22 kwietnia, w święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Towarzystwa Jezusowego, w Zakonie Jezuitów odbyły się centralne uroczystości Roku Jubileuszowego, który upamiętnia 450. rocznicę śmierci św. Ignacego Loyoli (1491-1556) - założyciela Zakonu, 500. rocznicę urodzin św. Franciszka Ksawerego (1506-52) - misjonarza, apostoła Azji, patrona misji i bł. Piotra Fabera (1506-46) - pierwszego kapłana powstającego Zakonu Jezuitów i dyplomaty. Obchody jubileuszu w Polsce honorowym patronatem objęli księża kardynałowie Andrzej Maria Deskur, Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Józef Glemp, Henryk Gulbinowicz, Adam Kozłowiecki, Franciszek Macharski i Stanisław Nagy, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, abp Marian Gołębiewski i generał Zakonu o. Peter-Hans Kolvenbach.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. kard. Zenon Grocholewski, kard. Stanisław Nagy, kard. Franciszek Macharski, bp Jan Zając, bp Albin Małysiak, przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich, rektorzy i profesorowie wyższych uczelni, parlamentarzyści i samorządowcy, wojewoda małopolski Witold Kochan, a przede wszystkim prowincjał prowincji wielkopolsko-mazowieckiej o. Dariusz Kowalczyk SJ i prowincji Polski Południowej o. Krzysztof Dyrek SJ oraz ojcowie, bracia, klerycy i nowicjusze reprezentujący kolegia, szkoły, bursy i domy zakonne Jezuitów z całej Polski, a także zaproszeni przyjaciele i dobroczyńcy Zakonu.
Uroczystość rozpoczęła się sesją naukową w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Prowadził ją o. prof. Zbigniew Marek SJ - prorektor uczelni. Zgromadzonych powitał o. Krzysztof Dyrek. Referat na temat Tradycje wyższych uczelni jezuickich w Europie Wschodniej wygłosił o. prof. Ludwik Grzebień - rektor „Ignatianum”. Przypomniał, że Jezuici, którzy przybyli do Europy Wschodniej w drugiej połowie XVI wieku, wprowadzili nowy typ szkoły - publiczne gimnazja oraz katolickie akademie. W następnych wiekach gęsta sieć szkół jezuickich objęła Litwę, Białoruś, Wołyń, Ukrainę i Podole, a także Prusy. Szkoły te były także ośrodkami rozwoju kultury, zwłaszcza przez teatr, naukę śpiewu i muzyki. Uczniowie zrzeszali się w Sodalicjach Mariańskich, mieli swoje kaplice, uroczystości, zwyczaje i akcje charytatywne. Jezuici tworzyli także uczelnie przygotowujące świeckich i duchownych nauczycieli oraz seminaria duchowne dla kształcenia duchowieństwa.
Kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, student i przez 25 lat wykładowca, a obecnie także Wielki Kanclerz jezuickiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, wygłosił referat pt.: Rola wyższych uczelni katolickich w świecie.
Mówił też o swoich związkach z Zakonem Jezuitów, a następnie ukazał rolę i znaczenie wyższych uczelni katolickich w świecie z perspektywy nauczania Jana Pawła II w kontekście jubileuszu Towarzystwa Jezusowego. Podkreślił, że samo powstanie Zakonu wiąże się ze środowiskiem uniwersyteckim oraz z postawą św. Ignacego Loyoli, z „jego nawróceniem i doświadczeniem duchowym, które zaowocowało powstaniem Ćwiczeń duchownych. Św. Ignacy dzielił się tym doświadczeniem z innymi osobami, pomagając im uporządkować swoje życie i zaangażować się w głoszenie Ewangelii Jezusa Chrystusa.
O. Dariusz Kowalczyk przypomniał, że wszystkich instytucji edukacyjnych i wychowawczych prowadzonych przez Jezuitów na świecie jest 3 451, wśród nich 202 szkoły wyższe, w tym również uniwersytety. W tych instytucjach uczy się i wychowuje 2,5 mln dzieci, młodzieży i studentów. W Polsce Jezuici prowadzą dwie uczelnie wyższe - Wyższą Szkołę Filozoficzno-Pedagogiczną „Ignatianum” w Krakowie i Papieski Wydział Teologiczny „Bobolanum” w Warszawie, szkoły średnie, bursy, a nawet Ośrodek Adopcyjny w Krakowie z filią w Żmiącej.
Głównym punktem obchodów była uroczysta Eucharystia w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył i kazanie wygłosił kard. Franciszk Macharski.
Po południu licznie przybyli goście wzięli udział w festynie w ogrodach Kolegium Księży Jezuitów. Prezentacji wydawnictw jezuickich towarzyszyły występy chóru akademickiego, zespołów muzycznych, grup dziecięcych i wiele innych atrakcji.
Odbył się też wieczorny uroczysty koncert jubileuszowy Capelli Cracoviensis, podczas którego wręczono odznaczenia dla szczególnie zasłużonych przyjaciół i dobroczyńców Zakonu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu