Reklama

Kraina Benedykta XVI bliska polskiemu sercu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraina Benedykta XVI jest książką wyjątkową na naszym rynku. Nie tylko dlatego, że to pierwszy wydany w Polsce album o nowym Papieżu rodem z Bawarii, ale także dlatego, iż śladem Benedykta XVI podążyli Polacy. Autorzy odkryli wspaniałą, fascynującą krainę dzieciństwa i młodości Josepha Ratzingera, położoną jakże malowniczo pośród rzek, jezior i górskich szczytów. Odkryli najpierw sami, a teraz odkrywają ją przed czytelnikami, przekazując swoje wrażenia i zauroczenie Górną Bawarią - małą ojczyzną Benedykta XVI. Sami Bawarczycy na widok publikacji nie kryli radosnego zdumienia i podkreślali, że w ich kraju nikt nie wydał na ten temat książki na takim poziomie.
Wydawcy (Biały Kruk) udało się też dotrzeć do wielu archiwalnych zdjęć Josepha Ratzingera, od lat chłopięcych aż do czasów, kiedy był już kardynałem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Autorzy odnaleźli ludzi, którzy pamiętają go z tamtych czasów i mają z nim do dziś bliski kontakt. Po zapoznaniu się z tym albumem możemy powiedzieć, że wiemy dużo więcej o Benedykcie XVI. Łatwiej też zrozumieć i postawę, i nauczanie Ojca Świętego, gdy poznaje się jego duchowe korzenie, gdy poznaje się tę krainę głęboko naznaczoną krzyżem.
Wiele prawdy jest w stwierdzeniu: Powiedz mi, skąd jesteś, a powiem ci, kim jesteś.
Tymczasem Bawaria, kraina w której urodził się i wychował Joseph Ratzinger, jest w Polsce mało znana. Dla przeciętnego Polaka kojarzy się najczęściej z piłkarzami Bayernu Monachium, piwem i październikowym Oktoberfestem. A jest to kraina niezwykle bogata w tradycję, przesiąknięta od VI wieku duchem chrześcijaństwa, kraina - jak się okazuje - bardzo nam, Polakom, bliska duchowo. Tu, na tę ziemię, przybywali najpierw benedyktyni, potem cystersi - wznosili klasztory i kościoły, znacząc nimi zarówno przepiękny tutejszy krajobraz, jak i duchowość, i pobożność Bawarczyków.
Tu, na zamku w Burghausen, na przełomie XV i XVI wieku żyła polska królewna Jadwiga Jagiellonka, córka Kazimierza Jagiellończyka, żona księcia bawarskiego Jerzego Bogatego, spoczywająca w cysterskim opactwie Raitenhaslach. Z Bawarii wywodzi się m.in. współczesny święty - brat Konrad z Parzham, o którym często wspomina Benedykt XVI; stąd wywodzi się też sam Benedykt XVI.
Wędrówkę śladami Josepha Ratzingera rozpoczyna się w albumie od Marktl, małej miejscowości w Górnej Bawarii nad rzeką Inn, w której 79 lat temu urodził się przyszły Papież. Oglądamy m.in. słynny już na cały świat dom narodzin, kościół parafialny, w którym został ochrzczony, chrzcielnicę, wpis do Księgi Chrztów. Rozglądamy się też po miasteczku i najbliższej okolicy. Następnie, podążając wzdłuż pielgrzymkowo-turystycznego „Szlaku Benedykta XVI”, udajemy się do Tittmoning, nad rzeką Salzach, tuż przy granicy z Austrią, niedaleko Salzburga. Tutaj rodzina Ratzingerów przeprowadziła się, gdy Joseph skończył 2 lata. W albumie odnajdujemy piękne zdjęcia tego urokliwego miasteczka oraz miejsc związanych z Benedyktem XVI.
Dalej, wędrując po okolicy bogatej w kaplice i kościoły (świetnie utrzymane), docieramy do Aschau am Inn, gdzie Joseph rozpoczął szkołę i w tamtejszym kościele przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Oprócz współczesnych zdjęć miasteczka możemy obejrzeć zdjęcia rodziny Ratzingerów, zdjęcia Josepha ze szkoły, z Pierwszej Komunii Świętej. Szczególnie ciekawie wygląda porównanie ich ze zdjęciami wykonanymi po latach, podczas spotkań z dawnymi kolegami oraz z nauczycielką, p. Fahmüller. Kard. Joseph Ratzinger odwiedzał Aschau jako arcybiskup Monachium i Freising oraz jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Wreszcie docieramy do Hufschlag, gdzie pod koniec lat 30. XX wieku przeprowadzili się Ratzingerowie i gdzie osiedli na dłużej. W pobliskim mieście Traunstein Joseph uczęszczał do gimnazjum i niższego seminarium. Szczególnie piękną sekwencję w albumie stanowią zdjęcia archiwalne z uroczystości prymicyjnych w lipcu 1951 r. Wzbogacają je współczesne zdjęcia „prymicyjnego” kościoła św. Oswalda w Traunstein oraz miejsc związanych z obecnym Papieżem.
Wędrując po krainie Benedykta XVI, odwiedzamy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca na „Szlaku Benedykta XVI”, m.in. Burghausen z najdłuższym zamkiem obronnym Europy, średniowieczny Wasserburg, wyspy na jeziorze Chiemsee - Fraueninsel z opactwem Benedyktynek i Herreninsel, sanktuarium Maria Eck, a przede wszystkim Altötting, zwane sercem Bawarii. Joseph Ratzinger urodził się w pobliżu Altötting, i co ciekawe, rodzina Ratzingerów zawsze mieszkała w bliskości Czarnej Madonny z Altötting. Jako chłopiec Joseph często pielgrzymował tu z rodzicami, ale także jako ksiądz, profesor i kardynał niejednokrotnie nawiedzał to sanktuarium. Z Altötting związany był także Jan Paweł II, czego dowody również odnajdujemy w albumie Kraina Benedykta XVI. Jest tu piękny pomnik naszego Papieża upamiętniający jego wizytę w 1980 r.
Autor fotografii - Leszek Sosnowski wspaniale pokazał piękno Górnej Bawarii, z której wywodzi się obecny Papież. Nie tylko piękno krajobrazu, ale także zabytków i dzieł sztuki. Bardzo też umiejętnie zestawił swoje zdjęcia ze zdjęciami archiwalnymi Josepha Ratzingera z różnych etapów jego życia. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że Leszek Sosnowski - znany z opracowania ponad 60 książek papieskich - fotografuje zawodowo od przeszło 30 lat, jest zasłużonym działaczem ruchu fotograficznego oraz laureatem 57 międzynarodowych konkursów fotograficznych, a także autorem indywidualnych wystaw w kilku krajach.
W albumie na uwagę zasługuje też interesujący, napisany ze swadą szkic biograficzny Josepha Ratzingera - autorstwa Jolanty Sosnowskiej, tak samo jak kalendarium życia i twórczości Benedykta XVI, a także niosące bardzo wiele ciekawych informacji podpisy pod zdjęciami.
Krainą Benedykta XVI - której obcojęzyczne wersje już powstają - Biały Kruk potwierdził swą papieską linię i wiodące miejsce na rynku albumów w Polsce.

Biały Kruk, ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel./fax (0-12) 260-32-90, (0-12) 260-32-40; handlowy@bialykruk.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst