W związku z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 350. rocznicą Ślubów króla Jana Kazimierza oraz 50. rocznicą Jasnogórskich Ślubów Narodu w dniach 30 kwietnia - 3 maja br. w Wieleniu n. Notecią prezentowany był spektakl typu światło-dźwięk pt.: Śluby Narodu. Widzowie spektaklu przeniesieni zostali do czasów najazdu wojsk szwedzkich na Jasną Górę, czyli w lata 1655-1656. Wówczas to król Jan Kazimierz w dowód wdzięczności za cudowne ocalenie Ojczyzny złożył we Lwowie swoje wiekopomne ślubowanie, oddając cały naród polski pod opiekę Matki Bożej i ogłaszając Maryję Królową Polski.
Podczas spektaklu widzowie mieli okazję przypomnieć sobie także ważniejsze fakty z życia Prymasa Tysiąclecia, który całe swe życie całkowicie podporządkował Matce Bożej. Nic więc dziwnego, że kiedy z woli Bożej Opatrzności został Prymasem Polski, chcąc wyzwolić naród spod ówczesnego terroru, odnowił Śluby króla Jana Kazimierza na Jasnej Górze w 1956 r. i ponownie oddał cały naród polski w opiekę Matce Bożej. Niestety, sam nie uczestniczył w uroczystościach składania Ślubów - internowany, w tym czasie przebywał w Komańczy.
Spektakl Śluby Narodu wymownie ukazał widzom, że zawierzenie Matce Bożej wciąż przynosi owoce. To również Jej orędownictwu, jak wierzył Prymas Tysiąclecia, zawdzięczamy wybór Polaka kard. Karola Wojtyły w 1978 r. na Stolicę Apostolską w Rzymie. Ona ma także swój udział w odzyskaniu przez nas wolności w 1989 r.
Na zakończenie spektaklu młodzież z zespołu „Arka Jana Pawła II” dała koncert pieśni i poezji religijnej, aby godnie uczcić 1. rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu