Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Prezydent Andrzej Duda w ośrodku Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Prezydent RP w ośrodku Caritas

archiwum Caritas Archidiecezji Krakowskiej

Prezydent RP w ośrodku Caritas

    Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził we wtorek 29 marca ośrodek Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie, gdzie spotkał się z uchodźcami oraz wolontariuszami i pracownikami Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    W ośrodku tym od początku wojny niesiona jest pomoc Ukraińcom. Najpierw zorganizowany tam został punt przyjmowania darów, potem przygotowano miejsca dla 60 osób – głównie matek z dziećmi.

    - To jest ogromna wartość. To dobro, które jest świadczone, to wyczulenia na drugiego człowieka, to wspieranie na co dzień tych, którzy bardzo często uciekli z Ukrainy, ratując swoje życie, uciekli przed wojną i nie mają nic, a tutaj otrzymują pomoc i wsparcie. To jest ogromna wartość i za to jestem ogromnie wdzięczny – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w punkcie Caritas Archidiecezji Krakowskiej, gdzie spotkał się z uchodźcami oraz wolontariuszami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    W placówce Caritas w Krakowie gości obecnie pięćdziesiąt dziewięć osób z Ukrainy. Są to głównie mamy z dziećmi, ale także osoby starsze. To właśnie oni oraz przedstawiciele pracowników i wolontariuszy Caritas Archidiecezji Krakowskiej wzięli udział w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Miało ono charakter prywatny.

    Jak w domu

    Było to bardzo wzruszające spotkanie – podkreśla dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec. W tym budynku był wcześniej Dom Matki i Dziecka, a teraz staramy się tu stworzyć dom dla naszych przyjaciół z zagranicy, pokrzywdzonych przez wojnę. Wielu z mieszkańców domu miało łzy w oczach, opowiadając o swoich przeżyciach i udzielonej im pomocy. Jeden z panów wstał i kłaniając się mówił: tutaj faktycznie czujemy się jak w domu, a Dominik (pracownik Caritas, który opiekuje się uchodźcami) jest dla nas jak św. Mikołaj, który stara się dzieciom spełnić wszystkie marzenia.

    Na spotkaniu przedstawiciele Caritas Archidiecezji Krakowskiej przedstawili wyniki swojej miesięcznej pracy i to, w jaki sposób wciąż niosą pomoc Ukraińcom, którzy przybywają do naszego kraju. – Pan Prezydent mógł usłyszeć bardzo dużo o działalności Caritas, ale też w ogóle o całej diecezji krakowskiej. Myślę, że szczególnie mocnym potwierdzeniem były wypowiedzi uchodźców, którzy przebywają w placówce i ze wzruszeniem dziękowali nam za pomoc, którą świadczymy dla nich i dla ich braci – relacjonował Krzysztof Kania, kierownik Punktu Socjalnego Caritas w Brzegach.

Reklama

    Prezydent Andrzej Duda dziękował za pomoc Caritas i zapewnił uchodźców o pełnym wsparciu Polski i pozostałych krajów wspólnoty międzynarodowej. – Podkreślił, że najważniejsze teraz jest to, żeby konflikt się zakończył – tłumaczyła Monika Buzała, koordynatorka ds. pomocy uchodźcom.

    Caritas pomaga od początku wojny

    By zapewnić schronienie uchodźcom, pracownicy krakowskiej Caritas rozpoczęli codzienne dyżury od piątku 25 lutego, organizując bazę noclegów i wolontariatu. Większość miejsc noclegowych w bazie zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach i domach.

    Dzięki kilkunastogodzinnym codziennym dyżurom pracowników krakowskiej Caritas i ludzkiej solidarności do dziś darmowe schronienie znalazło ponad 4,7 tys. uchodźców. Ponad 200 osób mieszka w 5 placówkach krakowskiej Caritas. Teraz Caritas stara się pomagać uchodźcom w znalezieniu schronienia na dłuższy czas.

    Krakowska Caritas prowadzi Punkt Pomocy na Dworcu Głównym oraz wydaje ponad 2 tys. gorących posiłków dziennie w namiocie przed Dworcem Głównym. Punkt Socjalny Krakowskiej Caritas przyjął i przesłał już ponad 420 ton darów dla ofiar konfliktu.

    Podsumowanie miesiąca pomocy uchodźcom, świadczonej przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej, można znaleźć na www.krakowcaritas.pl.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-03-30 15:20

Wybrane dla Ciebie

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Ks. prof. dr hab. Robert Tyrała ponownie wybrany rektorem UPJPII

2024-05-17 19:27

Archiwum UPJPII

Nowa kadencja ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały na stanowisku rektora rozpocznie się 1 września br. i potrwa do 31 sierpnia 2028 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli