Reklama

Niedziela Łódzka

Rekolekcje dla Łodzi z abp. Rysiem #2

ks. Paweł Kłys

- Miłość jest tą cnotą, która nie ma umiaru, dlatego miłość zachowuje się tak jak Marta, Maria i Łazarz - mówił metropolita łódzki podczas drugiego dnia rekolekcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

11 kwietnia odbyło się drugie spotkanie w ramach Wielkopostnych Rekolekcji dla Łodzi. Nauki głoszone są przez abp. Grzegorza Rysia w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus.

Podczas homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii o Namaszczeniu w Betanii, wskazując na trzy najważniejsze filary Kościoła. Najpierw zwrócił uwagę wiernych na znaczenie słowa Betania, które brzmi „dom ubogich”. W biblijnej Betanii mieszkali przyjaciele Jezusa - Marta, Maria i Łazarz. Rodzeństwo mimo ubóstwa stało się symbolem szczególnej hojności. - Myślę, że dobrze byłoby się w tym obrazie odnaleźć. Myślę, że to jest realne pytanie do nas, do Kościoła, który tworzymy, jakie znaczenie w naszym życiu ma to słowo ubóstwo. W jaki sposób gospodarzymy majątkiem, który mamy, na co wydajemy w Kościele pieniądze, na ile jesteśmy tym Kościołem, o którym tyle razy Franciszek powiedział, że pragnie Kościoła ubogiego, dla ubogich - tłumaczył duszpasterz. W tym ewangelicznym wydarzeniu należy odczytać kilka wymiarów hojności. Pierwszym jest posługa, o której świadczy Marta. Służąc, angażowała całą siebie, co postrzegamy jako jej charyzmat. Od Marii Kościół uczy się hojności modlitwy. - To jest to, do czego jesteśmy wezwani. Kiedy zaczynamy się modlić, jesteśmy wezwani do hojności, a ta hojność dotyczy tego, co dzisiaj jest w naszym świecie najcenniejsze, czyli czasu. Daj Bogu czas, najlepszy, specjalnie zarezerwowany właśnie taki, który ustrzegłeś, tak jak Maria - tłumaczył abp Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzecim wymiarem hojności jest świadectwo Łazarza. Jest on wyraźnym świadkiem, przez co staje się nieprzyjacielem przeciwników Jezusa.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś podkreślił, że na odczytanych w Ewangelii filarach opiera się cały Kościół. Jednocześnie wskazał, że hojność ewangelicznego rodzeństwa wynika z miłości do Jezusa. - Miłość jest tą cnotą, która nie ma umiaru, dlatego miłość zachowuje się tak jak Marta, Maria i Łazarz - podsumował metropolita łódzki.

Reklama

Po Eucharystii nastąpiła druga część spotkania rekolekcyjnego - konferencja. Metropolita łódzki przypomniał wczorajsze słowo, które uczy, że Pan Bóg poprzez swoje słowo może podnieść człowieka z trudnych momentów życiowych. Rozważał także słowo, które papież Franciszek wybrał na tegoroczny Wielki Post - Ga 6, 9-10. W omawianym fragmencie św. Paweł pisze do ludzi, którzy znaleźli się w momencie zastania, rezygnacji z czynienia dobra. - Wiara chrześcijańska tak jak Jezus ją przekazuje, nie sprowadza się do tego, żeby nie grzeszyć. Nie wystarczy w życiu nie grzeszyć, nie robić nic złego. Chodzi o coś więcej, o miłość. Chodzi o czynione dobro. Ale można znaleźć się w takiej sytuacji, w której mi wszystkie siły ku temu opadają i ustaję - tłumaczył duszpasterz.

Arcybiskup wskazał na dwie perspektywy w tym tekście, które dają nadzieję na nowe postrzeganie rzeczywistości. Postawa siewcy i bezinteresownego czynienia sprawia, że człowiek zaczyna widzieć sens. Jednak taki proces wymaga czasu. Metropolita łódzki nawiązał przy tym do papieża Franciszka, który w okresie swojego pontyfikatu podkreślał przewagę czasu nad przestrzenią. Czas pozwala zauważyć najpierw w sobie pierwsze owoce dobra. - Jak jesteś zmęczony, jak jesteś wyjałowiony i jak masz takie poczucie, że twoje zaangażowanie, czynienie dobra jest bez sensu, to papież mówi: popatrz, w jakich kategoriach o tym myślisz. Czy myślisz jak o siewcy i żniwach czy bardziej jak o posiadaniu, gromadzeniu i konsumpcji - zakończył abp Ryś.

Dzisiaj kolejny dzień rekolekcji wielkopostnych u ojców jezuitów. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 18.00, po której abp Grzegorz Ryś wygłosi konferencję.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-04-12 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: Bożych dzieł nie nazywajmy szatańskimi

VaticanNewsPL

Pan Jezus nas przestrzega, żebyśmy Bożych dzieł nie nazywali szatańskimi - powiedział metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze byli także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski i metropolita przemyski abp Adam Szal

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous