Reklama

Ze świata

Cały świat przeżywał 2 kwietnia pierwszą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II. Katolicy zjednoczyli się w modlitwie o Jego rychłą beatyfikację oraz w dziękczynieniu za Jego posługę jednania. Na wszystkich kontynentach wołano jednym głosem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat pamięta - Świat dziękuje

Ameryka Łacińska
Kilometrowe kolejki do ołtarzy z wizerunkami Jana Pawła II, miliony ludzi w kościołach, procesje ulicami miast i chaos komunikacyjny w wielkich metropoliach - tak Jana Pawła II wspominała Ameryka Łacińska. „El Papa Grande nie odszedł, cały czas jest z nami. Czujemy Jego obecność” - powtarzali w piosenkach młodzi Meksykanie. W tym państwie kulminacją obchodów stało się skierowane do nieba o 14.37 czasu miejscowego, czyli o 21.37 w Europie, milionów małych lusterek, odbijających słoneczne światło. - Ich światło to nasza modlitwa - tłumaczył bp José Martin Rabago, przewodniczący Konferencji Episkopatu Meksyku. Nastawienie ludzi oddawały tytuły prasowe: Rok bez Jana Pawła Wielkiego - krzyczał kolumbijski El Colombiano, Wielki Papież żyje wśród nas - stwierdzali redaktorzy urugwajskiego El País, Stała obecność Jana Pawła Wielkiego - pisał chilijski El Mercurio.

Azja i Bliski Wschód
Na Wyspach Japońskich osoba Jana Pawła II zgromadziła w kościele św. Ignacego w Tokio katolicką mniejszość, szczególnie Polaków. Z kolei na kontynencie azjatyckim modlili się Wietnamczycy, Hindusi, Filipińczycy, Koreańczycy, a także katolicy chińscy. W stolicy Indii - New Delhi odsłonięto odlane w brązie popiersie Jana Pawła II. Na zaproszenie Konferencji Biskupów w uroczystości wzięli udział ministrowie, ambasadorzy, przywódcy religijni i społeczni. Hinduscy hierarchowie podkreślali, że Jan Paweł II, mówiąc o dialogu międzyreligijnym, często nawiązywał do hinduskiego przykładu współistnienia różnych religii w ramach jednego państwa. O Janie Pawle II pamiętała także Polonia w Ziemii Świętej, gromadząc się na Eucharystii w Tel Awiwie-Jafie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Europa
Na Starym Kontynencie poszczególne Konferencje Episkopatów ustaliły własne programy obchodów rocznicy. Tak było m.in. w Niemczech, Belgii i Irlandii. Episkopat belgijski wystosował specjalne orędzie. W Irlandii z kolei biskupi nie zapomnieli o ponad 100-tysięcznej grupie polskich emigrantów zarobkowych, którzy w ostatnim czasie przybyli na Zieloną Wyspę. Msze św. upamiętniające Wielkiego Papieża odprawiono w irlandzkich parafiach 3 kwietnia. Organizowali się także sami Polacy. Szczególnie efektownie wyglądało to w Londynie. Ponad 3 tys. młodych Polaków przeszło 2 kwietnia w Marszu Papieskim w hołdzie Janowi Pawłowi II. Marsz rozpoczął się na Trafalgar Square, a zakończył przed Katedrą Westminsterską.
- Chcemy wysłać w świat dobrą nowinę - naukę naszego Wielkiego Przewodnika, który wciąż pokazuje nam, jak żyć - powiedział Sławomir Wróbel, lider Stowarzyszenia Poland Street, które zorganizowało Marsz Papieski ulicami Londynu.
Za naszą wschodnią granicą odbywały się nabożeństwa i wydarzenia artystyczne. W Moskwie, Kijowie i we Lwowie katolicy pamiętali o Papieżu, który zrobił dla nich tak wiele.

Reklama

Hiszpania

Zaproszenie na spotkanie rodzin

Na V Światowe Spotkanie Rodzin z udziałem Papieża w Walencji od 1 do 9 lipca zapraszają wszystkich hiszpańscy biskupi w specjalnym przesłaniu. Zwracają uwagę, że głoszenie Ewangelii rodziny było zawsze ważne, ale „szczególnie pilne staje się ono dzisiaj”. Tekst ogłoszonego 3 kwietnia przesłania nosi tytuł Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam Ja jestem pośród nich (Mt 18, 20).
- Głoszenie Ewangelii rodziny staje się szczególnie pilne dzisiaj. Nasz naród darzy wielkim uczuciem rodzinę. Młodzież ceni ją i pragnie tworzyć - mimo trudności - rodzinę szczęśliwą. Istnieją siły, które usiłują zniekształcić samą rzeczywistość małżeństwa w oczach nowych pokoleń, ale uważamy, że bycie mężem i żoną, ojcem i matką jest czymś nieodzownym, aby utworzyć dom rodzinny oparty na fundamencie małżeństwa - napisali biskupi.
Biskupi przypomnieli także ramowy program V Światowego Spotkania Rodzin, który można znaleźć na stronie internetowej; www.emf2006.org wraz z niezbędnymi informacjami.

Reklama

Francja

Obradowali biskupi

Napięta sytuacja społeczna we Francji, reforma struktur Episkopatu i problem wiernych opowiadających się za tzw. liturgią trydencką - to główne zagadnienia poruszane podczas odbywającej się w Lourdes w dniach 4-7 kwietnia wiosennej sesji plenarnej francuskich biskupów.
O problemach związanych z powrotem „tradycjonalistów” do Kościoła mówił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Jean-Pierre Ricard - przewodniczący Episkopatu Francji:
„Sądzę, że istnieją dziś oznaki pozwalające stwierdzić, że jest pragnienie odnowienia kontaktów, być może nawiązania relacji, pełniejszej komunii. Uważam też jednak, że droga ta może być jeszcze dość długa, ponieważ dialog należy prowadzić zarówno w miłości, jak i w prawdzie, i to z obydwu stron. W przeciwieństwie do tego, co się powszechnie sądzi, podstawowe różnice nie dotyczą dziś liturgii, ale doktryny. Chodzi o interpretację nauki soboru w sprawach tak podstawowych, jak wolność religijna, ekumenizm czy relacja z religiami niechrześcijańskimi” - powiedział arcybiskup Bordeaux.

Ludzie

Kard. Adam Kozłowiecki skończył 95 lat. Urodził się w 1911 r. w Hucie Komorowskiej na terenie obecnej archidiecezji przemyskiej. W wieku 18 lat 30 lipca 1929 r. wstąpił w Brzozowie do Towarzystwa Jezusowego, następnie studiował na jezuickim Wydziale Filozoficznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1937 r. w Lublinie z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego w Pińsku Karola Niemiry.
Wkrótce po wybuchu II wojny światowej - 10 listopada 1939 r. został aresztowany przez gestapo. Całą wojnę spędził w obozach koncentracyjnych: Oświęcimiu i Dachau. Po wojnie wyjechał do Afryki do dzisiejszej Zambii, która stała się jego drugą ojczyzną. Pracował na różnych placówkach misyjnych. Był też metropolitą Lusaki. Po ustąpieniu z urzędu pracował jako zwykły proboszcz na jednej z wiejskich parafii. Za zasługi dla Kościoła, nie tylko afrykańskiego, i na znak szczególnej osobistej przyjaźni Jan Paweł II mianował go na konsystorzu 21 lutego 1998 r. Kardynałem. Mimo sędziwego wieku i bolesnych przejść wojennych kardynał odznacza się świetną pamięcią, jasnością umysłu i nie mniejszym poczuciem humoru.

Reklama

Ziemia Święta

O wznowienie działań na rzecz procesu pokojowego zaapelowali do izraelskich i palestyńskich polityków zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich Ziemi Świętej. Patriarchowie i biskupi wyrażają nadzieję, że przyszły izraelski rząd podejmie odważne działania na rzecz porozumienia i pokoju z Palestyńczykami. Jednocześnie obawiają się, że zapowiadane kolejne jednostronne działania izraelskie doprowadzą do zaostrzenia sytuacji. Zwierzchnicy chrześcijańscy zwrócili się równocześnie do nowych władz palestyńskich, aby skierowały do Izraelczyków wyraźne przesłanie pokojowe. Hierarchowie wszystkich Kościołów wezwali społeczność międzynarodową do kontynuowania zabiegów o zaprowadzenie pokoju w Ziemi Świętej.

Niemcy

Bawaria przeznaczyła sumę miliona euro na fundację „Dom urodzenia Benedykta XVI”. Przed kilkoma dniami poinformowano, że dom w Marktl am Inn w Górnej Bawarii, w którym urodził się Joseph Ratzinger, został kupiony od obecnej właścicielki przez fundację założoną przez diecezje Bawarii.
Decyzję o przekazaniu na ten cel pieniędzy z budżetu państwa Bawarskie Ministerstwo Finansów uzasadniło faktem, że Benedykt XVI jest nie tylko pierwszym niemieckim papieżem od prawie 500 lat, ale także rodowitym Bawarczykiem, który ma wielkie znaczenie dla kraju. Przekazując pieniądze na zakup tego historycznego już domu, państwo „w decydujący sposób” przyczyniło się do tego, że dom nie przeszedł w niewłaściwe ręce.

Tydzień na świecie

Symbolicznego odnowienia Ślubów Jana Kazimierza dokonał w lwowskiej katedrze kard. Marian Jaworski podczas uroczystości 350. rocznicy tamtego doniosłego wydarzenia.

Odbyła się ceremonia zawarcia bratniego związku miast między San Giovanni Rotondo a Wadowicami. Do miasta związanego z działalnością św. o. Pio przybyli z tej okazji przedstawiciele władz rodzinnego miasta Jana Pawła II, także szkolny kolega Karola Wojtyły - 86-letni Jerzy Kluger (rewizyta nastąpi w maju br., w czasie pobytu w Wadowicach Benedykta XVI).

Afgańczyk Abdul Rahman, któremu za przejście z islamu na chrześcijaństwo groziła śmierć we własnym kraju, przybył do Włoch, które już wcześniej zapowiedziały udzielenie mu azylu.

W mieście Vitória da Conquista w środkowowschodnim stanie brazylijskim Bahia zamordowano pracującego tam od ponad 30 lat 63-letniego misjonarza włoskiego - ks. Bruno Baldacciego, proboszcza parafii Matki Bożej Gromnicznej. Organizował on m.in. program odwykowy dla młodych ludzi wciągniętych w handel narkotykami.

Emerytowany koptyjski biskup Minii w Egipcie Antonios Naguib został nowym patriarchą Aleksandrii dla katolików Koptów i zwierzchnikiem Katolickiego Kościoła Koptyjskiego.

ONZ potępił ponowne rekrutowanie do akcji militarnych w Kongo dzieci-żołnierzy. „Młode dziewczęta i chłopcy, którzy już przeszli przez programy reintegracyjne i demobilizacyjne ONZ, są ponownie zmuszani przez uzbrojone grupy do działań z bronią w ręku” - powiedział rzecznik ONZ.

Komisja Europejska wszczęła 28 procedur wobec 17 krajów członkowskich UE, w tym także Polski, za opóźnienia w liberalizacji rynku gazu i elektryczności.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu gościł kandydat opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Aleksander Milinkiewicz. „Europa nie będzie w pełni demokratyczna, dopóki Białoruś nie będzie wolna” - powiedział na sesji PE Aleksander Milinkiewicz.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej spółki North European Gas Pipeline Company (NEGPC), która zajmie się budową Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec.

Prezydent Rumunii Traian Băsescu powołał komisję ds. badania zbrodni komunistycznych.

Sąd Najwyższy Białorusi odmówił rozpatrzenia skarg opozycyjnych kandydatów w wyborach prezydenckich Aleksandra Milinkiewicza i Aleksandra Kazulina, którzy domagali się uznania wyborów za nieważne.

W Rosji rocznie zabija się od 1,6 do 1,7 mln dzieci poczętych. Informację tę podał na forum Dumy rosyjski minister ochrony zdrowia Michaił Zurabow. Według nieoficjalnych danych, w kraju tym rocznie zabijanych jest do 6 mln dzieci poczętych.

Australijski rząd oświadczył, że będzie sprzeciwiał się próbom legalizacji związków homoseksualnych w tym kraju. Premier John Howard zaznaczył, że nie zamierza doprowadzić w jakikolwiek sposób do podważenia instytucji małżeństwa.

Po prawie 3-letniej przerwie zebrała się w Moskwie polsko-rosyjska międzyrządowa komisja ds. współpracy gospodarczej. Celem spotkania był przegląd współpracy gospodarczej obu państw, w tym w takich dziedzinach, jak sektor energetyczny, transport, turystyka i handel artykułami rolno-spożywczymi.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41
Papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Więcej ...

Czas decyzji wpisany…w Boży zegar – o pielgrzymowaniu maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 18:27

BPJG

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna – z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim