Reklama

Najpiękniejszy tydzień w życiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Janowska: - Dopełnieniem uroczystości Pierwszej Komunii Świętej jest tzw. biały tydzień. Jak powinien być on przeżywany?

Ks. Stanisław Gładysz TCh: - W Szkole Katolickiej w Częstochowie, gdzie prowadzę lekcje katechezy, staramy się, aby ten szczególny czas w życiu dzieci nie był przeżywany jako pewna tradycja czy obowiązek. Niezmiernie ważne jest, aby dziecko, które właśnie przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej, uświadomiło sobie wagę wydarzenia, które zaszło w jego życiu, aby zrozumiało, na miarę swoich możliwości, podstawowe prawdy teologiczne: że Pan Jezus jest prawdziwie, realnie i substancjalnie obecny w postaciach eucharystycznych, że jest obecny w tajemnicy Kościoła, że jest obecny we wspólnocie, którą tworzą dzieci, nauczyciele, rodzice. Co prawda, w tym duchu przebiegają, trwające rok, przygotowania, ale czym innym są przygotowania, czym innym możliwość przyjęcia Pana Jezusa w szczególnej oprawie, w jakiej sprawujemy liturgię podczas „białego tygodnia”.

- Jak wygląda program „białego tygodnia” w tej szkole?

- Przede wszystkim dzieci i rodzice są zapraszani na Eucharystie odprawiane dodatkowo i specjalnie dla nich. Oprawa tego tygodnia to, oczywiście, pierwszokomunijne stroje, w których dzieci przychodzą do kościoła, ale także specyficzna tematyka oraz intencje podejmowane w kolejnych dniach. Poniedziałek jest dniem przypominającym uroczystość przyjęcia chrztu św. i znaczenie wprowadzenia nas przez ten sakrament do wspólnoty Kościoła. Ukazujemy Pierwszą Komunię Świętą jako konsekwencję chrztu św. i kolejny etap życia chrześcijańskiego, podkreślamy, że nasza wiara powinna być rozwijana i pogłębiana przez całe życie. Dlatego w kolejnym dniu modlimy się o wierność Panu Jezusowi, o to, by dziecko korzystało z łaski sakramentu pojednania i spotykało się z Jezusem w codziennej modlitwie. Przypomnieniem tych intencji jest obrazek pierwszokomunijny, który dzieci otrzymują w tym dniu. Kolejna liturgia w „białym tygodniu” jest poświęcona modlitwie w intencji rodziców i nauczycieli, jest okazją do wyrażenia wdzięczności tym, którzy nas wychowują i uczą. Dzieci otrzymują pamiątkowy medal św. Królowej Jadwigi.
Chrześcijańska dojrzałość wyraża się m.in. w świadomości znaczenia Eucharystii. Dlatego w tematyce „białego tygodnia” nie może zabraknąć dnia wdzięczności za sakrament Eucharystii - w tym dniu dzieci składają także przyrzeczenie uczestniczenia w coniedzielnej Mszy św. Tematyka kolejnego dnia zmierza do uświadomienia dzieciom, że zarówno kapłani, jak i świeccy spełniają w Kościele ważną rolę, dlatego jest to dzień modlitwy w intencji Kościoła oraz Ojca Świętego. Kończąc „biały tydzień”, zwracamy się z modlitwą do Matki Bożej w intencji rodzin, a szczególną pamiątką tego dnia jest obrazek Matki Bożej Częstochowskiej. Natomiast w ostatnim dniu, po niedzielnej Eucharystii, odbywa się festyn, w którym uczestniczą również dzieci z klas III, obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Jest to radosne podsumowanie tego wydarzenia, a dla trzecioklasistów przypomnienie ważnej daty w ich życiu.

- To uroczyste przedłużenie dnia Pierwszej Komunii św. jest dla dzieci wielkim darem...

- Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, sama uroczystość, a także następujący po niej „biały tydzień” powinny prowadzić do ożywienia i pogłębienia życia religijnego całej rodziny. Z obserwacji i wypowiedzi dzieci wiem, że szczególnie przeżywają one, kiedy rodzice przystępują do Komunii św. wraz z nimi, gdy podejmują ważne dla całej rodziny intencje. To z pewnością służy umocnieniu rodziny, pogłębieniu wzajemnych więzi i miłości oraz przynosi dobre owoce w przyszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Adobe.Stock

Tradycyjnie w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego przypada jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich – uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jej źródła sięgają IV i V wieku, kiedy to trwały spory teologiczne dotyczące bóstwa i pochodzenia Chrystusa, a na soborach formułowano ortodoksyjne definicje tej doktryny i Credo. Liturgiczne święto powstało dopiero w XI w., a w całym Kościele wprowadził je papież Jan XXII w 1334 r.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Poszukiwał piękna Pana Boga - pogrzeb księdza prałata Mirosława Ratajczaka

2024-05-27 12:54

ks. Łukasz Romańczuk

Licznie zgromadzeni kapłani i wierni uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu księdza prałata Mirosława Ratajczaka. Eucharystii sprawowanej w kościele św Henryka we Wrocławiu przewodniczył arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski, a homilie wygłosił ksiądz Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i wychowanek zmarłego kapłana.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Kościół

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się...

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania