Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel po wizycie ad limina: czuję się głębiej związany z Kościołem powszechnym

Ks. Rytel-Andrianik

Na bezpośrednie podejście papieża Franciszka do różnych zagadnień z perspektywy człowieka, rodziny, grupy społecznej czy miejscowego Kościoła zwraca uwagę biskup Roman Pindel, podsumowując swą niedawną wizytę w Rzymie. Ordynariusz bielsko-żywieckiej wraz z biskupem pomocniczym Piotrem Gregrem po raz pierwszy wzięli udział w wizycie „ad limina Apostolorum”. Byli w grupie biskupów polskich z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz biskupa polowego Wojska Polskiego – przyjętych przez Ojca Świętego 3 lutego br.

Bp Pindel wyznaje w rozmowie z KAI, że po wizycie czuje się głębiej związany z całym Kościołem. „A szczególnie z Ojcem Świętym, wobec którego mam jeszcze i ten powód do wdzięczności, że to On właśnie powołał mnie do posługi biskupa w diecezji bielsko-żywieckiej” – zaznacza i podkreśla, że czuje się też dobrze rozumiany i znany współpracownikom papieża, którzy pracują w różnych dykasteriach.

Reklama

„Rozmowy były niezwykle otwarte, szczere, by nie powiedzieć partnerskie, w duchu braterskiej porady, czy ukazania problemów w perspektywie dziejów Kościoła lub Kościołów w innych krajach” – zaznacza i zauważa, że samo spotkanie z Franciszkiem przypominało „rozmowę przy stole kilku zatroskanych o sprawy duszpasterskie proboszczów”.

„Bez zbędnych grzeczności, wymiaru światowego, ale bezpośrednie podejście do różnych zagadnień z perspektywy człowieka, rodziny, grupy społecznej czy miejscowego Kościoła” – podsumowuje. Biskup bielsko-żywiecki zaznacza braterski styl spotkania z papieżem. „Papież zaprosił nas do wymiany wrażeń i doświadczeń, bardzo uważnie nas słuchał” – wyjaśnia.

Biskup wspomina swą wizytę w kilku watykańskich dykasteriach. Relacjonując spotkanie z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasim, duchowny podkreśla te słowa purpurata, w których sugerował, by widzieć problemy Kościoła w szerszym kontekście trudności związanych z natłokiem informacyjnym, zalewem łatwej i chwytliwej kultury popularnej oraz jej uzależnienia od ideologii wrogiej wobec wartości chrześcijańskiej. Bp Pindel zwraca uwagę na pozytywny wydźwięk wystąpienia kardynała Ravasiego, który apelował, by Kościół starał się uczestniczyć w kulturze społeczeństwa, w którym żyje, prowadząc dialog, także w dziedzinie wiary i nauki.

Reklama

Biskup bielsko-żywiecki wziął także udział w spotkaniu biskupów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podczas tej wizyty Sekretarz Kongregacji, abp José Rodríguez Carballo przypomniał, że rok 2015 będzie obchodzony jako Rok Życia Konsekrowanego. Ma zostać też wydany specjalny list poświęcony życiu konsekrowanemu. Biskup uczestniczył w spotkaniu w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, podczas którego jej prefekt kard. Zenon Grocholewski ukazywał trudności wychowania ze względu na różne prądy ideologiczne, starające się narzucić własną wizję, która nie szanuje woli i chrześcijańskiej wiary rodziców. Bp Pindel zwraca uwagę na słowa zachęty kardynała, by tworzyć w Polsce dobre katolickie szkoły, które będą przodowały w efektach kształcenia, a równocześnie zapewniały wychowanie według zasad chrześcijańskich.

Biskup Pindel uczestniczył w spotkaniu w Kongregacji ds. Biskupów na czele której stoi kard. Marc Quellet.

Ordynariusz przyznaje, że podczas wizyty „ad limina” przeżywał mocno jedność Kościoła na grobach Apostołów, „gdy cały Episkopat wsłuchiwał się w słowo Boże i słuchał tych pasterzy, którzy byli proszeni o homilię”. „Było to także odkrycie tego jak różnorodny jest nasz Episkopat” – dodaje.

Ordynariusz wraz z innymi polskimi biskupami wziął udział w audiencji ogólnej z papieżem, oraz sprawował Msze św. w czterech rzymskich bazylikach, w tym przy grobie bł. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

2014-02-13 12:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mamy nowego biskupa!

Tadeusz Warczak

Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej

Więcej ...

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25
Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Więcej ...

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów