Reklama

Gadu-gadu z księdzem

Konkretnie o antykoncepcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie do końca zgadzam się z nauką Kościoła na temat antykoncepcji. Uważam, że nie powinno się zabraniać stosowania pewnych tabletek w celu regulowania liczby urodzeń. Przecież zmniejszyłoby to liczbę niechcianych dzieci i ślubów z konieczności. Nigdzie też nie znalazłam jakiegoś konkretnego wytłumaczenia, dlaczego stosowanie środków antykoncepcyjnych jest złe. Chodzi mi o jakieś konkrety, a nie o dużo wzniosłych sloganów o Panu Bogu i wartości życia. Czy może mi Ksiądz odpowiedzieć konkretnie, dlaczego Kościół jest przeciwko antykoncepcji?
Klaudia

Opowiadał mi ktoś o spotkaniu młodzieży z dr Wandą Półtawską. Otóż podczas prelekcji na temat antykoncepcji Pani Doktor dużo mówiła o wartości ludzkiego życia, o konsekwencjach dla ludzkiej psychiki, związanych z szacunkiem i miłością do życia. Ponoć w tym punkcie konferencji duża część sali była nieco znudzona. Kiedy na koniec Pani Doktor wspomniała, że skutkiem ubocznym stosowania niektórych środków antykoncepcyjnych może być opryszczka lub zewnętrzne zmiany na skórze kobiety, prawie wszystkie dziewczyny się ożywiły. Tak, opryszczka to jest konkret, a życie i jego wartość może wyglądać na górnolotne sformułowanie, a czasem nawet na slogan. Choć też uważam opryszczkę za konkretną dolegliwość, to jednak życie ludzkie jest dla mnie milion razy większym konkretem. W prawdziwej miłości chodzi o życie, w miłości zafałszowanej i egoistycznej chodzi o własną przyjemność. Seksualność, która jest znakiem ludzkiej miłości małżeńskiej, jest ściśle związana z płodnością. To płodność nadaje ludzkiemu życiu, a tym samym ludzkiej seksualności, wyjątkową wartość. Polskie słowo „współżycie” nie oznacza tylko cielesnego zbliżenia małżonków, ale również to, że oni wspólnie chcą przekazać życie nowej ludzkiej istocie. Współżycie zamknięte na życie staje się sprowadzeniem seksualności do czysto przyjemnych doznań. W takim przypadku każde ewentualnie poczęte życie staje się „ciążą”, problemem, ubocznym i niechcianym skutkiem doznawania przyjemności przez mężczyznę i kobietę. Antykoncepcja jest właśnie taką filozofią oderwania seksualności od płodności, chęcią rozdzielenia aktu małżeńskiego od przekazania życia ludzkiej istocie. Sama pewnie wiesz, jakie to dla człowieka ważne, aby wiedział, że jego życie od samego początku jest wyrazem pragnień i miłości rodziców, a nie efektem ich złego zabezpieczenia się lub nieskuteczności tabletek antykoncepcyjnych. W każdej decyzji na współżycie powinna być zgoda na poczęcie dziecka. Nawet wtedy, gdy zgodnie z naturalnym cyklem biologii, małżonkowie współżyją w tak zwanym okresie niepłodności - nawet wtedy, choć nie planują dziecka, powinni nosić w sobie wewnętrzną zgodę na to, że skutkiem ich zbliżenia cielesnego może być przekazanie życia. Dzięki takiemu nastawieniu współżycie małżeńskie w każdej sytuacji jest otwarciem się na życie, a każde dziecko jest chciane i akceptowane. Nie ma większych konkretów w dyskusji na temat antykoncepcji jak ten, że jest ona anty życiu, że jest zgodą na seks bez zgody na przekazanie życia. Czy to może być konkretem?
Słyszałem kiedyś świadectwo młodego studenta, którego olbrzymie problemy ze sobą i akceptacją swojego życia wiązały się z tym, że jego rodzice niejeden raz podkreślali, że jest on dzieckiem niechcianym. Ojciec - nauczyciel akademicki często w rozmowach rodzinnych mówił wprost przy swoim synu, że gdyby nie jego urodzenie się, on byłby już pewnie profesorem tytularnym. Zawiodły środki antykoncepcyjne i narodził się nieplanowany syn, który zniszczył wszystkie plany swoich rodziców. Potrafili go zaakceptować i może nawet w jakiś sposób pokochać, ale ciągle mieli w sobie żal do niego, że zniszczył ich plany na życie. Pewnie trudno żyje się w sytuacji, gdy się wie, że stało się ubocznym „produktem” seksualnych przyjemności rodziców. Gdyby zawsze byli za życiem, a nie anty życiu, ich dziecko byłoby radością, a nie problemem. Dla mnie życie drugiego człowieka to naprawdę największy konkret, dlatego rozumiem dlaczego Kościół jest przeciwko antykoncepcji.

Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się swoimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Na naszych stronach internetowych www.niedziela.pl jest też specjalny adres, pod który można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej