Reklama

Duszpasterskie Wykłady Akademickie

Niedziela lubelska 38/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzeba spojrzenia miłości

Drugi dzień tegorocznych Duszpasterskich Wykładów Akademickich został poświęcony problematyce związanej z osamotnieniem. Liczne zebrani uczestnicy mieli okazję zapoznać się z konkretnymi propozycjami do wykorzystania w pracy duszpasterskiej, jak i poszerzyć swoje spojrzenie na tę problematykę. Jednocześnie dokonano podsumowania całej sesji, starając się wyciągnąć konstruktywne wnioski.

W ogólne zagadnienia związane z problematyką osamotnienia wprowadził uczestników ks. dr Romuald Jaworski (UKSW). "Gdy człowiek mówi ´jestem sam´ to wyraża poczucie bariery, jaką czuje względem bliźnich, brak więzi interpersonalnych." - wyjaśniał i wykazywał, że istnieje również samotność w aspekcie pozytywnym, gdzie człowiek w sposób twórczy wykorzystuje swój czas, doświadcza istoty obecności innych, których akurat brakuje. "Taka samotność może być błogosławieństwem" - dowodził ks. Jaworski, przytaczając przykłady dnia codziennego. Problem jednak rodzi się tam, gdzie samotność przemienia się w osamotnienie, które nosi najczęściej piętno "niekochania". Prelegent dokonał analizy osamotnienia duchowego, gdzie oprócz zerwanych więzi międzyludzkich człowiek prowadzi życie pozbawione więzi z Bogiem - samotność grzesznika, negującego istnienie Miłosierdzia Bożego. W dalszej części przemówienia ukazał powszechnie występujące rodzaje osamotnienia: w pracy, w miejscu zamieszkania, w Kościele, w ojczyźnie; samotność wśród starszych, młodzieży, dzieci. Odpowiadając na postawione przez siebie pytanie - dlaczego w dzisiejszej dobie rozwoju możliwości komunikacyjnych (internet, telefony komórkowe) problem osamotnienia ciągle narasta - dowodził, iż wynika to ze wzrostu tempa życia i kultury masowej, przy jednoczesnym zaniku rodzin wielopokoleniowych. Ukazał też proces budowy nowych stereotypów, warunkujących sposób bycia: presja samorealizacji oraz emancypacji, źle pojęta tolerancja, idealizacja samodzielności i wolności (tzw. niebieskie ptaki), lansowanie "samotności wojownika". Ukazywał również psychologiczne aspekty osamotnienia: "Nie jestem nikomu potrzebny; lęk, wstyd - im człowiek bardziej poraniony, tym większe osamotnienie." Na zakończenie swojego wykładu wykazywał, że głównym sposobem pomocy osobom osamotnionym jest budowanie więzi i kontaktów, czy to indywidualnych, czy też grupowych poprzez tzw. grupy wsparcia.

Kolejni prelegenci koncentrowali swoje przemówienia wokół poszczególnych przejawów osamotnienia. Dr Stanisława Tucholska terminem "ludzie zmęczeni życiem" określiła potencjalnych samobójców. W wystąpieniu przedstawiła m.in. symptomy ewentualnego samobójcy: radykalne zawężenie postrzegania świata do katastrofizmu poprzez pryzmat swojej śmierci, zamykanie się w sobie i ograniczenie kontaktów, załamanie systemu wartości, narastanie wewnętrznego napięcia poprzez tłumienie agresji i ukierunkowywanie jej na siebie samego, rojenia na temat własnej śmierci, wyobrażenia własnego pogrzebu. Przedstawienie owych symptomów miało uwrażliwić zebranych na ewentualnych samobójców w ich otoczeniu jako na ludzi osamotnionych, z którymi po prostu trzeba zacząć być. "Większość samobójców pozostawia innym szansę ich ratowania i dlatego każdy powinien służyć im pomocą" - przekonywała dr Tucholska. Natomiast dr Iwona Niewiadomska przedstawiła problem subkultur młodzieżowych jako zjawiska wynikającego z osamotnienia. Dr Piotr Szczukiewicz radził, jak pomagać ofiarom przemocy w rodzinie, zwłaszcza w pierwszym kontakcie, a o. Kazimierz Tyberski dał świadectwo pracy duszpasterskiej wśród osamotnionych więźniów.

W drugiej części spotkania dokonano podsumowania tegorocznych wykładów. Prelegenci w sposób konkretny starali się udzielić odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób pomagać: bezrobotnym, bezdomnym, uzależnionym, chorym, niepełnosprawnym, osamotnionym. Mówcy kładli przede wszystkim nacisk na konieczność tworzenia wspólnot wspomagających ze wspomaganymi. Wykazywali potrzebę edukacji i aktywizacji wspólnot przyparafialnych. Jednak główne przesłanie programu pomocowego dla potrzebujących odnaleziono w wypowiedzi Ojca Świętego: "Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny i wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba ´wyobraźni miłosierdzia´, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem".

Oficjalnego podsumowania DWA dokonał abp Józef Życiński. Podziękował uczestnikom za przesłanie optymizmu i "powiew humanizmu". Natomiast bp Mieczysław Cisło celebrował Eucharystię, która zamknęła tegoroczne wykłady. W homilii powiedział: "Szukaliśmy dróg do człowieka cierpiącego i dalej będziemy ich szukać." Rzeczywiście - czas pokaże, na ile teoretyczne rozważania zostaną przełożone na język konkretnych czynów miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Msza św. pogrzebowa ks. Grzegorza Dymka

2025-02-21 13:51

Karol Porwich/Niedziela

W kościele pw. NMP Fatimskiej w Kłobucku odbyła się Msza św. pogrzebowa zamordowanego proboszcza parafii ks. Grzegorza Dymka. Eucharystii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Więcej ...

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

2025-02-17 20:36

Karol Porwich/Niedziela

Pozostaje sporo pytań dotyczących postaw na modlitwie osobistej. Wielu z nas zapewne nosi w sobie dylematy, jak powinno się zachować podczas osobistych spotkań z Bogiem. Czy na modlitwie powinno się klęczeć?

Więcej ...

Zełenski: jestem gotów wymienić stanowisko za pokój lub przyjęcie do NATO

2025-02-23 16:58

facebook.com/zelenskiy.official

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że jest gotowy zrezygnować ze stanowiska w imię pokoju w jego kraju lub przyjęcia go do NATO. Oświadczył, że może ustąpić nawet natychmiast.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Franciszek

Watykan/ Kardynał Krajewski o stanie papieża: wiemy to,...

Papieżowi podawano tlen. Wkrótce wyniki badań

Franciszek

Papieżowi podawano tlen. Wkrótce wyniki badań

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...

Wiadomości

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70...

Bóg nie kocha mnie dla swojego zysku. On kocha mnie dla...

Wiara

Bóg nie kocha mnie dla swojego zysku. On kocha mnie dla...

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Kościół

Dominikanie: Paweł M. wydalony z zakonu i ze stanu...

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wiara

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat