Reklama

Osobiste spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w prywatnej kaplicy arcybiskupów krakowskich

O jciec Święty Benedykt XVI, podążając polskimi śladami swego przyjaciela i poprzednika na Stolicy św. Piotra - sługi Bożego Jana Pawła II, odwiedził kilka miejsc jedynie w gronie najbliższych sobie osób. Jednym z takich miejsc była prywatna kaplica w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, w której Benedykt XVI rozpoczął trzeci dzień swojej wizyty w Polsce. Papież sprawował w niej Mszę św. z udziałem tylko swego najbliższego otoczenia, domowników oraz gości Domu Arcybiskupiego. Kaplica ta była miejscem niezwykle ważnym dla Jana Pawła II. Tu bowiem zamieszkał jako alumn tajnego seminarium duchownego podczas wojny, tu otrzymał święcenia kapłańskie z rąk abp. Stefana Sapiehy 1 listopada 1946 r., tu się modlił i pracował nad najważniejszymi dokumentami jako metropolita krakowski. W koncelebrze z Papieżem Mszę św. odprawił gospodarz - kard. Stanisław Dziwisz, kardynałowie Angelo Sodano, Zenon Grocholewski, Walter Kasper i prymas Polski Józef Glemp, a także biskupi z Krakowa: Józef Guzdek i Jan Zając. Podczas Mszy św., sprawowanej w języku polskim i łacińskim, zamiast homilii był czas milczenia pozostawiony na osobistą refleksję i zadumę. Oprawę muzyczną zapewnił chór kleryków krakowskiego Seminarium.
Po Eucharystii Benedykt XVI udał się do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tego samego dnia po obiedzie Benedykt XVI w towarzystwie kard. Dziwisza i sekretarzy obejrzał poświęconą mu wystawę na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupiego.

Na Wawelu

Po południu, przed godz. 18.00, witany przez tłumy mieszkańców i pielgrzymów, Papież wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem - metropolitą krakowskim i kard. Franciszkiem Macharskim udał się papamobilem na wzgórze wawelskie. Powitało go bicie dzwonu Zygmunta i melodie grane na tradycyjnych, ludowych instrumentach przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza. Przy południowej bramie katedry od strony Kaplicy Zygmuntowskiej gospodarz katedry - ks. inf. Janusz Bielański przywitał Ojca Świętego relikwiami głowy św. Stanisława Biskupa Męczennika złożonymi w złotym relikwiarzu - dziele mistrza Marcina Marcińca, a przedstawicielka krakowskich kwiaciarek wręczyła Ojcu Świętemu bukiet kwiatów.
W katedrze Benedykt XVI modlił się krótko przed konfesją św. Stanisława. Potem przeszedł do ołtarza głównego, gdzie przywitał się z obsługą świątyni, wpisał się do księgi pamiątkowej, a następnie udał się do cudownego krzyża św. Jadwigi Królowej - tzw. Czarnego Krucyfiksu. Na zakończenie wizyty na Wawelu Papież otrzymał w darze od ks. inf. Bielańskiego album Wydawnictwa „Biały Kruk” poświęcony katedrze wawelskiej. Przy wyjściu Papieżowi zostały wręczone jeszcze symboliczne prezenty od polskich górali - góralski kapelusz, który Benedykt XVI na chwilę przymierzył, i ciupaga z polską flagą.
Następnie Benedykt XVI udał się papamobilem na krakowskie Błonia - na spotkanie z młodzieżą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?