reakcje” - kontynuuje o. Lombardi.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomina, że przystąpienie Stolicy Apostolskiej do Konwencji motywowane było historycznym zaangażowaniem Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej ze względu na dobro dzieci. „Dlatego Stolica Apostolska - jak powiedział abp Parolin - kontynuuje wysiłki w celu wdrożenia konwencji i utrzymania dialogu otwartego, konstruktywnego” - podkreśla o. Lombardi.

”Nie można nie zauważyć, że najnowsze zalecenia wydane przez Komitet wydają się przedstawiać - w opinii kogoś, kto dobrze obserwował proces, który je poprzedził - poważne ograniczenia. Nie podejmują z odpowiednią uwagą odpowiedzi, danych zarówno w formie pisemnej i ustnej przez przedstawicieli Stolicy Apostolskiej”- podkreśla o. Lombardi.

Reklama

”W szczególności wydaje się poważny brak zrozumienia specyfiki Stolicy Apostolskiej”- mówi rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

”Uwagi Komitetu w kilku kierunkach wydają się wykraczać poza swoje uprawnienia i ingerować w moralne i doktrynalne pozycje Kościoła katolickiego”. O. Lombardi zauważa, że brzmienie i przekaz treści w dokumencie Konwencji jest absolutnie anormalne „w porównaniu do postępowania w stosunkach z innymi Państwami - stronami Konwencji”.

O. Lombardi stwierdził, że Stolica Apostolska stała się przedmiotem inicjatyw i uwagi mediów „niesprawiedliwie szkodliwych”.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-07 13:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Watykan apeluje o większe środki dla krajów rozwijających się

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Z apelem do wspólnoty międzynarodowej o zwiększenie środków finansowych na rozwój krajów najbardziej potrzebujących wystąpił na forum Rady Bezpieczeństwa stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernardito Auza.

Więcej ...

Tomasz Królak rezygnuje z funkcji wiceprezesa KAI

2025-07-08 17:29

YouTube/KAI

Tomasz Królak, wieloletni dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, złożył dziś rezygnację z funkcji wiceprezesa tej instytucji. 62-letni Królak pracuje w KAI od chwili jej powstania 32 lata temu. Wraz z Marcinem Przeciszewskim współuczestniczył w tworzeniu Agencji i opracowywaniu zasad jej funkcjonowania.

Więcej ...

Oman otwiera się na katolików, powstało centrum duszpasterskie

2025-07-08 12:47
Biskup Paolo Martinell

Vatican Media

Biskup Paolo Martinell

Zdaniem wielu, to wydarzenie historyczne – w Omanie uroczyście otwarto nowe centrum duszpasterskie dla katolików. To miejsce, położone przy parafii Ducha Świętego w Ghala, części stolicy kraju – Maskatu - ma służyć formacji chrześcijańskiej, katechezie oraz jako dom dla kapłanów. Inicjatywa ta została zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnej wspólnoty i duchowieństwa z Wikariatu Apostolskiego Arabii Południowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie