Reklama

Benedykt XVI podąży śladami Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków - miasto papieskie

Kraków ze względu na liczbę świątyń nazywany jest trzecim Rzymem - Ojciec Święty Jan Paweł II w ciągu swego ponad 26-letniego pontyfikatu aż 9-krotnie odwiedził to miasto. O Krakowie mówił: „moje miasto umiłowane”. Podczas swej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1979 r. na krakowskich Błoniach powiedział: „Kraków od najmłodszych lat mojego życia, od lat dziecięcych jeszcze, był dla mnie szczególną syntezą wszystkiego, co polskie i chrześcijańskie. Zawsze mówił mi o wielkiej przeszłości naszej Ojczyzny. Zawsze najpełniej wyrażał jej dzieje”.
Dzisiaj, gdy sługa Boży Jan Paweł II jest w Domu Ojca, miejsca związane z kolejnymi latami jego obecności i posługi jako studenta, robotnika, aktora, poety, seminarzysty, księdza, duszpasterza młodzieży, profesora, biskupa, kardynała i papieża nabierają szczególnego znaczenia. Polacy i pielgrzymi z całego świata przybywają do Krakowa jako do miasta papieskiego, nawiedzając miejsca związane z Janem Pawłem II.
Z myślą o nich Wydział Promocji Urzędu Miasta Krakowa, tuż przed ostatnim przyjazdem Jana Pawła II do Ojczyzny, oznakował dwie trasy turystyczne jako „Ścieżki Jana Pawła II” oraz „Krakowski Szlak Świętych”. Uroczyste otwarcie tych tras nastąpiło 14 sierpnia 2002 r. przed frontonem bazyliki św. Franciszka przy ul. Franciszkańskiej.
Papież Benedykt XVI odwiedzi Polskę, aby przejść śladami swego wielkiego Poprzednika na Stolicy św. Piotra - Ojca Świętego Jana Pawła II. Pragniemy przybliżyć naszym Czytelnikom te miejsca, abyśmy mogli lepiej przeżyć tę wizytę.

„Jakby się ktoś pytał - Franciszkańska 3!”

Pałac Arcybiskupów Krakowskich to okazała budowla, ciągnąca się wzdłuż ul. Franciszkańskiej, Plant i ul. Wiślnej. Jego przedłużeniem w kierunku ul. Brackiej jest gmach Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Początkowo biskupi krakowscy mieszkali na Wawelu. Pierwsza wzmianka o pałacu pochodzi z 1384 r. Dom stanowi siedzibę metropolity krakowskiego, mieszczą się w nim urzędy i archiwa Kurii Metropolitalnej. Gdy Ojciec Święty Jan Paweł II przybywał do Krakowa, pałac stawał się rezydencją papieską.
Pałac Arcybiskupów Krakowskich w życiu ks. Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II odegrał ważną rolę. W czasie wojny „pod dachem rezydencji” biskupów krakowskich metropolita kard. Adam Stefan Sapieha założył tajne seminarium duchowne. Alumn tego seminarium Karol Wojtyła zamieszkał tu we wrześniu 1944 r. Tu też, w kaplicy Domu Arcybiskupów, 1 listopada 1946 r. z rąk księcia kard. Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie. Ponownie zamieszkał tu jako biskup i kardynał metropolita krakowski w latach 1964-78.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papieskie okno

Ilekroć Jan Paweł II przebywał w Krakowie, ukazywał się w oknie nad portalem pałacu, rozmawiając z młodzieżą. Okno to stało się drugim po watykańskim najsłynniejszym oknem papieskim.
Gdy 6 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki, wieczorem na placu przed Kurią zebrał się tłum młodych ludzi, Ojciec Święty stanął na parapecie okna i z właściwym sobie poczuciem humoru komentował: „Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem, nigdy nie wyłaziłem na okna, a teraz - co się ze mną stało? W tym Rzymie też nie tak łatwo być tym papieżem, ale w Krakowie to by się już całkiem nie dało, no bo by człowiek wciąż musiał stać w oknie. A gdzie tu coś pomyśleć, a gdzie tu coś napisać, a gdzie tu wszystko załatwić, cały świat na głowie... Nie ma mowy!”. Te pełne humoru, entuzjastycznych oklasków i okrzyków, przeplatane śpiewem, ale też pełne głębokich refleksji i zadumy spotkania z Ojcem Świętym w oknie odbywały się każdego wieczora, gdy Jan Paweł II był w Krakowie.
W kwietniu 2005 r. na wieść o ciężkim stanie zdrowia Ojca Świętego plac przed papieskim oknem wypełnił się tłumem modlących się w jego intencji. W czasie tej modlitwy dotarła wieść o śmierci Jana Pawła II.
Pałac Arcybiskupów Krakowskich będzie domem Benedykta XVI w czasie jego pobytu w Polsce od wieczora 26 maja do wyjazdu z Polski 28 maja.

Królewska Katedra na Wawelu

„Oto jesteśmy raz jeszcze zgromadzeni w królewskiej katedrze na Wawelu, przy relikwiach św. Stanisława, bł. Królowej Jadwigi, tu - gdzie cała prawie historia naszego narodu wpisana jest w tajemnicę Chrystusowego krzyża i zmartwychwstania” - mówił Jan Paweł II, nawiedzając katedrę w 1983 r. Katedra Wawelska - podkreślał Ojciec Święty w Darze i Tajemnicy - „jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem tak jak żadna inna świątynia w Polsce nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną”. Ze swymi pomnikami, grobami królów, książąt i bohaterów narodowych, z relikwiami św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Jadwigi Królowej, z najcenniejszymi skarbami narodowymi - piastowską koroną, symbolem władzy monarszej i najstarszym polskim regalium, z włócznią św. Maurycego - symbolem polskiej suwerenności, z królewskim dzwonem Zygmunta jest katedra miejscem niezwykłym i w ciągu dziejów urastającym do roli sanktuarium dziejów, ołtarza Ojczyzny, bo „wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy” - jak pisał Stanisław Wyspiański.
Do katedry na Wawelu wraz ze swymi rodzicami przyjeżdżał Karol Wojtyła już w latach dziecięcych. Wielkim przeżyciem dla niego - o czym wspomina we Wstańcie, chodźmy! - był udział w uroczystościach Wielkiego Tygodnia 1935 r. Tu też zastał go wybuch II wojny światowej, bowiem rano 1 września 1939 r. przyszedł do katedry na pierwszopiątkową Mszę św. Przy ołtarzu w romańskiej krypcie św. Leonarda - najważniejszym dla niego miejscu katedry Wawelskiej (Wstańcie, chodźmy!) - 2 listopada 1946 r., w Dzień Zaduszny, ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę św. 28 września 1958 r. ks. Wojtyła w katedrze Wawelskiej przyjął święcenia biskupie, umieszczając w swym herbie znak Maryi i biskupie zawołanie Totus Tuus. 30 grudnia 1963 r. odbył ingres do katedry jako arcybiskup metropolita krakowski, a 29 maja 1967 r. - odbył się tu jego ingres kardynalski.
Ojciec Święty Jan Paweł II, ilekroć przebywał w Krakowie, wstępował do katedry na modlitwę. W pamięci wszystkich pozostanie modlitwa brewiarzowa Ojca Świętego Jana Pawła II w katedrze podczas papieskiej pielgrzymki w sierpniu 2002 r., transmitowana przez TV (wtedy to po raz pierwszy przez 40 minut - jak to określają reżyserzy i dziennikarze - z powodzeniem „zagrała cisza”, co w telewizji jest rzeczą niebywałą).
W królewskiej katedrze na Wawelu rozpoczął i zakończył swe prace trybunał rogatoryjny procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej.
Ojciec Święty Benedykt XVI nawiedzi katedrę Wawelską 27 maja 2006 r. o godz. 18.00, a następnie uda się na krakowskie Błonia, gdzie o 18.45 spotka się z młodzieżą.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...