Reklama

Z Watykanu

Z okazji 50. rocznicy obchodów poznańskiego Czerwca Ojciec Święty Benedykt XVI wystosował specjalny telegram na ręce abp. Stanisława Gądeckiego - metropolity poznańskiego, który został odczytany pod Poznańskimi Krzyżami 28 czerwca podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w rocznicę poznańskiego Czerwca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Znaczenie Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa

O znaczeniu uroczystości: Najświętszego Serca Pana Jezusa i narodzin św. Jana Chrzciciela mówił Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański.
Papież przypomniał, że w niektórych krajach do dziś w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kultywowane jest poświęcenie rodzin Najświętszemu Sercu.
Ojciec Święty powiedział, że uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest także Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, i wezwał do modlitw za nich, aby „mogli być wartościowymi świadkami miłości Chrystusa”. Kolejnym świętem, do którego nawiązał Papież, była uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela. „Jedynego Świętego, którego narodziny wspomina się, ponieważ stanowiły początek wypełnienia obietnic Bożych: Jan jest owym «prorokiem», utożsamianym z Eliaszem, którego przeznaczeniem było przyjście bezpośrednio przed Mesjaszem” - stwierdził Papież.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty przypomniał, że w niedzielę poprzedzającą uroczystość Świętych Piotra i Pawła obchodzony jest we Włoszech Dzień na Rzecz Miłosierdzia Papieża, zwany też świętopietrzem. W dniu tym zbierane są datki na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.
Po polsku Papież powiedział: „Pozdrawiam Polaków. W pierwszych dniach wakacji życzę młodzieży i dzieciom dobrego odpoczynku. Niech ten czas zbliża Was do Boga i do ludzi i pozwoli Wam poznawać piękno świata. Niech Bóg Wam błogosławi!”.

Audiencja dla prezydenta Filipin

26 czerwca Benedykt XVI przyjął na trwającej 20 minut audiencji prezydenta Filipin, panią Glorię Macapagal Arroyo. Wcześniej modliła się ona przy grobie Jana Pawła II w podziemiach Bazyliki św. Piotra.
W komunikacie na temat tego spotkania rzecznik prasowy Watykanu Joaquín Navarro-Valls poinformował, że Gloria Macapagal Arroyo przedstawiła Papieżowi nową ustawę uchylającą karę śmierci w tym kraju. Pani Prezydent podpisała ją dwa dni wcześniej.
Poinformowała ona także Benedykta XVI o reformie konstytucji. „W rozmowie wspomniano również o sprzyjających perspektywach dialogu z ludnością muzułmańską i nadziejach na wprowadzenie pokoju narodowego” - zaznaczył Navarro-Valls. Prezydent Arroyo zauważyła, że podzielane przez większość obywateli wartości chrześcijańskie znajdują wyraz w ustawodawstwie Filipin.
Z okazji zniesienia kary śmierci na Filipinach burmistrz Rzymu Walter Veltroni zarządził w sobotę 24 czerwca wieczorem oświetlenie Koloseum w kolorze niebieskim. „Takie szczególne oświetlenie tej budowli stało się już tradycją. Dzieje się tak zawsze, gdy jakiś kraj ogłasza zniesienie kary śmierci” - wyjaśniał we włoskich mediach Veltroni.
Filipiny są 124. ze 194 krajów świata, w którym nie będzie wykonywana kara śmierci. Na początku czerwca obie izby filipińskiego parlamentu: poselska i senat uchwaliły ustawę, zgodnie z którą kara śmierci została zastąpiona przez karę dożywocia. Dzięki ustawie kary uniknie ok. 1,2 tys. skazanych przebywających w celach śmierci filipińskich więzień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Benedykt XVI Pisze encyklikę społeczną

Benedykt XVI pracuje nad nową encykliką, która będzie poświęcona zagadnieniom społecznym - twierdzi włoskie pismo gospodarcze Il Sole - 24 Ore. Nowy dokument, odnoszący się do „świętości pracy”, miałby się ukazać 19 marca przyszłego roku, w uroczystość św. Józefa.
Według pisma, nowa encyklika poświęcona będzie przede wszystkim problemom związanym z globalizacją, przedstawi również stanowisko katolickiej nauki społecznej na temat pracy oraz występujących współcześnie „nierówności”. Intensywne prace wstępne w tym kierunku podjęły już niektóre instytucje Kurii Rzymskiej, m.in. Papieska Rada „Iustitia et Pax” i Papieska Akademia Nauk Społecznych.
W 2007 r. przypada również 20. rocznica wielkiej encykliki społecznej Sollicitudo rei socialis Jana Pawła II, która z kolei nawiązywała do 20. rocznicy ogłoszenia przez jego poprzednika Pawła VI Populorum progressio - przypomina Il Sole - 24 Ore.

Reklama

29 czerwca w Watykanie

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

O roli i miejscu św. Piotra w Kościele oraz o stałej opiece Chrystusa nad Jego Kościołem mówił Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Tradycyjnie Papież wręczył paliusze mianowanym w ciągu ostatniego roku metropolitom. Tym razem było ich 27, wśród nich - metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba. Tradycyjnie też obecna była delegacja prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola z metropolitą Pergamonu Janem na czele.
Jak co roku, 29 czerwca późnoantyczna rzeźba św. Piotra w Bazylice Watykańskiej była okryta czerwoną szatą, a na dłoni widniał pierścień rybaka. Inaczej niż podczas uroczystości w ubiegłych latach na głowę rzeźby św. Piotra nie nałożono papieskiej tiary.
Podczas modlitwy Anioł Pański na Placu św. Piotra zgromadziło się tysiące pielgrzymów, w tym wielu Polaków, których Benedykt XVI powierzył wstawiennictwu świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Telegram papieski na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca

Dzisiaj mija dokładnie 50 lat od owego pamiętnego dnia 28 czerwca 1956 r., w którym na ulice Poznania wyszli robotnicy, aby wyrazić swój gorący protest przeciwko powszechnemu terrorowi i kłamstwu, oraz tym wszystkim niesprawiedliwościom i krzywdom, jakie niósł ze sobą system stalinowski. W pokojowej demonstracji upominali się o Boga w życiu społecznym i narodowym, o wolność, sprawiedliwość i chleb. Kiedy w stronę demonstrantów funkcjonariusze ówczesnej władzy zaczęli oddawać strzały, pokojowy protest przekształcił się w spontaniczne Powstanie Poznańskie. Zostało ono następnie krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Zginęło wiele osób, bardzo wiele odniosło rany, wielu też aresztowano i okrutnie bito.
Jednak przelana na ulicach Poznania krew nie tylko robotników, ale także kobiet, studentów i dzieci nie poszła na marne. Była zasiewem wolności, który miał zaowocować po latach upadkiem systemu stalinowskiego i pełną niepodległością narodu.
Duchowo łączę się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości upamiętniających 50. rocznicę Powstania Poznańskiego, modląc się zwłaszcza za poległych i jeszcze żyjących jego uczestników.
Jednocześnie upraszam Boga, aby ciągle żywa pamięć o bohaterach Powstania Poznańskiego inspirowała wszystkich Polaków do budowania na nieprzemijających wartościach chrześcijańskich, na prawdzie i autentycznej sprawiedliwości coraz bardziej pomyślnego bytu ich Ojczyzny.
Wszystkim z całego serca udzielam apostolskiego błogosławieństwa.

Benedykt XVI - papież

Watykan, 18 czerwca 2006 r.

Przygotowania do II Synodu Biskupów dla Afryki

Afryka i działalność Kościoła katolickiego na tym kontynencie ignorowane są przez środki przekazu. Rozgoryczenie z tego powodu wyraził abp Nikola Eterović 27 czerwca na konferencji prasowej z okazji ukazania się tzw. Lineamenta - dokumentu służącego zebraniu opinii na temat konkretnych spraw, które powinny zostać poruszone na II Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Afryki. Zgodnie z oczekiwaniami Benedykta XVI, synod podejmie wielkie tematy pojednania, sprawiedliwości i pokoju w globalnym kontekście ewangelizacji kontynentu.
Uwagi i propozycje powinny napłynąć do Sekretariatu Generalnego Synodu, którym kieruje abp Eterović, do listopada 2008 r., po czym Papież ogłosi datę zgromadzenia. Benedykt XVI zatwierdził w ubiegłym roku decyzję o jego zwołaniu, podjętą w czerwcu 2004 r. przez Jana Pawła II, i zaaprobował temat tego spotkania: Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju. „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłością świata” (Mt 5, 13.14).
Obecny na konferencji prasowej nigeryjski kardynał kurialny Francis Arinze, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zwrócił uwagę na żywotność i dynamizm Kościoła w Afryce i przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces beatyfikacyjny byłego prezydenta Tanzanii Juliusa Nyerere. Poinformował również, że na początku lipca odbędzie się w Ghanie kongres liturgiczny Afryki i Madagaskaru.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów