Reklama

Kościół

Bp Piotrowski: trzeba egzorcyzmować wszystkich szkodników pokoju w Polsce i na świecie

Michał Janik

Trzeba egzorcyzmować i modlić się za wszystkich szkodników pokoju w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim miejmy pokorę, aby ten pokój kształtować w naszych własnych sercach – mówił w piątek 8 kwietnia bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. rozpoczynającej miejską Drogę Krzyżową do klasztoru na Karczówce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najstarsza miejska Droga Krzyżowa, wzdłuż historycznych stacji lokowanych w XVII wieku, prowadzących z kieleckiej kolegiaty do klasztoru, została wznowiona po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią.

Nabożeństwo poprzedziła Msza św. w kościele Niepokalanego Serca NMP, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Piotrowski. Odniósł się w niej m.in. do wojny trwającej na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że już w 1963 r. papież Jan XXIII w encyklice „Pokój na Ziemi” przypomniał, że to Chrystus przynosi pokój.

- Jeśli jesteśmy dziś w atmosferze niepokoju, a nawet barbarzyńskiej wojny, to tylko dlatego, że pycha, egoizm jakiegoś człowieka pozwala mu bezkarnie mordować na oczach świata - podkreślał biskup. - A świat, bojąc się utraty swoich interesów, wciąż dyskutuje i negocjuje tylko to, co jest dla niego korzystne – zauważył, apelując o pokój w ludzkich sercach oraz o zaufanie Bogu.

Przestrzegał przed życiem nie według prawa Bożego, ale z „pogardą dla Boga i ludzi”.

Reklama

- Wszelkie ludzkie plany wojen, podbojów, intryg, nieposzanowania prawa Bożego i ludzkiego skazane są na marny koniec, czego uczy nas miniona historia, lecz także codzienne ludzkie zdrady, niewierności i układanie sobie życia według własnych pomysłów z pogardą dla Boga i ludzi. Nie tylko w małżeństwach, ale także w życiu osób powołanych, w sprawach społecznych, politycznych i zawodowych – mówił biskup kielecki.

Zauważył także, jak zrozumiałe są słowa suplikacji śpiewanych w kościołach, gdy wciąż trwa pandemia i gdy toczy się okrutna wojna. Zachęcał do wspólnotowej modlitwy w miastach i parafiach oraz rodzinach diecezji kieleckiej, które są „pierwszymi i najlepszymi szkołami budowania i poszanowania pokoju, dialogu i wzajemnego przebaczenia”.

Trasa odbytego wczoraj nabożeństwa nawiązuje po części do rozwiązań urbanistycznych w Kielcach datowanych na przełom XVI i XVII wieku. Fundacja Kalwarii była zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy fundacja Drogi Krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu bernardynów.

Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy. Z czasem stan kapliczek pogarszał się z każdym rokiem. Bardzo podupadły one w latach PRL, a nabożeństwo zostało zakazane jako zgromadzenie publiczne.

W 1998 r. ponownie ulicami Kielc przeszła Droga Krzyżowa, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki i stowarzyszeń związanych z zachowaniem dziedzictwa Karczówki, a także wspólnocie Kościoła Domowego. Zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby.

Także i w tym roku rozważania prowadzili członkowie Domowego Kościoła. Odnosiły się one przede wszystkim do życia rodzinnego. Krzyż przy poszczególnych stacjach nieśli przedstawiciele poszczególnych pokoleń w rodzinach.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-09 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: Nazaret jest szkołą Ewangelii

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Nazaret jest szkołą Ewangelii, dzięki której rozumiemy życie Jezusa, gdzie uczymy się słuchać, przenikać tajemnicę Bożego Syna i zrozumieć w pełni, kim jest Jezus Chrystus - mówił dzisiaj w uroczystość Świętej Rodziny bp Jan Piotrowski w kościele św. Józefa Robotnika.

Więcej ...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Karol Porwich/Niedziela

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Więcej ...

Co daje wspólna Wielkanoc

2025-04-13 12:40

Red

Lubię ten okres, kiedy wszystkie Kościoły chrześcijańskie: wschodnie i zachodnie, w tym samym czasie celebrują Wielkanoc, a więc i Wielki Tydzień. Tak jest w tym roku. To pomaga uświadomić, że największe święto chrześcijańskie tak naprawdę łączy nas wszystkich. Bo wierzymy w tego samego Jezusa Chrystusa i mamy wiele wspólnych elementów naszej wiary i praktyk liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich