Piątek - 12 maja 10.00 - Otwarcie Sympozjum
Powitanie - generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski
Wprowadzenie - ks. prof. Alberto Di Chio (Italia)
Wykład inauguracyjny: Miejsce walki z Kościołem w strategii sowieckiego panowania nad Europą Środkowo-Wschodnią - prof. Bohdan Cywiński (UKSW)Prymas Tysiąclecia i prześladowania Kościoła w PRL - prof. Peter Raina (Niemcy)
13.00 - Obiad
15.00-16.30 - Wykłady
Maria Teresa Carloni, heroiczna kobieta w sercu Kościoła - prof. Luciana Mirri (Italia)Projekt ateistycznego imperium ZSRR i jego konsekwencje dla Kościoła katolickiego w tym państwie (1918-91) - ks. prof. Roman Dzwonkowski (KUL)
17.00 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego
18.30 - Inauguracja okolicznościowej wystawy: Maria Teresa Carloni (1919-83) - apostołka Kościoła prześladowanego
19.00 - Kolacja
21.00 - Apel Jasnogórski - prowadzi o. Tomasz Ciołek, wikariusz generalny Paulinów
Sobota - 13 maja 9.30-12.30 - Referaty
Kościół na Węgrzech i milczenie jego Prymasa - prof. Lagzi Gabor (Węgry)Przesłanie minionych czasów dla dzisiejszego Kościoła - prof. Jan Kofroň (Czechy)Błogosławiony Stepinac oraz arcybiskupi Seper i Kuharić podczas prześladowań - ks. prof. Vladimir Stanković (Chorwacja)Z Chrystusem Ukrzyżowanym dla zbawienia świata - ks. prof. Alberto Di Chio (Italia)
13.00 - Obiad
15.00-18.00 - Referaty
Kardynał Josyf Slipyj oraz Kościół ukraiński podczas prześladowań (1945-89) - ks. prof. Ivan Dacko (Ukraina)Kościół na Łotwie w czasach reżimu komunistycznego - bp Vilhelms Lapelis (Łotwa)Męczennicy w Kościele katolickim na Litwie w latach 1941-90 - ks. lic. Mirosław Dozda (Litwa)
Podsumowanie
Perspektywy rozwoju Kościoła katolickiego w Europie Środkowo-Wschodniej - bp Zygmunt Zimowski z Radomia (UKSW - KUL)
18.30 - Kolacja
20.00 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza - ordynariusza drohiczyńskiego
21.00 - Apel Jasnogórski - prowadzi o. prof. Zachariasz Jabłoński (UKSW)
Skandal. Miał podpalić flagi na Westerplatte. Policja publikuje wizerunek
2025-04-04 11:55
PAP
Adobe Stock/Gdańska Policja
Gdańska policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze zniszczeniem elementów masztów i flag państwowych na Westerplatte. Niewykluczone, że ten sam mężczyzna włamał się do punktu gastronomicznego.
Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.
Polityka jest pełna zwrotów akcji. Tak można by w delikatny sposób określić działania polityków, którzy zmieniają zdanie w zależności od koniunktury, słupków i układu, w jakim się znaleźli.