Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 82. Rocznica zbrodni katyńskiej

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 13 kwietnia jest obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przed Pomnikiem Katyńskim w Łodzi przy Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej zapłonęły znicze pamięci i zostały złożone kwiaty na pamiątkę ujawnienia masowych mordów oficerów polskich w 1940 roku.

- Trudno nie dostrzec podobieństw między tą zaplanowaną stalinowską zbrodnią i działaniami okupanta niemieckiego, który w czasie II wojny światowej z premedytacją mordował polską inteligencję. Ale trudno też nie dostrzec podobieństw z tym, co dziś dzieje się w Ukrainie. Wojna zakołatała do domu naszych sąsiadów. Wyważyła drzwi i niszczy życie. Szerzy się zbrodnia popełniana rękami żołnierzy rosyjskiego imperium. Śmierci nie wolno porównywać, a zbrodnia to słowa straszne, które nie przyjmuje przymiotników. Ono samo odbiera dech i poraża umysły, zatruwa wyobraźnię. Jedyne, co zbrodnię odróżnia od innej, to miejsce, po którym zapamięta je historia. Ta dokonana w 1940 roku i ta z 2022 roku. Dziś, w każdej ukraińskiej kobiecie, która ucieka przed wojną, widzimy nasze mamy, babcie, wiezione bydlęcymi wagonami na Syberię i do Kazachstanu. We łzach ukraińskich dzieci rozpoznajemy nasze zapłakane twarze oraz twarze naszych ojców i matek, które sieroce dzieciństwo naznaczył Katyń – mówił Janusz Lange, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi, składając kwiaty pod pomnikiem ofiar katyńskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej władze Miasta Łodzi, Województwa Łódzkiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich, instytucji publicznych, służb mundurowych i uczniowie łódzkich szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze, czcząc ofiary mordu. Egzekucje, których dokonywali funkcjonariusze NKWD trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Masowe groby ofiar znajdują się w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach. Wśród zamordowanych znajdowało się prawdopodobnie ok. 1200 osób związanych z Łodzią i przedwojennym województwem łódzkim, a pośród nich połowę stanowili policjanci.

Reklama

- Rzeczywistość się zmieniła, czas upłynął, a wygląda na to, jakby ludzie w ogóle się nie zmienili. Tam, gdzie w sercach było dobro i tam, gdzie w sercach była wolność, tam dalej jest. I w narodzie polskim to dobro i ta wolność wciąż trwa. Ale tam, gdzie jest zło głęboko zakorzenione, tam dalej ono istnieje i dziś jesteśmy tego świadkami. To, co dziś nazywamy Zbrodnią Katyńską, to tak naprawdę dwie zbrodnie. Pierwsza dokonana na prawie 22 tysiącach jeńców zgładzonych przez Rosjan. Druga zbrodnia to próba zatajenia prawdy, instytucjonalne wprowadzania w błąd i dążenie do tego, żeby Polacy i reszta świata nigdy nie odkryły, co w 1940 roku tak naprawdę się wydarzyło. I te dwie zbrodnie składają się na całość ogromu straty. To, co obecnie obserwujemy za naszymi granicami na wschodzie, to sytuacja niezwykle podobna. Dziś prawda ma jednak szansę się obronić, bo dociera do nas o wiele szybciej i trudno ją zataić. My, Polacy czekaliśmy na nią 50 lat i dlatego musimy pamiętać o naszej historii – mówił pod pomnikiem wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

W Łodzi z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, przy ul. Łąkowej w pobliżu Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej 16 września 1990 roku odsłonięto pierwszy pomnik stojący na otwartej przestrzeni, upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Poświęcenia monumentu dokonał biskup łódzki Władysław Ziółek w asyście ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana rodzin katyńskich, ocalałego więźnia Kozielska, wdów katyńskich oraz duchownych wyznań ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego. W kolejnych latach przy pomniku odsłonięto tablice epitafijne poświęcone ok. 400 ofiarom zbrodni katyńskiej. Od tego czasu pod pomnikiem odbywają się regularnie uroczystości upamiętniające pomordowanych. Był on pierwszym pomnikiem katyńskim w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-14 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wspólnota Chemin Neuf - adwentowe rekolekcje

Archiwum Wspólnoty Chemin Neuf

Wspólnota Chemin Neuf na czas adwentu zorganizowała rekolekcje online „one, two, NEXT STEP” Next Step przebiegające w dwóch etapach w dniach od 12 do 17 grudnia

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj