Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Czas wakacji - czasem spotkania z Bogiem

Jak najlepszego wykorzystania czasu letniego wypoczynku ciała i duszy życzył wszystkim Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 13 sierpnia w Castel Gandolfo.
Ojciec Święty powiedział m.in.:
„W tym letnim okresie wiele osób wyjeżdża z miast, udając się do miejscowości turystycznych lub w swe strony rodzinne, aby spędzić tam wakacje. Życzę im, aby ta oczekiwana przerwa na wypoczynek służyła odświeżeniu umysłu i ciała, poddawanym codziennie nieustannemu zmęczeniu i wyczerpaniu ze względu na szalony bieg codziennego życia.
Czas wakacji staje się dla wielu pożyteczną okazją także do spotkań kulturalnych, do dłuższych chwil modlitwy i kontemplacji w kontakcie z przyrodą lub w klasztorach i strukturach zakonnych. Mając więcej czasu wolnego, można swobodniej oddać się rozmowie z Bogiem, rozważaniom Pisma Świętego i lekturze jakiejś pożytecznej książki formacyjnej. Ten, kto ma doświadczenie takiego wypoczynku duchowego, wie, jak bardzo korzystne jest niesprowadzanie wakacji do samego tylko próżnowania i rozrywki. Wierny udział w niedzielnej Eucharystii pomaga następnie poczuć się żywą cząstką wspólnoty kościelnej, nawet jeśli jest się poza własną parafią. Gdziekolwiek więc się znajdziemy, odczuwamy zawsze potrzebę pokarmu eucharystycznego”.
Do Polaków Papież powiedział: „Serdecznie pozdrawiam obecnych tu Polaków, a wśród nich grupę krewnych ofiar zawalenia się hali w Katowicach. Dusze zmarłych polecam Bożemu miłosierdziu, a żyjącym błogosławię. Myślą obejmuję wszystkich pielgrzymów, którzy w tych dniach nawiedzają sanktuaria na Jasnej Górze, w Kalwarii i w innych miejscach. Niech Wasz trud wędrowania i modlitwy przyniesie obfite owoce łaski. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Nasi rodacy przyjęli słowa papieskie z wielką radością i entuzjazmem i przez dłuższy czas wołali: „Kochamy Ciebie”, a na zakończenie: „Dziękujemy!”.
Na koniec Benedykt XVI powrócił do języka włoskiego, wymieniając pielgrzymów przybyłych z różnych stron Italii.

Reklama

Modlitwa o pokój

O pokój na Bliskim Wschodzie modlił się Benedykt XVI w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Za przykładem swego Poprzednika, Papież odprawił 15 sierpnia rano Mszę św. w kościele parafialnym św. Tomasza w Castel Gandolfo.
Przed modlitwą Anioł Pański w przemówieniu Papież nawiązał również do uroczystości „jednego z najstarszych i najbardziej sugestywnych świąt maryjnych. Ojciec Święty przypomniał, że podobnie jak Jezus, który powstał z martwych i zasiadł po prawicy Ojca, Maryja, zakończywszy swe ziemskie życie, wzięta została do nieba”.
Benedykt XVI wezwał także do duchowej i modlitewnej łączności z duchownymi i wiernymi Kościoła w Ziemi Świętej, którzy zebrali się w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie wokół nuncjusza apostolskiego w Izraelu i Palestynie - abp. Antonia Franca, ażeby modlić się w tej samej intencji. Ponadto Papież wymienił inne miejsca konfliktów na świecie, jak Sri Lankę, zagrożoną z powodu nasilenia się konfliktu etnicznego, oraz Irak, gdzie „przerażający i codzienny potok krwi oddala widoki na pojednanie i odbudowę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna

Benedykt XVI do Polaków

- Tajemnica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wskazuje na ostateczne przeznaczenie człowieka, którym jest chwała nieba - mówił Benedykt XVI 16 sierpnia podczas audiencji ogólnej w Castel Gandolfo. Papież wspomniał przypadającą tego dnia pierwszą rocznicę śmierci Brata Rogera - założyciela ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego, letniej rezydencji papieskiej, zgromadziło się ok. 4 tys. wiernych z całego świata.
Zwracając się do pielgrzymów z Polski, Papież powiedział: „Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się nadal w klimacie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to tajemnica, która dotyczy każdego z nas, gdyż wskazuje, że naszym ostatecznym przeznaczeniem jest chwała nieba, w której oczekuje nas kochająca Matka. Niech codzienne troski nie przesłaniają nam tej pocieszającej rzeczywistości duchowej. Niech będzie żywe w nas pragnienie spotkania z naszą Matką i Jej Synem w Domu Ojca”.

Reklama

Tajemnica Wniebowzięcia

Audiencja generalna, 16 sierpnia 2006 r.

Drodzy Bracia i Siostry!
Nasze cotygodniowe spotkanie środowe odbywa się dzisiaj w klimacie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Chciałbym zatem raz jeszcze zachęcić Was, byście skierowali swój wzrok ku naszej Niebiańskiej Matce, którą we wczorajszej liturgii kontemplowaliśmy jako Matkę tryumfującą razem z Chrystusem w niebie. Święto to było zawsze bardzo mocno przeżywane przez wierzących w Chrystusa, już od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Tego dnia, jak wszyscy wiemy, Maryja uwielbiona jest również w swoim ciele - jako stworzona przez Boga, który wybrał Ją sobie na Matkę i którą Jezus na Krzyżu dał za Matkę całej ludzkości. Wniebowzięcie przywołuje zatem misterium, które dotyczy każdego z nas, gdyż - jak stwierdza Sobór Watykański II - Maryja „przyświeca (...) pielgrzymującemu Ludowi Bożemu jako znak niezachwianej nadziei i pociechy” (Lumen gentium, 68). Jednak tak bardzo jesteśmy pochłonięci wydarzeniami codziennego życia, że czasem zapominamy o tej wspaniałej i radosnej rzeczywistości duchowej, która jest doniosłą prawdą naszej wiary.
Co zatem należy uczynić, ażeby współczesne społeczeństwo zauważyło ten świetlany znak nadziei? Są dziś ludzie, którzy żyją tak, jakby nigdy nie musieli umierać, czy też tak, jakby wszystko miało zakończyć się wraz ze śmiercią. Niektórzy zachowują się w ten sposób, utrzymując, że człowiek jest jedynym twórcą własnego przeznaczenia, jakby Bóg wcale nie istniał, dochodząc czasem aż do negacji miejsca dla Boga w naszym świecie. Wielkie sukcesy techniki i nauki, które niewątpliwie w sposób znaczący polepszyły sytuację ludzkości, pozostawiają jednak bez żadnego rozwiązania najgłębsze pragnienia ludzkiej duszy. Tylko otwarcie na tajemnicę Boga, który jest Miłością, może nasycić pragnienie prawdy i szczęścia w naszym sercu; tylko perspektywa wieczności może nadać autentyczną wartość wydarzeniom historycznym, przede wszystkim zaś tajemnicy ludzkiej ułomności, cierpienia oraz śmierci.
Kontemplując Maryję w niebieskiej chwale, lepiej rozumiemy, że również dla nas ziemia nie jest ostateczną ojczyzną oraz że jeśli żyć będziemy zawsze zwróceni ku dobrom wiecznym, my także któregoś dnia dzielić będziemy razem z Maryją Jej chwałę. Dlatego, pomimo niezliczonych trudności codziennego życia, nie powinniśmy tracić wewnętrznego spokoju oraz pokoju. Świetlisty znak Maryi wziętej do nieba jaśnieje jeszcze bardziej dziś, gdy wydaje się nam, że na horyzoncie gromadzą się ponure chmury bólu i przemocy. Jednego jesteśmy pewni: Maryja z wysokości śledzi nasze kroki z wielkim przejęciem, uspokaja nas w godzinie ciemności i burz i dodaje nam pewności, wyciągając ku nam swoją matczyną dłoń. Umocnieni tą świadomością, podążajmy ufnie naszą drogą chrześcijańskiego zaangażowania tam, dokąd prowadzi nas Opatrzność.

Benedykt XVI - papież
Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Wywiad z Benedyktem XVI w niemieckiej telewizji publicznej

Szerokie zainteresowanie w Niemczech wzbudził telewizyjny wywiad z Papieżem Benedyktem XVI, który w niedzielę 13 sierpnia pokazały dwa główne kanały publicznej telewizji niemieckiej ZDF i ADR. Wywiad ten, po raz pierwszy przeprowadzony przez niemieckich dziennikarzy, obejrzało przeszło 6 mln Niemców. Rozmowa odbyła się w Castel Gandolfo, a została zarejestrowana kilka dni wcześniej przez kamery telewizyjne. Wpisana w kontekst zbliżającej się wizyty Papieża w jego ojczystej Bawarii, dotyczyła spraw Kościoła niemieckiego, ale nie tylko. Dziennikarze odwołali się do pokojowego stanowiska Stolicy Apostolskiej w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w Libanie oraz bieżących problemów, takich jak: kryzys rodziny, rozprzestrzenianie się choroby AIDS na świecie, dialog ekumeniczny i międzyreligijny. Benedykt XVI wielokrotnie podkreślił w wywiadzie pozytywny charakter orędzia chrześcijańskiego i fakt, że wzrasta zainteresowanie sprawami religii wśród młodzieży w krajach Europy Zachodniej. Na pytanie dotyczące planów odnośnie do kolejnych podróży apostolskich Papieża, który - jak podkreślił jeden z dziennikarzy - wkrótce będzie obchodził 80. urodziny, Benedykt XVI zaznaczył, że chce głosić orędzie Ewangelii tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Stąd ma już zaplanowane podróże do Brazylii i na spotkanie z Konferencją Episkopatów Ameryki Łacińskiej. Myśli także o wizycie w Ziemi Świętej, która potrzebuje orędzia pokoju. Zapytany, odniósł się też do obietnicy, jaką złożył Austriakom, że w przyszłości odwiedzi również sanktuarium maryjne Mariazell. Papież zaznaczył, że chce, aby Watykan był miejscem spotkania i dialogu z Ojcem Świętym, stąd oprócz wizyt zagranicznych, stara się dużo czasu poświęcać odwiedzającym go gościom.

Ks. Mariusz Krawiec SSP - Monachium

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...