Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik papieski w Groniu-Leśnicy

W parafii św. Jacka w Groniu-Leśnicy, niedaleko Nowego Targu, 21 lipca br. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia kolejnego pomnika na Podhalu, ukazującego postać wielkiego Polaka i Papieża - sługi Bożego Jana Pawła II.
2,2-metrowy spiżowy monument, którego autorem jest Rafał Jedynak, odlany został w krakowskiej Odlewni Artystycznej „Metalodlew”.
Pomnik Ojca Świętego ufundowało pięć rodzin: Budzów, Galów, Kul, Nowobilskich, Tomalów (byłych parafian), którzy mieszkają i pracują obecnie za tzw. wielką wodą w Lemont k. Chicago.
- Ten pomnik jest hołdem złożonym wielkiemu Papieżowi i człowiekowi. Jest on także wspaniałym owocem jedności naszej parafii i tych parafian, którzy choć mieszkają daleko, nadal wspierają swoją parafię i są blisko niej - powiedział, witając Kardynała Metropolitę, proboszcz parafii św. Jacka - ks. Stanisław Pająk.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas Mszy św. wspomniał, że tę miejscowość odwiedzał jako kleryk w czasie wakacji. Ostatni raz był w Groniu w 1975 r., podczas wizytacji, wraz z ówczesnym kard. Karolem Wojtyłą.
- Wdzięczny jestem, że mnie zaprosiliście do tej parafii - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. - Pomnik Papieża odlany z brązu, który wkrótce pobłogosławię i który stanął opodal świątyni, świadczy, że chcemy, by był on między nami i że on chce być w Groniu...
Ta ceremonia ma potrójny wyraz. Po pierwsze chcemy złożyć hołd Trójcy Przenajświętszej: Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu, chcemy podziękować za dar tego Papieża, za jego osobę i za wszystkie jego słowa. Jest to też upamiętnienie Wielkiej Postaci, aby nie znikła z naszego serca i pamięci. Dla nas, pokolenia Jana Pawła II, zawsze pozostaje on żywy, kochający nas. Ale przyjdą po nas inne pokolenia i ten pomnik będzie przypominał, że był w Krakowie taki arcybiskup, kardynał, papież. Będą się interesować jego życiem i dziedzictwem, które zostawił... Dobrze więc zrobiliście, że chcecie zatrzymać go w tym pomniku, ale przede wszystkim w Waszych sercach, w Waszym postępowaniu. Obyśmy byli godni pokolenia Jana Pawła II. A był to człowiek wielkiej modlitwy i wiele już łask spłynęło od Boga Wszechmocnego za jego wstawiennictwem - mówił kard. Dziwisz.

Reklama

Adam Wojnar

Otrzymaliśmy

Oświadczenie grupy senatorów RP

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (DzU z 2003 r. Nr 221, poz. 2199 z późn. zm.) i art. 49 Regulaminu Senatu członkowie Polsko-Libańskiej Grupy Parlamentarnej i senatorowie Senatu RP zwracają się do Ministra Spraw Zagranicznych RP, Prezesa Rady Ministrów RP oraz Prezydenta RP z prośbą o udzielenie informacji:
1. Bez wiedzy i woli władz Libanu dokonano z jego terytorium pozapaństwowych aktów zbrojnych wobec Państwa Izrael, które przez to Państwo zostały określone jako akty terrorystyczne. Odpowiedzią stały się działania militarne mające charakter wojny z sąsiadującym Państwem Liban. Czy charakter rozszerzenia akcji pacyfikacyjnej prowadzonej przez Państwo Izrael na terenie Libanu odpowiada normom prawa międzynarodowego spetryfikowanego w traktatach i umowach oraz Karcie ONZ, czy też stanowi naruszenie obowiązującego systemu prawa?
2. Czy stosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej rozszerzonej na ludność cywilną oraz niszczenie infrastruktury gospodarczej, komunikacyjnej, energetycznej i majątkowej państwa, z którego terytorium dokonano pozapaństwowych aktów agresji, odpowiada obowiązującemu systemowi prawa międzynarodowego, czy też doznaje ograniczeń z tego prawa wynikających?
3. Czy wobec zajęcia stanowiska przez państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej w przedmiocie przeciwdziałania eskalacji interwencyjnych działań odwetowych środkami wojennymi na terenie Libanu (np. interwencja Francji) i artykułowanie woli czynnego włączenia się państw Unii Europejskiej w zapobieganie eskalacji konfliktu i przeciwdziałanie łamaniu praw człowieka na terytoriach nim objętych w warunkach prowadzenia niewypowiedzianej wojny - Państwo Polskie rozważa inicjowanie i ustalenie wspólnego stanowiska i współdziałania w ramach tzw. Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego?
Senatorowie RP w imię obrony zachowania międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka wnoszą o wystąpienie Państwa Polskiego z żądaniem zawieszenia broni na terenie konfliktu i przystąpienia do negocjacji z udziałem podmiotów prawa międzynarodowego w przedmiocie przeciwdziałania konfliktowi środkami pokojowymi oraz powołania specjalnej komisji w tym zakresie przez ONZ i Wspólnoty Europejskie.

Podpisali: sen. Piotr Ł. J. Andrzejewski, sen. Ryszard Bender, sen. Czesław Ryszka, sen. Zbigniew Romaszewski, sen. Rafał Ślusarz, sen. Dariusz Górecki, sen. Stanisław Piotrowicz, sen. Antoni Szymański, sen. Jadwiga Rudnicka, sen. Zbigniew Rau, sen. Przemysław Alexandrowicz, sen. Jerzy Szmit, sen. Piotr Marian Boroń, sen. Bronisław Korfanty, sen. Stanisław Karczewski, sen. Zbigniew Trybuła, sen. Władysław Ortyl, sen. Ewa Tomaszewska, sen. Dorota Arciszewska-Mielewczyk

Warszawa, 20 lipca 2006 r.

Błędna decyzja UE

Decyzja Rady UE ds. Konkurencyjności o niewprowadzaniu ograniczeń etycznych w zakresie finansowania ze środków UE badań z użyciem komórek macierzystych pochodzenia embrionalnego jest błędem - powiedział KAI europoseł Konrad Szymański z klubu UEN/PiS.
Zdaniem posła Szymańskiego, taka „siłowa decyzja”, narzucona wbrew sprzeciwom pięciu państw UE, podważa zaufanie do procesu integracji u tych obywateli, którzy widzą poważne moralne problemy związane z używaniem ludzkich embrionów na potrzeby nauki. Protest w tej sprawie wyraziły: Polska, Litwa, Słowacja, Austria i Malta.
Szymański dodaje, że zaskakuje go ugodowa postawa Niemiec i Irlandii, gdzie badania te nie są w pełni legalne. Jego zdaniem, oba te państwa wraz z piątką państw głosujących do końca przeciw mogły istotnie zmienić kształt tej regulacji.

Tydzień w Polsce

PiS chce zlustrować majątki funkcjonariuszy publicznych. Jeśli zapowiadana ustawa wejdzie w życie, politycy oprócz tego, ile mają, będą musieli dać odpowiedź na pytanie, skąd mają. Najbardziej protestuje SLD.

Po raz pierwszy od 74 lat światowy zjazd skautek odbywał się w dniach 15-23 lipca w Polsce. Do podwarszawskiego Konstancina przyjechało 65 instruktorek i wychowawczyń z 22 krajów świata, zrzeszonych w Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Żeńskiego Skautingu (ICCG).

Rząd chce przyjąć do końca roku 200 ustaw.

Antoni Macierewicz został wiceministrem obrony narodowej. Będzie likwidatorem WSI oraz będzie tworzył kontrwywiad wojskowy.

Amerykanie, którzy rozważają budowę w Polsce jednego z elementów systemu obrony antyrakietowej, wymagają dla swojej bazy niemal eksterytorialnych praw - pisze Rzeczpospolita. Gdyby przyjęto żądania USA, Polska nie miałaby na funkcjonowanie amerykańskiej bazy praktycznie żadnego wpływu.

24 lipca zaczęło działać Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na jego czele stanął Mariusz Kamiński. CBA będzie zatrudniało ok. 500 pracowników. O jedno miejsce pracy stara się 8 kandydatów.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych ma nowe propozycje: nadanie nauczycielom statusu funkcjonariuszy publicznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa uczniów przez monitoring, jednolite szkolne ubrania oraz programy blokujące dostęp ze szkolnych komputerów do stron z pornografią i przemocą.

Afery w polskim futbolu ciąg dalszy. Prokuratura we Wrocławiu aresztowała kolejnego pierwszoligowego sędziego, zaś w Warszawie ABW przeszukało siedzibę Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czynności wykonano w związku z aferą związaną z biletami na mistrzostwa świata w Niemczech. Część biletów trafiła na czarny rynek. Na jednym zarobek był od 50 do 100 euro. Najbardziej znany polski detektyw Krzysztof Rutkowski, gwiazda programów telewizyjnych, został zatrzymany 23 lipca. Prokuratura podejrzewa, że pomagał w praniu brudnych pieniędzy jednemu z bossów mafii paliwowej. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora o areszt tymczasowy. Podczas ogłaszania decyzji detektyw zasłabł. Przewieziono go do szpitala, a potem do aresztu.

Posłowie LPR przygotowali projekt ustawy, która ogranicza pracę w niedzielę. Według pomysłodawców, w niedzielę otwarte byłyby tylko małe sklepy, zatrudniające do dziewięciu pracowników. Jest szansa, że projekt poprze cała koalicja. W życie mógłby wejść na jesieni.

Upały, upały i jeszcze raz upały. Tak gorąco nie było w Polsce od 200 lat, czyli od początku, kiedy dokonuje się pomiarów temperatury. Niektóre czarne prognozy mówią, że tak będzie aż do jesieni.

26 lipca oddano do użytku ponad 100-kilometrowy odcinek autostrady A2 z Konina do Strykowa.

Marcin Wolski, jeden z najbardziej znanych polskich satyryków, został dyrektorem I Programu Polskiego Radia.

Po ukąszeniu osy zmarła 24 lipca popularna aktorka Ewa Sałacka. Bezpośrednią przyczyną zgonu była reakcja alergiczna na jad owada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

2024-05-22 15:51

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy listę zmian personalnych w archidiecezji katowickiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...