Ukraina
Orędzie na 20. rocznicę Czarnobyla
Nikt nie może być obojętny wobec katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która pociągnęła za sobą śmierć wielu ludzi, jeszcze więcej chorób i ogromne straty materialne. Wszystkim ofiarom tamtej tragedii, a zwłaszcza tym, którzy ofiarnie starali się pomagać najbardziej poszkodowanym, winniśmy naszą pamięć i wdzięczność. Przypomniał o tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy - metropolita lwowski kard. Marian Jaworski w specjalnym orędziu, które ogłosił 21 kwietnia br., w 20. rocznicę tamtego wydarzenia.
„Wszystkie ofiary katastrofy w Czarnobylu, przede wszystkim zaś ci, którzy ofiarnie starali się pomagać innym, zasługują na naszą pamięć i wdzięczność” - napisał Kardynał. Zaznaczył przy tym, że ludzie wierzący mają jeszcze inny obowiązek: polecać miłosierdziu Bożemu „wszystkich, którzy zginęli i zostali poszkodowani” w wyniku tamtej katastrofy. „Mamy też w miarę swych możliwości okazywać czynną miłość poszkodowanym. Winniśmy wszystkim ofiarom naszą ludzką solidarność. Niech tragedia Czarnobyla będzie też dla nas przestrogą i nauką” - wzywał kard. Jaworski.
USA
Spotkanie duszpasterzy Polonii
Reklama
W amerykańskiej archidiecezji Newark trwa doroczna konwencja stowarzyszenia polonijnych kapłanów w USA. Pięciodniowa refleksja poświęcona jest tematowi zachowania dziedzictwa Jana Pawła II oraz aktualnym wyzwaniom stojącym przed duszpasterstwem polonijnym.
Ks. Mirosław Król, krajowy koordynator konwencji, powiedział Radiu Watykańskiemu, że „parafia polonijna nie tylko jest miejscem, gdzie ludzie korzystają z posługi sakramentalnej czy pomocy kapłana, ale stanowi też, w pewnym sensie, centrum kulturalne Polonii, jest miejscem spotkań dla różnych organizacji polonijnych”.
Zdaniem ks. Króla, obecnie potrzebna jest posługa kapłańska, która wyjdzie naprzeciw młodzieży. „Zauważamy duży napływ z Polski młodzieży wykształconej, która zna już język angielski. Jest to inna emigracja niż ta na początku XX wieku czy nawet solidarnościowa. Są też inne oczekiwania. Wydaje mi się, że obecnie potrzebna jest forma duszpasterstwa bardziej osobistego” - stwierdził ks. Król.
Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych pracuje ok. 2500 kapłanów polskiego pochodzenia i tych, którzy przybyli tam z Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Australia
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
W Australii poświęcono 23 kwietnia pierwsze sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Zostało ono wzniesione staraniem Polonii w Melbourne. Konsekratorami byli ordynariusz miejsca - abp Denis Hart oraz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji - bp Ryszard Karpiński.
W uroczystej konsekracji okazałej świątyni wzięli udział m.in.: opiekujący się emigrantami i uchodźcami bp Hilton Deakin, generał Księży Chrystusowców ks. Tadeusz Winnicki oraz ponad 50 kapłanów. Byli również duszpasterze innych grup etnicznych, przedstawiciele lokalnego duchowieństwa, a wśród nich duszpasterze polscy, przybyli wraz z wiernymi z całej niemal Australii. W sumie zgromadziło się ponad 2,5 tys. wiernych. Podniosłą uroczystość zakończył koncert.
Ks. Kazimierz Bojda, budowniczy kościoła, ze wzruszeniem przyjmował wyrazy uznania i wdzięczności. Bp Karpiński na zakończenie uroczystej konsekracji zacytował słowa sługi Bożego Jana Pawła II wypowiedziane w Łagiewnikach w 2002 r.
Francja
Aktywność sekt
Reklama
Przed działalnością sekt, zwłaszcza na ubogich przedmieściach wielkich miast, ostrzegł francuski rząd. Grupy te wykorzystały zamieszki na przedmieściach miast jesienią 2005 r., aby za pomocą akcji humanitarnych wśród ich mieszkańców zwrócić na siebie uwagę mediów.
Choć nie były to przypadki bardzo liczne, to Międzyministerialna Misja ds. Czujności i Walki z Odchyleniami Sekciarskimi uznała za konieczne „przypomnienie o istnieniu ryzyka” związanego z ich działalnością. Za szczególnie niepokojącą uznała podkreślanie przez niektóre sekty swych zasług w niesieniu pomocy potrzebującym, tym bardziej że bardzo podobne sformułowania ukazywały się na ten sam temat w niektórych mediach światowych.
Scjentologowie, którzy zamierzają niebawem rozpocząć akcję rekrutacji nowych adeptów w Polsce, bywali już wydalani z miejsc dotkniętych powodzią we Francji, z powodu „nieskuteczności, a nawet zakłócania pracy służb niosących pomoc” - przypomina Międzyministerialna Misja.
Ludzie
Kard. Javier Lozano Barragán - wyjaśnił w wywiadzie dla rzymskiej agencji Zenit wiele nieporozumień, jakie wywołała nieściśle podana przez światowe media informacja o dopuszczalności używania prezerwatyw. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, którą kieruje kard. Barragán, nie publikuje dokumentów Kościoła, co najwyżej studium, i o takie rzeczywiście została poproszona przez Benedykta XVI. Studium będzie służyło dialogowi na poziomie Stolicy Apostolskiej i nie jest jeszcze ukończone. Podstawowe pytania, na jakie mają odpowiedzieć konsulatorzy Rady, dotyczy małżonków związanych węzłem sakramentalnym, z których jedno choruje na AIDS. Sprawa dotyczy po pierwsze tego, czy prezerwatywa rzeczywiście daje gwarancję ochrony przed wirusem, i po drugie - czy moralnie dopuszczalne jest „techniczne” jej użycie. W grę wchodzą dwa przykazania Boże, szóste i piąte, i oba muszą być wzięte pod uwagę. Studium przedstawi tylko opinie naukowców, a nie obowiązującą naukę. - Najlepszym zabezpieczeniem przed AIDS jest wstrzemięźliwość i wierność małżeńska - powiedział kard. Barragán.
Kard. Barragán urodził się w 1933 r. w Toluca w Meksyku. W 1979 r. został biskupem pomocniczym w Meksyku. Od 1996 r. pełni funkcję przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W 2003 r. został kardynałem.
Izrael
Głęboki „niepokój i zatroskanie” wyraziła Światowa Rada Kościołów wobec władz Izraela z powodu niedawnych incydentów w stosunku do wolontariuszy chrześcijańskich, działających w tym kraju. W kwietniu br. osadnicy żydowscy w rejonie Hebronu dwukrotnie zaatakowali kamieniami troje Europejczyków chroniących palestyńskie uczennice udające się do miejscowej szkoły.
1 kwietnia młody kolonista izraelski w obwodzie Tel Rumeida koło Hebronu obrzucił kamieniami prawniczkę szwajcarską Silvanę Hogg. 20 kwietnia w tej samej okolicy niemiecką pracownicę socjalną Karin Laier i norweskiego socjologa Tore Ottesena zaatakowało ok. 15 młodych osadników. Na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń.
Albania
Władze państwowe i kościelne Albanii zaprosiły Papieża Benedykta XVI do odwiedzenia tego kraju. Zaproszenie skierowano za pośrednictwem sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami - abp. Giovanniego Lajolo, który w końcu kwietnia składał wizytę w Albanii.
Prezydent Alfred Moisiu w obecności abp. Lajolo odznaczył orderem Matki Teresy arcybiskupa Tirany Rroka Mirditę za zasługi społeczne jego samego i całego Kościoła.
Tydzień na świecie
Papież Benedykt XVI mianował bp. Antonio Augusto dos Santos Marto nowym ordynariuszem diecezji Leiria-Fatima w Portugalii, na terenie której znajduje się sanktuarium maryjne.
Papież rozpoczął miesiąc maryjny Różańcem w sanktuarium Matki Bożej Miłości - Madonna del Divino Amore na południowych peryferiach Rzymu. Jan Paweł II odwiedził to sanktuarium trzykrotnie - po raz pierwszy w 1979 r., 8 lat później 1 maja otworzył Rok Maryjny, a w 1999 r. konsekrował nowe sanktuarium.
Miasta, w których urodzili się Papieże: Benedykt XVI i Jan Paweł II, zawarły umowę o partnerstwie. Burmistrzowie miasta bawarskiego - Marktl am Inn - Hubert Gschwendtner i Wadowic - Ewa Filipiak uroczyście podpisali odpowiednie dokumenty. Podczas uroczystości odczytano specjalne pozdrowienia Benedykta XVI z tej okazji. List podpisany osobiście przez Papieża nosi datę 16 kwietnia - dnia jego urodzin i chrztu.
Po raz pierwszy w Indiach konsekrowane zostały dwa kościoły pod wezwaniem bł. Matki Teresy z Kalkuty - w Parparganj, wschodniej dzielnicy Delhi, i w Mangalore, w stanie Karnataka na południu kraju.
W USA gościł prezydent Chin - Hu Jintao. Wartość kontraktów handlowych, którymi ma zaowocować ta wizyta, szacuje się na 16 mld dol. Włoska agencja katolicka AsiaNews podała, że w związku z pobytem prezydenta Chin w USA, nieuznawany przez władze chińskie biskup diecezji Zhengding - Julius Jia Zhiguo został wypuszczony po 5 miesiącach uwięzienia i powrócił do swej rezydencji (pozostaje on nadal w areszcie domowym, pod całodobowym nadzorem policyjnym).
Władze na Kremlu oświadczyły, że sprzeciwiają się międzynarodowym sankcjom wobec Iranu do czasu, aż Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opracuje raport potwierdzający informacje o wykorzystywaniu przez Teheran energii jądrowej do celów wojskowych. Tymczasem irański przywódca duchowy i polityczny ajatollah Ali Chamenei zapowiedział w telewizyjnym orędziu, że jeśli Ameryka uderzy na Iran, odpowiedzią będą ataki w amerykańskie cele na całym świecie.
Kontrolowany przez państwo rosyjski monopolista gazowy Gazprom próbuje szantażować Unię Europejską, grożąc, że jeśli nie pozwoli mu ona podporządkować sobie europejskiego rynku energii, ograniczy dostawy gazu do państw UE.
Rosyjska Duma zaprotestowała przeciwko „ingerowaniu w sprawy wewnętrzne Białorusi przez niektóre państwa zachodnie, które nie zaaprobowały wyniku wyborów prezydenckich w tym kraju”. W Mińsku odbyła się największa od spacyfikowania w marcu powyborczych protestów opozycji demonstracja przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Na ulice stolicy Białorusi mimo pogróżek ze strony władz wyszło 10 tys. osób.
Belgijski Senat przyjął przewagą zaledwie jednego głosu projekt ustawy zezwalającej na adoptowanie dzieci przez związki homoseksualne.
Iracki parlament powołał na prezydenta kraju Kurda Dżalala Talabaniego. Wiceprezydentami zostali szyita Adil Mahdi (wybrany ponownie) i sunnita Tarik Haszemi. Nowo wybrany prezydent zatwierdził szyickiego polityka Dżawada al-Malikiego na szefa koalicyjnego rządu. Tuż po tym w kraju doszło do serii zamachów bombowych.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.