Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Regina Coeli”

Misja kapłana

„Misja kapłana jest nie do zastąpienia” - powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli. Papież wspomniał obchodzony właśnie Światowy Dzień Modlitw o Powołania i wyjaśnił, że zarówno powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego, jak i do życia małżeńskiego są powołaniami do świętości. Benedykt XVI powiedział m.in.:
„W tym roku Światowy Dzień Modlitw o Powołania ma za temat Powołanie w tajemnicy Kościoła. W orędziu, jakie skierowałem z tej okazji do całej wspólnoty Kościoła, przypomniałem doświadczenie pierwszych uczniów Jezusa, którzy po tym, jak poznali Go nad brzegami jeziora i w wioskach Galilei, podbici zostali przez Jego miłość. Powołanie chrześcijańskie jest zawsze odnawianiem się tej osobistej przyjaźni z Jezusem Chrystusem, która nadaje pełny sens naszemu życiu i czyni dyspozycyjnym dla królestwa Bożego. Kościół żyje tą przyjaźnią, podsycaną przez słowo i sakramenty - rzeczywistości święte powierzone w sposób szczególny posłudze biskupów, kapłanów i diakonów, konsekrowanych przez sakrament święceń. Oto dlaczego - jak podkreśliłem w tym orędziu - misja kapłana jest nie do zastąpienia, a chociaż w niektórych regionach występuje niedostatek duchowieństwa, nie wolno zwątpić, że Bóg nadal wzywa mężczyzn, młodych i dorosłych, by zostawili wszystko i poświęcili się głoszeniu Ewangelii i pasterskiej posłudze”.
Po polsku Papież powiedział: „Pozdrawiam Polaków obecnych na Placu św. Piotra i tych, którzy jednoczą się z nami duchowo. Jutro w polskim kalendarzu przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Jego opiece zawierzam Kościół w Polsce i cały kraj. Niech Bóg wam błogosławi”.
Na zakończenie Benedykt XVI pozdrowił kierowców, którzy przybyli na Plac św. Piotra, aby zaprezentować swoje auta. Odwdzięczyli się oni Papieżowi, pozdrawiając go dźwiękiem klaksonów. Ojciec Święty podziękował im za ten - jak powiedział - „prawdziwy koncert”.

Reklama

Audiencja generalna

Benedykt XVI o nabożeństwach majowych

O związkach słowa Bożego z osobą i znaczeniu sukcesji apostolskiej urzędu biskupiego mówił Benedykt XVI czasie audiencji ogólnej 10 maja w Watykanie.
Polaków Papież zachęcił do pielęgnowania „pięknej tradycji” nabożeństw majowych. Ojciec Święty powiedział: „Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Wiem, że w tym miesiącu w Polsce, gromadząc się na nabożeństwach majowych, oddajecie szczególną cześć Matce Bożej. Cieszę się z tej Waszej pięknej tradycji. Niech ta modlitwa umocni Wasze rodziny i wspólnoty w wierze i wzajemnej miłości. Wam tu obecnym i Waszym bliskim z serca błogosławię”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina monarsza z Luksemburga u Benedykta XVI

Para wielkoksiążęca Luksemburga świętowała 25-lecie swego małżeństwa z Benedyktem XVI na specjalnej audiencji w Watykanie. Monarchom, wielkiemu księciu Henrykowi i wielkiej księżnej Marii Teresie, towarzyszyło pięcioro dzieci.
Prywatną rozmowę pary wielkoksiążęcej z Papieżem zakończyło wspólne odmówienie Zdrowaś Maryjo. Z kolei podczas zbiorowej części audiencji, z udziałem dzieci i osób towarzyszących, odmówiono Ojcze nasz po łacinie. Rozmowa była prowadzona po francusku. Benedykt XVI podarował gościom zestaw medali pontyfikatu, otrzymał zaś w darze album zdjęć dzieł rzeźbiarza Greeffa z XVIII wieku.
Najdłużej Papież rozmawiał z 24-letnim następcą tronu, księciem Wilhelmem, który był ubiegłego lata na Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii.
Wielki książę Luksemburga przyjęty został następnie przez kardynała sekretarza stanu Angelo Sodano, po czym rodzina wielkoksiążęca zwiedziła Bazylikę św. Piotra i modliła się przy grobie Jana Pawła II. Wielki książę Henryk i jego najmłodszy syn Sebastian urodzili się tego samego dnia, co Papież, to jest 16 kwietnia.

Poczta Watykańska uczci wizytę Benedykta XVI w Polsce

Poczta Watykańska zapowiedziała używanie specjalnego kasownika z okazji wizyty apostolskiej Benedykta XVI w Polsce w dniach 25-28 maja 2006 r. Na kasowniku, wokół herbu Papieża, znajdzie się napis: „Benedictus XVI Poloniam adit. Poste Vaticane. 25-28 mag. 2006”. Kasownik używany będzie do 28 czerwca br.

Reklama

Święcenia kapłańskie

Karierowiczostwu duchownych sprzeciwił się Benedykt XVI podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej, podczas której udzielił święceń kapłańskich 15 diakonom.
Cytując słowa Chrystusa: „Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem”, Ojciec Święty wskazał, że „słowo «wdzierać się» przywołuje obraz kogoś, kto wdrapuje się na ogrodzenie, aby pokonawszy je dostać się tam, gdzie zgodnie z prawem nie mógłby się dostać”. Można by w tym słowie „doszukać się obrazu karierowiczostwa, próby wspięcia się w górę, zdobywania pozycji dzięki Kościołowi: posługiwania się nim, a nie służenia”.
Papież wyjaśnił, że w sakramencie święceń „kapłan zostaje całkowicie włączony w Chrystusa, ażeby wychodząc od Niego i działając pod Jego spojrzeniem, pełnił w jedności z Nim posługę jedynemu pasterzowi - Jezusowi”, w którym Bóg „chce być naszym pasterzem”.
Mówiąc do kapłanów o gotowości oddania życia za swoich wiernych, Benedykt XVI przypomniał, że w centrum posługi Chrystusa jako pasterza jest tajemnica krzyża. Chrystus ofiarowuje samego siebie, dlatego „w centrum życia kapłańskiego znajduje się Święta Eucharystia, w której ofiara Chrystusa na krzyżu pozostaje stale obecna pośród nas”.
Święcenia przyjęło kilkunastu diakonów diecezjalnych z trzech seminariów rzymskich: na Lateranie, Redemptoris Mater i Capranica, oraz dwóch diakonów z Zakonu Karmelitów Bosych. Było wśród nich 12 Włochów oraz po jednym diakonie z Polski, Izraela i Hondurasu.

Kandydaci do kapłaństwa w świecie

Na całym świecie do kapłaństwa przygotowuje się ponad 100 tys. kandydatów. W 2004 r. było ich dokładnie 113 044, a ich liczba stale wzrasta. W 1978 r. było zaledwie 63,8 tys. seminarzystów diecezjalnych i zakonnych. Oznacza to, że za pontyfikatu Jana Pawła II liczba alumnów wzrosła prawie o 77 proc.
Według najnowszego Rocznika statystycznego Kościoła, wydanego w Watykanie pod koniec kwietnia br., w 2004 r. najwięcej kandydatów do kapłaństwa było na kontynencie amerykańskim - prawie 36,7 tys. (ponad 32 proc. wszystkich seminarzystów świata). Na drugim miejscu byli alumni z Azji - 29,2 tys. (25 proc. kandydatów do kapłaństwa na świecie). Z Europy (23,4 tys.) i Afryki (22,7 tys.) pochodzi obecnie co piąty kleryk. Najmniejszy kontynent świata - Oceania miał w 2004 r. niecały tysiąc seminarzystów.
W latach 1978-2004 największy przyrost liczby alumnów zanotował Kościół w Afryce (o 304 proc.) i Azji (o 153 proc.). O niemal 67 proc. wzrosła liczba kandydatów do kapłaństwa w Ameryce, a o 21 proc. w Oceanii. Jedynie w Europie ich liczba zmalała o 2,15 proc.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18
Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...