Reklama

Muzycznie, rodzinnie i blisko Boga

Muzyka niesie radość, wspaniale nas łączy, daje wytchnienie, pomaga się modlić - tak mówili uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Rodzin Muzykujących w sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie w archidiecezji częstochowskiej. Festiwal, który odbył się 23 lipca br., zorganizowano po raz pierwszy. Na scenie zaprezentowało się 6 zespołów, a jeden - Contra belluM z Katowic - wystąpił poza konkursem, wykonując w czasie Mszy św. staropolskie pieśni kościelne. Niektórzy uczestnicy przyjechali z daleka: m.in. z Ukrainy, ze Starogardu Gdańskiego i z Łomży, inni z pobliskich Żarek i Myszkowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina w centrum uwagi

Festiwal był dla wykonawców i uczestników wspaniałą zabawą, ale był też okazją do głębszej refleksji nad znaczeniem muzyki w życiu rodziny. - Festiwal zorganizowaliśmy w ramach trwającego obecnie Leśniowskiego Roku Rodziny - mówi o. Zbigniew Ptak, przeor klasztoru Ojców Paulinów w Leśniowie i kustosz sanktuarium. W tym czasie chcemy mówić o problemach współczesnych rodzin, modlić się w ich intencji, a także docierać do nich na wszelkich możliwych płaszczyznach. Muzyka to specyficzny rodzaj sztuki, bardzo pomaga porozumieć się i zbliżyć do drugiego człowieka. Zapraszając muzykujące rodziny, chcieliśmy pokazać, jak wspaniałą rolę w ich życiu i budowaniu rodzinnej wspólnoty spełnia muzyka.
Festiwal rozpoczął się modlitwą, w której zawierzono Bogu przez Maryję każdą rodzinę, aby żyła miłością, dla miłości i w miłości. Festiwal otworzyły wykonane przez zakonnych nowicjuszy Leśniowskie intrady, skomponowane specjalnie z okazji Roku Rodziny. Rodziny prezentowały nie tylko muzykę, ale także swoje doświadczenia i świadectwa. Andżelika, Justyna i Daniel Kobielscy to rodzeństwo z Wieruszowa. Siostry, które ukończyły w tym roku podstawową szkołę muzyczną, należą do kilku zespołów, ale swojej zawodowej przyszłości nie zamierzają wiązać z muzyką. - Gramy i śpiewamy dla własnej przyjemności, tak jak nasi rodzice, którzy od lat śpiewają w chórach - mówi Justyna.
Świadectwem tego, że muzyka wnosi w życie rodziny wspaniałe przeżycia, jest zespół utworzony przez rodziny: pp. Hoduniów i pp. Piskorskich ze Starogardu Gdańskiego. - Można powiedzieć, że połączył nas Ojciec Święty Jan Paweł II - mówi Elżbieta Piskorska. - Przed jego pielgrzymką do Polski w 1999 r. poproszono mnie o przygotowanie recitalu poezji śpiewanej, w którego programie znalazłyby się wiersze Karola Wojtyły. Kiedy szukałam kogoś, kto napisałby muzykę, polecono mi Sławka Hodunia i tak zaczęła się nasza muzyczna współpraca. Wkrótce zachęciliśmy do śpiewania dzieci, a na Festiwalu „Familia - Tczew” w 2001 r. wystąpiliśmy już jako jeden zespół.
- Bez muzyki życie naszych rodzin byłoby o wiele uboższe - podsumowuje Sławomir Hoduń. - Dzięki zespołowi dzieci są bardziej twórcze, świetnie współpracują ze sobą, a dodatkowe obowiązki w szkole muzycznej i w parafialnej scholi uczą je mądrego gospodarowania czasem.
Po raz pierwszy przed publicznością wystąpił zespół rodzinny pp. Motylewskich z Myszkowa. Tradycje muzyczne są w tej rodzinie równie żywe, jak przynależność do ruchów i wspólnot kościelnych, a także praca na rzecz parafii. Na Festiwal przygotowali 5 utworów o tematyce maryjnej, bowiem, jak powiedział Tomasz Motylewski, kierownik zespołu: „muzyka i śpiew są naszą modlitwą”. Zespół rodziny Chwastków z Żarek jest szczególnie związany z leśniowskim sanktuarium. Liderka zespołu - Dominika i jej mąż Arkadiusz zaledwie tydzień przed Festiwalem zawarli tutaj sakrament małżeństwa. - W tym sanktuarium zobaczyliśmy się po raz pierwszy, tutaj, jako narzeczeni, zawierzyliśmy się Maryi, tu będziemy wracać, by prosić o potrzebne łaski - mówi Dominika.
O tym, że rodzinne muzykowanie jednoczy i raduje serca, wiedziano już przed wiekami. - Ta tradycja była w Polsce bardzo żywa jeszcze w XIX wieku - mówi Michał Wyciślik, twórca działającego od 7 lat Zespołu Muzyki Dawnej Contra belluM. - Wraz z żoną Justyną chcemy ukazywać piękno muzyki dawnej i ożywiać zainteresowanie muzykowaniem w kręgu rodzinnym. Muzyka to przecież nie tylko występ, ale również próby, wiele godzin wspólnej pracy. To wspaniale jednoczy i powinno być kultywowane.
Refleksjami o potrzebie popularyzowania muzykowania w rodzinnym kręgu dzielili się Larisa i Bogdan Kożuszkowie z Ukrainy, którzy wystąpili z dziećmi - Bogdanem i Natalią, oraz rodzinny zespół pp. Lewiarzy z Łomży, który śpiewa i gra już od 6 lat, jest także zdobywcą nagród na festiwalach w Sokółce i Tczewie.

Wspaniały finał

Po występach rodzin nadszedł czas na wielki finał: ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród oraz koncert Magdy Anioł - znanej wykonawczyni muzyki religijnej. Pierwsze miejsce przyznano równorzędnie: zespołowi pp. Hoduniów i pp. Piskorskich ze Starogardu Gdańskiego oraz zespołowi pp. Kożuszków z Ukrainy. O. Zbigniew Ptak dziękował wykonawcom i uczestnikom, a także wszystkim, którzy pomogli zorganizować Festiwal. Szczególnie przyczynili się do tego dzieła Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach. Ojciec Przeor zapewnił również, że rodzinne muzykowanie w leśniowskim sanktuarium będzie w przyszłym roku kontynuowane. Koncert Magdy Anioł, który przepełniony był ewangelizacyjnymi treściami, dla publiczności stał się okazją do śpiewu i tańca na placu przy sanktuarium. Był jeszcze jednym dowodem na to, że muzyka daje radość i wspaniale łączy ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 12.): Przyznałbyś się?

2024-05-11 21:20

Materiał prasowy

Przed czym ks. Jan Twardowski padał w proch? Czy w obecnych czasach da się w ogóle jeszcze przyznawać do księży? I kto, patrząc na Jezusa, może powiedzieć: „To jest ciało moje”? Zapraszamy na dwunasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o Maryi i kapłanach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto