Reklama

Medycyna nie zna granic

Niedziela Ogólnopolska 25/2006, str. 13

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: - W końcu czerwca br. w Częstochowie rozpocznie się VI Światowy Kongres Polonii Medycznej. W porównaniu z pierwotnymi planami jego program znacznie się rozbudował. Czemu będzie poświęcony tegoroczny Kongres?

Beata Zawadowicz: - Ogromne zainteresowanie Kongresem sprawiło, że jego program jest znacznie obszerniejszy, niż planowaliśmy. Kongres będzie poświęcony trzem głównym plagom naszych czasów. Są to: choroby nowotworowe, układu krążenia oraz wypadki. Jednak w związku ze zgłoszeniami lekarzy innych specjalności rozbudowaliśmy tematykę naukową o dodatkowe sesje: okulistyczną, psychiatryczną i stomatologiczną oraz sesję wolnych doniesień, na której prezentowane będą wykłady z różnych dziedzin, np. z historii medycyny czy historii ruchu polonijnego. Odbędzie się również sejmik poświęcony przyszłości ruchu polonijnego w dziedzinie medycyny. Nie zawężaliśmy programu Kongresu do sztywnych ram tematycznych, ponieważ chcieliśmy, aby pozostał on szerokim forum wymiany myśli i najnowszych osiągnięć w różnych specjalnościach. Niezmiernie ważny dla nas, lekarzy, jest również nurt etyczny, któremu poświęcimy kilka spotkań. W sumie przewidujemy 16 sesji, podczas których zostanie wygłoszonych blisko 200 wykładów. Wielu wykładowców to światowe autorytety.

Reklama

- Zawsze chętnie dowiadujemy się o osiągnięciach lekarzy polskiego pochodzenia. Proszę wymienić najznakomitszych uczestników Kongresu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nie będzie to łatwe, bo do Częstochowy przyjedzie wiele znakomitości z kraju i z zagranicy. Na pewno trzeba wymienić wybitnego naukowca, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla w dziedzinie biochemii i medycyny, mieszkającego w USA - prof. Tadeusza Malińskiego. Jego prace badawcze w dziedzinie nanomedycyny dają nadzieję na zupełnie nowe metody walki z miażdżycą, chorobami układu krążenia i układu nerwowego. Także z USA przybędzie prof. Krzysztof Bankiewicz, który zajmuje się chorobami układu nerwowego, m.in. zespołami neurodegeneracyjnymi, takimi jak parkinsonizm. Będzie kilku znakomitych kardiologów, wśród nich prof. Adam Styś z Nowego Jorku oraz prof. Stefan Kiesz z San Antonio. Niezmiernie ważny i aktualny jest również nurt etyczny, ponieważ współczesna medycyna musi odpowiedzieć na wiele pytań w tej dziedzinie. Zaprosiliśmy znawców tej problematyki, wśród nich ks. prof. Andrzeja Szostka z KUL-u, ks. prof. Tadeusza Biesagę z PAT-u oraz ks. dr. Andrzeja Kołka z UŚ.

- Jednym z tematów Kongresu będą wypadki. Równie ważne jak leczenie ofiar jest zapobieganie wypadkom.

Reklama

- Ten temat zostanie potraktowany kompleksowo, będziemy, oczywiście, prezentować nowoczesne metody leczenia i rehabilitacji powypadkowej, ale zaprosiliśmy również specjalistów zajmujących się prewencją. Interesujący będzie z pewnością wykład mieszkającego w Szwecji prof. Jana Borowca, który przedstawi wykład nt. Wypadkowość w Szwecji - wizja 0. Jesteśmy niezmiernie ciekawi tego wykładu, bo jak wiadomo, w Szwecji nastąpił znaczny spadek liczby wypadków komunikacyjnych, a władze tego kraju dążą do dalszego zmniejszania ich liczby.

- Kongres jest okazją do wymiany naukowej, ale również do zawarcia lub odnowienia kontaktów, czyli do zjednoczenia tego środowiska...

Reklama

- Z pewnością tak będzie, ponieważ Kongres oprócz programu naukowego ma bogaty program kulturalny. Planujemy koncerty, wystawę prac lekarzy twórców, plener malarski i fotograficzny, a także program sportowy. Już ze wstępnych rozmów wiem, że wielu uczestników cieszy się z możliwości odnowienia kontaktów z kolegami ze szkół i ze studiów. Oto kilka przykładów. Z jednego rocznika uczniów II LO im. R. Traugutta w Częstochowie wywodzą się wspomniany prof. Krzysztof Bankiewicz - badacz z dziedziny neurochirurgii z USA, dr Wojciech Braksator - moderator i organizator dorocznych Ogólnopolskich Konferencji Sesji Echokardiografii PTK oraz licznych kursów echokardiograficznych, dr Marcin Demkow - kardiolog interwencyjny pracujący w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz dr Zbigniew Brzezin - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kongresu oraz Częstochowskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.
Przyjedzie także duże grono absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej, wśród nich: dr Bronisław Orawiec - prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, prof. Marek Rudnicki, prof. Stanisław Zemankiewicz. Dla wielu z nich bardzo ważna jest możliwość spotkania się z kolegami z uczelni. Będzie duża grupa lekarzy zza wschodniej i południowej granicy. Wśród nich należy wymienić: dr Bronisławę Siwicką - prezesa najstarszego z tworzonych w Polsce Towarzystw Lekarskich - 200-letniego Wileńskiego Towarzystwa Medycznego, dr Angelę Bogutską z Mołdawii, dr. Józefa Słowika z Czech.

- Od jak dawna trwają prace organizacyjne?

- Przygotowania rozpoczęły się ok. półtora roku temu, natomiast przez ostatni rok trwała solidna praca szerokiego grona osób. W ostatnich tygodniach Biuro Kongresu pracuje od godz. 8.00 do 20.00. Komputeryzacja i możliwość porozumienia się przez internet ułatwia kontakty, ale potwierdzanie zgłoszeń, gromadzenie streszczeń wykładów, synchronizacja spotkań itd. wymagają żmudnej pracy całego zespołu ludzi. Te kontakty są także okazją do wzruszających spostrzeżeń, np. przekonujemy się, że dla wielu kolegów z zagranicy oczekiwanie na przyjazd do Częstochowy, na udział we Mszy św. na Jasnej Górze, którą rozpoczniemy Kongres, jest wielkim przeżyciem emocjonalnym. Dla kolegów ze Wschodu uczestnictwo w Kongresie to wymarzona szansa na nawiązanie ciekawych kontaktów i pogłębienie wiedzy. Dla wielu z nich przyjazd taki będzie możliwy dzięki dotacjom m.in. Senatu RP i Okręgowej Izby Lekarskiej. Mamy nadzieję, że wszystkie oczekiwania dotyczące strony naukowej Kongresu oraz przeżyć duchowych zostaną spełnione, oraz że to wielkie spotkanie ponad granicami państw i kontynentów przyniesie - zarówno lekarzom, jak i pacjentom - wiele pożytku.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Symfonia Miłosierdzia: Hołd dla Papieża Franciszka i wołanie o pokój

2025-04-26 22:23
Symfonia Miłosierdzia

Radio Watykańskie

Symfonia Miłosierdzia

Wołanie o pokój i miłosierdzie dla świata – wielkie wydarzenie muzyczno-religijne Symfonia Miłosierdzia, zorganizowano 26 kwietnia w Krakowie, kilka godzin po pogrzebie orędownika pokoju i miłosierdzia Papieża Franciszka. Symfonia była też dziękczynieniem za pontyfikat Franciszka.

Więcej ...

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Więcej ...

Kard Nycz w Gnieźnie: módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła

2025-04-27 12:31

PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła wspominając w modlitwie zmarłego papieża Franciszka. Prośmy też o światło Ducha Świętego na czas konklawe. Módlmy się, byśmy dali świadectwo chrześcijańskiej wierności - mówił kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha sprawowanej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, jako kulminacyjny moment obchodów 1000. rocznicy pierwszej polskiej koronacji. Na początku homilii kard. Nycz, przewodniczący liturgii jako legat papieski, odczytał list papieża Franciszka skierowany do niego w związku z tą uroczystością. „Życzymy (…) wszystkim aby z całego serca, zwłaszcza w tym czasie dali świadectwo chrześcijańskiej wierności za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” - napisał papież.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża