Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik Jana Pawła II w Wadowicach

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz dokonał w Wadowicach odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II. 2,5-metrowy monument, którego autorem jest rzeźbiarz, malarz i poeta - Maksymilian Biskupski, został ustawiony na osiemnastotonowej granitowej skale między bazyliką Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny a domem rodzinnym Karola Wojtyły. Dokładnie w tym samym miejscu przed siedmiu laty stał ołtarz papieski i doszło do pamiętnego spotkania Jana Pawła II z mieszkańcami jego rodzinnego miasta.
Podczas Mszy św. w bazylice, poprzedzającej uroczystość odsłonięcia pomnika, kard. Stanisław Dziwisz podkreślił w homilii: - Nam nie trzeba pomników, by w sercu zachować żywe wspomnienie o największym z Polaków. Ten pomnik będzie przypomnieniem Papieża dla tych, którzy przyjdą po nas, którym nie dane było spotkać się z Papieżem Polakiem. Patrząc na tę postać, niech postawią sobie pytanie o siebie, o swoją wiarę i sens swego życia.
Poświęcając w strugach deszczu pomnik, kard. Dziwisz nie krył wzruszenia, mówiąc do zebranych na uroczystości: - Ojciec Święty mówił, że padający deszcz jest znakiem błogosławieństwa Bożego. Ojciec Święty na pewno patrzy na nas teraz i błogosławi nas.
Pomnik Jana Pawła II zamówiony został przez władze miasta Wadowice. W ten sposób chciały one oddać hołd Rodakowi, do którego codziennie przybywają rzesze pielgrzymów podążających jego śladami.
Pomnik Jana Pawła II, w lewej ręce trzymającego pastorał, a prawą, uniesioną, błogosławiącego miastu i pielgrzymom, jest drugim pomnikiem Ojca Świętego w Wadowicach. Pierwszy wykonany został przez włoskiego rzeźbiarza Luciana Minguzziego i stoi przed kościołem św. Piotra Apostoła.

A.W.

Komunikaty Episkopatu w formie książkowej

W czasach PRL-u te komunikaty były jedynym źródłem komunikowania się Kościoła z wiernymi, a także płaszczyzną bardzo trudnego dialogu z władzami komunistycznymi. Teraz są już dostępne w formie książkowej.
Zbiorowe wydanie Komunikatów Episkopatu Polski z lat 1945-2000 wydane zostało przez „Pallottinum” i Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Głównym redaktorem jest znany historyk Kościoła Jan Żaryn - dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. Dokumenty pokazują trudną rolę Kościoła katolickiego w PRL, funkcjonującego we wrogim otoczeniu komunistycznej rzeczywistości. Zdarzało się, że za czytanie ich z ambony księża byli szykanowani albo nawet więzieni. Świadczą też o tym, że Kościół nie zmieniał swego nauczania, mimo zmieniających się warunków politycznych. Przez komunikaty biskupi próbują interpretować i analizować wydarzenia tamtych lat.
Zdaniem sekretarza generalnego KEP bp. Piotra Libery, komunikaty te mogą służyć do opracowania teologii politycznej i są cennym uzupełnieniem wydanych przed kilku laty listów pasterskich biskupów polskich, opublikowanych przez „Michalineum”. We wstępie do książki Prymas Polski kard. Józef Glemp uznał komunikaty za cenne świadectwo historyczne i doktrynalne, a na płaszczyźnie historycznej - obraz dziejów Ojczyzny i obecnego w nich Kościoła, wrażliwego na problemy „dnia dzisiejszego”, który jest najważniejszym dniem każdego człowieka.

A. D.

PiS bliżej wyborców

Działacze Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli samorządową kampanię wyborczą. Dobrym pomysłem kontaktu z elektoratem stały się otwierane w terenie punkty obsługi wyborców - „Bliżej ludzi”.
5 lipca br. w liczącym ok. 14 tys. mieszkańców Kłobucku k. Częstochowy prezes PiS Jarosław Kaczyński, w obecności posłów ziemi częstochowskiej: Jadwigi Wiśniewskiej, Szymona Giżyńskiego, Lucjana Karasiewicza oraz miejscowych działaczy, dokonał otwarcia kolejnego punktu obsługi wyborców PiS. Placówkę poświęcił proboszcz parafii św. Marcina BW ks. kan. Kazimierz Troczyński. Prezes Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że solidarność to także działanie na rzecz ludzi skrzywdzonych m.in. z powodu niedomagania życia społecznego, aparatu państwowego, władzy na każdym szczeblu. Wielu ludziom można pomóc, budując struktury terenowe zdolne do konkretnych działań. Punkty obsługi to miejsca, w których ludzie skrzywdzeni przez władzę, innych obywateli, pozbawieni należnej pomocy, będą mogli zgłaszać swoje bolączki i korzystać z uprawnień, jakie mają parlamentarzyści. Przypominając o rozpoczynającej się kampanii wyborczej do organów samorządowych, Jarosław Kaczyński apelował o aktywność, a także zgłaszanie do lokalnych samorządów kandydatów uczciwych, oddanych sprawie regionu i kraju.
Dyżury poselskie w lokalu przy ul. Wieluńskiej 3 w Kłobucku będą we wtorki w godz. 18.00-20.00 i w czwartki w godz. 19.00-21.00

W. M.

Tydzień w Polsce

Kapelan Rodzin Katyńskich - ks. prał. Zdzisław Peszkowski otrzymał złoty medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego.

2 lipca cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony z kościoła parafialnego św. Doroty do nowej bazyliki.

Prezydent Lech Kaczyński odwołał z powodu niedyspozycji swój udział w szczycie w Weimarze z okazji 15. rocznicy powstania Trójkąta Weimarskiego. Wcześniej prezydent przełożył także zaplanowaną wizytę w Wielkiej Brytanii.

W Polsce gościł minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Mladen Ivanić, który dokonał uroczystego otwarcia ambasady tego kraju w Warszawie.

Zdymisjonowana niedawno wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska nie przyjęła propozycji premiera Kazimierza Marcinkiewicza i nie wróci już do rządu. „Propozycja premiera jest prosta i rzetelna, ale ryzykowna dla powagi państwa” - powiedziała. Według doniesień niektórych mediów, niewykluczone, że Gilowska z rekomendacji PiS wystartuje w walce o fotel prezydenta Warszawy.

Senackie Komisje: Kultury i Środków Przekazu oraz Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą poinformowały Prezydenta i Premiera o sprawie niewywiązywania się niemieckich władz federalnych z postanowień traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Stwierdzono, że tylko 2% dzieci polskich mieszkających w Niemczech uczy się języka polskiego.

Nowym prezesem Polskiego Radia został Krzysztof Czabański - prawicowy publicysta, były zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność. Wyboru dokonała Rada Nadzorcza PR.

Nowy szef Polskiego Radia zmienił dyrektorów programów: Maciej Łętowski został dyrektorem Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, Krzysztof Skowroński - dyrektorem Programu III, Jacek Sobala - dyrektorem Radia Bis.

Odbyły się obchody 60. rocznicy zajść kieleckich. W przesłanym do uczestników uroczystości liście prezydent Lech Kaczyński stwierdził, że dla zbrodni tej nie ma usprawiedliwienia. Jednocześnie sprzeciwił się rozpowszechnianiu w świecie fałszywych opinii o panującym w naszym kraju antysemityzmie.

We Wrocławiu odbyły się uroczystości w 65. rocznicę mordu na profesorach polskich we Lwowie.

Ok. tysiąca ewangelizatorów weźmie udział w tegorocznym Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

Ruszyła kampania „Lato 2006 bez sekt”, organizowana przez Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami. W jej ramach w całym kraju zostanie rozprowadzonych ok. 50 tys. ulotek i plakatów ostrzegających przed wzmożoną w okresie wakacji działalnością groźnych sekt.

Na 15 lat więzienia został skazany kierowca, który prowadząc auto po pijanemu, spowodował śmierć 4 osób.

Bezrobocie w Polsce spadło do 16,5% - jest najniższe od 5 lat. Statystykę poprawiło przede wszystkim podjęcie przez ok. 1,5 mln Polaków pracy w innych krajach UE.

90% powierzchni kraju jest objęte III - najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Leśnicy zaapelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Matko Boża Piaskowa, módl się za nami...

2024-05-16 20:50
Matka Boża Piaskowa

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Jan Paweł II zatwierdził z kolei tytuł Matki Bożej Kodeńskiej jako Matki Jedności. Burzliwe losy obrazu Matki Bożej Kodeńskiej ilustrują, jak kręte i skomplikowane drogi prowadzić mogą do pojednania ludzi z Bogiem i pomiędzy sobą.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania