Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oczekiwaniu na Benedykta XVI

Jak poinformował o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry, Papież Benedykt XVI przybędzie do Częstochowy w piątek 26 maja 2006 r. o godz. 17.30.
W trakcie jasnogórskiego oczekiwania i przygotowania do spotkania z Papieżem już o godz. 15.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św. Eucharystii będzie przewodniczył kardynał senior Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. Homilię wygłosi biskup toruński Andrzej Suski.
O godz. 17.30 Benedykt XVI ma przybyć śmigłowcem na lądowisko w pobliżu Jasnej Góry. Następnie przejedzie samochodem do klasztoru.
Ojciec Święty przejdzie przez Kaplicę przed sam ołtarz z Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, wówczas nastąpi uroczyste odsłonięcie Obrazu. Benedykt XVI zostanie powitany przez gospodarzy miejsca. W Kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Papież spędzi kilka minut na osobistej modlitwie. Towarzyszyć mu będzie modlitwa zebranych w Kaplicy przedstawicieli życia konsekrowanego - zakonników i sióstr zakonnych wraz z Konsultą Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich w Polsce.
Cały przebieg wydarzeń mających miejsce w Kaplicy wszyscy wierni zgromadzeni na placu pod jasnogórskim Szczytem będą mogli bezpośrednio oglądać na dużych telebimach, umieszczonych ponad placem, na wałach klasztoru.
Po nawiedzeniu Kaplicy Cudownego Obrazu Ojciec Święty uda się do prywatnego apartamentu wewnątrz klauzury klasztornej.
Ok. godz. 18.00 na jasnogórskim Szczycie rozpocznie się nabożeństwo eucharystyczne, połączone z Liturgią Słowa i śpiewem Litanii Loretańskiej (nabożeństwo majowe). W trakcie tego nabożeństwa Benedykt XVI wygłosi ok. 20-minutową homilię. Całe nabożeństwo, które potrwa ok. 1 godziny, będzie bezpośrednio transmitowane przez TVP.
Po nabożeństwie na Jasnej Górze Ojciec Święty uda się na lądowisko i śmigłowcem odleci do Krakowa.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Seminarium nt. kompozytora jasnogórskiego

4 maja - w ramach XVI Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, w Auli Domu Pielgrzyma odbyło się seminarium: Życie i twórczość o. Cyryla Gieczyńskiego (1793-1866) - kompozytora jasnogórskiego. Wykłady wygłosili: o. Dariusz Cichor - przeor klasztoru Paulinów w Warszawie, dr hab. Remigiusz Pośpiech, dr Beata Stróżyńska i dr Alina Mądry. W sesji, którą zorganizował o. Nikodem Kilnar, wzięli udział muzykolodzy z kilku ośrodków naukowych. Wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej zabrzmiał koncert z okazji 140. rocznicy śmierci o. Cyryla Gieczyńskiego, w wykonaniu Chóru i Zespołu Instrumentów Dawnych „La Tempesta” pod dyr. Jakuba Burzyńskiego.

„Jesteśmy świadkami nadziei”

Pod takim hasłem w dniach 5-7 maja przebiegała 70. Pielgrzymka Akademicka, w której wzięło udział blisko 4 tys. studentów, 180 rektorów, profesorów, nauczycieli i przedstawicieli senatów uczelnianych oraz ponad 80 duszpasterzy. Pielgrzymka rozpoczęła się w piątek 5 maja Apelem, który poprowadził bp Henryk Tomasik - delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W sobotę po przyjściu z katedry częstochowskiej akademicy uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim na Szczycie, który poprowadził bp Antoni Długosz. Po Apelu Mszy św. przewodniczył bp Tomasik w koncelebrze z bp. Markiem Jędraszewskim - delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego, ks. prof. Stanisławem Wilkiem, rektorem KUL-u oraz ks. Bogdanem Bartołdem - rektorem akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie, odpowiedzialnym za organizację, oraz duszpasterzami. W programie pielgrzymki znalazły się m.in.: konferencje ks. Marka Dziewieckiego, o. Wojciecha Jędrzejewskiego, prof. Katarzyny Olbrycht, Jana Pospieszalskiego oraz występ Teatru DA 5 Tryptyk o Pasterzu i koncerty: „Magda Anioł z zespołem” oraz „Mocni Duchem”. Pielgrzymkę zakończyła niedzielna Msza św. pod przewodnictwem bp. Jędraszewskiego, podczas której studenci złożyli ślubowanie akademickie.

W skrócie

6 maja Zdzisław Sowiński, fotograf i reżyser z Częstochowy, obchodził jubileusz 25-lecia swojej pracy artystycznej dla Sanktuarium Jasnogórskiego. Mszę św. odprawił o. Jan Golonka - kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej w koncelebrze z o. Stanisławem Tomoniem - rzecznikiem prasowym Jasnej Góry.

6 maja kolejnej nowennowej Eucharystii przed 50-leciem Jasnogórskich Ślubów Narodu przewodniczył bp Stefan Siczek z Radomia. Tematem majowego rozważania były słowa ślubów: „Matko (...) przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską”.

7 maja na Jasnej Górze modliło się blisko 600 przedstawicieli Pomocników Matki Kościoła wraz z krajowym duszpasterzem PMK ks. Józefem Buchajewiczem. Mszę św. odprawił o. Stanisław Jarosz - definitor generalny Zakonu Paulinów.

Zapowiedzi

26 maja - Wizyta Papieża Benedykta XVI na Jasnej Górze

27 maja - Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

28 maja - Pielgrzymka Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Jasnogórski Telefon Zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa: musimy pracować na rzecz zawieszenia broni

2024-05-02 16:29
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

"Musimy pracować na rzecz zawieszenia broni jako pierwszego kroku w kierunku innych perspektyw politycznych, które jednak należy budować" - uważa kard. Pierbattista Pizzaballa. Dzień po objęciu kościoła tytularnego Sant'Onofrio w Rzymie łaciński patriarcha Jerozolimy, wygłosił "lectio magistralis" (wykład mistrzowski) na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (PUL) na temat: „Postaci i kryteria duszpasterstwa pokoju”. Kardynał mówił o słabości społeczności międzynarodowej i wezwał religie, aby nie "dolewać benzyny do ognia": potrzebni są wiarygodni i uczciwi świadkowie, to w Ewangelii można znaleźć wszystkie kryteria budowania pokoju.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...