Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liban

Apel o pojednanie

Na znaczenie trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego dla pokoju w świecie wskazał kard. Roger Etchegaray. Papież Benedykt XVI wysłał go ze specjalną misją do Libanu, aby zapewnił mieszkańców tego kraju o papieskiej solidarności z nimi. Emerytowany Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odprawił 15 sierpnia Eucharystię w sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu w Harissie.
Kard. Etchegaray zachęcił libańskich chrześcijan do świadczenia o wzajemnym związku pokoju i modlitwy. Wskazał na Chrystusa, który jest „naszym pokojem” i który wzywa potomków Abrahama oraz całą rodzinę ludzką do uświadomienia sobie swej jedności. Wyraził wdzięczność politykom za ich wysiłki prowadzące do pokoju na Bliskim Wschodzie. Zaznaczył zarazem, że autentyczna droga do pokoju ma w większym stopniu charakter duchowy niż polityczny.
„W klimacie nienawiści trzeba dziś uczyć przebaczenia, bo tylko ono może prowadzić do pojednania” - zaznaczył papieski wysłannik.
Kard. Etchegaray zachęcił Libańczyków, aby ich ojczyzna dochowała wierności swemu historycznemu powołaniu i stanowiła wzorzec pokojowego współistnienia ludzi różnych kultur i religii. Przykład ten ma znaczenie nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale dla całej ludzkości - stwierdził.
Pomimo zbombardowanych dróg, zerwanych mostów, które prowadzą w stronę Harissy, w kościele było ponad 3 tys. ludzi. Bardzo dużo młodzieży, wiernych w różnym wieku, wszyscy patriarchowie i prawie wszyscy biskupi Libanu.

USA

W sprawie ciąży nieletnich

Na 7 listopada br. wyznaczono datę referendum wśród mieszkańców Kalifornii, które rozstrzygnie, czy nieletnie dziewczęta będą mogły przerwać ciążę bez wiedzy rodziców.
30 lipca 2004 r. mieszkankę tego stanu, Latynoskę z pochodzenia, Dianę López, wezwano do szkoły, aby poinformować ją, że jej 13-letnią córkę przewieziono do szpitala, gdyż silnie krwawiła. Dziewczyna trafiła do ośrodka aborcyjnego prowadzonego przez Instytut Planowania Rodziny i tam usunięto jej 5-miesięczny płód. Odbyło się to na życzenie matki ojca poczętego dziecka i personelu placówki. Matka dziewczyny nie wiedziała o jej ciąży i zapewniła, że gdyby się o tym dowiedziała, zrobiłaby wszystko, żeby jej córka urodziła dziecko, a nie potajemnie je zabijała.
W Kalifornii osoba poniżej 18. roku życia nie może - bez pisemnej zgody rodziców - przyjąć zastrzyku przeciw grypie, usunąć zęba ani wziąć lekarstwa przepisanego przez lekarza szkolnego, ale każdy lekarz może dokonać na niej aborcji chemicznej lub chirurgicznej, nie informując o tym jej rodziców czy opiekunów prawnych.
Sytuacja ta może się zmienić, jeśli głosujący zatwierdzą w listopadzie Propozycję nr 85, która będzie wymagała od lekarza pisemnego powiadomienia przynajmniej jednego z rodziców lub opiekunów o „zabiegu” na nieletniej na co najmniej 48 godzin przed ewentualnym dokonaniem go. Według organizatorów kampanii „Tak dla Propozycji 85”, przyjęcie tego przepisu nie tylko umożliwi rodzicom odzyskanie przez nich ich dawnego prawa, ale w sposób zasadniczy pozwoli strzec nieletnich, aby nie były ofiarami przemocy seksualnej.
Obecnie ponad 30 stanów amerykańskich ma ustawy korzystne dla rodziców w duchu „Tak dla Propozycji 85”. Oczekuje się, że Kalifornia dołączy do tego wykazu dzięki wyborowi dokonanemu przez jej mieszkańców, zwłaszcza wywodzących się z grona Latynosów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chiny

Kneblowanie prawdy

Władze chińskie aresztowały dziennikarza Zan Aizonga za ogłoszenie serii artykułów na temat niszczenia kościołów i aresztowań protestantów we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang. 37-letni reporter dziennika Haiyang Bao, wydawanego w stolicy prowincji - Hangzhou, został zatrzymany po zamieszczeniu na kilku zagranicznych stronach internetowych wiadomości o zburzeniu kościoła w Xiaoshan i o starciach tysięcy wiernych z policją, gdy ta usiłowała zamknąć obiekt.
Najpierw, 1 sierpnia, został tylko przesłuchany przez policję, ale w dwa dni później zamieścił inny artykuł, tym razem o represjach, jakie go spotkały. Po kolejnych przesłuchaniach i rewizjach w domu napisał list otwarty do szefa policji w Hangzhou. 11 sierpnia został aresztowany.
Międzynarodowa organizacja dziennikarska broniąca wolności wypowiedzi - Reporterzy Bez Granic zaapelowała o uwolnienie odważnego dziennikarza. „To nowe aresztowanie pokazuje w sposób brutalny, że dziennikarz chiński nie może badać ani opisywać takich tematów jak prześladowania mniejszości religijnych” - czytamy w apelu Reporterów. Podkreślono w nim także, że w następstwie starć w Xiaoshan 20 protestantów przebywa jeszcze w więzieniu w Hangzhou, przy czym niektórzy z nich byli torturowani.

Reklama

Ludzie

Matka Angelica, bodaj najbardziej znana amerykańska siostra zakonna, mając przed 25 laty 200 dolarów w kieszeni, założyła katolicką telewizję EWTN (Eternal Word Television Network). Dziś to największa sieć katolicka na świecie. Pierwszą audycję nadano 15 sierpnia 1981 r., w odpowiedzi na potrzebę zaistnienia treści katolickich w środkach przekazu.
Obecnie programy nadawane po angielsku i hiszpańsku docierają do 127 krajów. Cechą szczególną EWTN jest to, że ma ona własny dział teologiczny, który czuwa nad tym, aby wszystko, co wychodzi ze stacji, było zgodne z nauczaniem Kościoła i papieży. „Jeśli mamy reklamować jakąś książkę, najpierw ją czytamy” - mówi Colin B. Donovan, wiceprzewodniczący tego działu.
Obchodom 25-lecia EWTN przewodniczył 13 sierpnia w Birmingham kard. Alfonso López Trujillo. Matka Angelica ma dziś 83 lata. Według niej, EWTN jest dziełem Bożej Opatrzności.

Niemcy

„Jestem głęboko dotknięty” - powiedział arcybiskup Hamburga Werner Thissen, komentując wyznanie niemieckiego pisarza Güntera Grassa o tym, że w czasie II wojny światowej był członkiem jednostki militarnej Waffen-SS. „Wstrząsnął mną nie fakt, że Grass był w Waffen-SS, lecz to, że człowiek ten potrzebował ponad 60 lat, aby to wyznać” - powiedział niemiecki hierarcha. „Życzyłbym sobie, aby Grass o wiele wcześniej wyznał prawdę o swoim życiu” - powiedział i dodał: „Samo wyznanie przyszło za późno, ale nigdy nie jest za późno, gdy człowiek pragnie uporządkować swoje życie”.

Reklama

Korea Północna

Metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl konsekrował w niedzielę 13 sierpnia pierwszą cerkiew w Phenianie. Wzniesiono ją na osobiste polecenie przywódcy Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) - Kim Dzong Ila. Mówi się, że świątynia „będzie wykorzystywana do celów propagandowych dla zilustrowania tezy, że w Korei Północnej nie ma problemów z wyznawaniem wiary”. Ocenia się, że obecnie żyje tam nieco ponad 3 tys. katolików, mających do dyspozycji jeden kościół. Od 1953 r., tzn. od podpisania rozejmu między obu państwami koreańskimi, nie ma żadnych danych o pracujących tam księżach i siostrach zakonnych, prawdopodobnie wszyscy oni zginęli lub zmarli, nie pozostawiając następców, gdyż nie ma tam seminariów ani nowicjatów zakonnych.

Francja

W Paryżu 14 sierpnia wieczorem cztery tysiące wiernych wzięło udział w pielgrzymce po Sekwanie. Jej uczestnicy wypłynęli spod katedry Notre Dame ośmioma statkami, które zostały im oddane do dyspozycji za darmo. Była to trzecia tego typu pielgrzymka w ramach obchodów „Święta Matki”, zorganizowanego z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po raz pierwszy odbyła się ona 15 sierpnia 2004 r. podczas wizyty Papieża Jana Pawła II w Lourdes.

Tydzień na świecie

Po wejściu w życie rozejmu między Izraelem a libańskim Hezbollahem część wojsk izraelskich rozpoczęła operację wycofywania się z południowego Libanu. Dowódcy izraelscy mają przekazywać armii libańskiej oraz międzynarodowym siłom pokojowym część zajętych ziem południowego Libanu i strategiczne punkty na tych terenach. Armia libańska już rozpoczęła rozmieszczanie swoich oddziałów na południe od rzeki Litani. Po wstrzymaniu przez Izrael ataków na Liban wznowiono dostarczanie pomocy humanitarnej dla poszkodowanych. Tysiące Libańczyków, zmuszonych do ucieczki w związku z ofensywą Izraela, wracają do domów. W konflikcie zginęło dotąd ponad tysiąc Libańczyków i 120 Izraelczyków.

W wieku 98 lat zmarł w Windsorze w Kanadzie ks. inf. Wawrzyniec Wnuk, pełniący posługę w środowiskach polonijnych; był on więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Zostanie pochowany w Pniewach.

Mimo społecznych protestów w Argentynie zalegalizowano sterylizację. Zabiegów wchodzących - zdaniem ustawodawcy - w zakres antykoncepcji można dokonywać bezpłatnie. Ustawie sprzeciwia się Kościół oraz katolickie środowiska medyczne.

Odbyła się 133. narodowa pielgrzymka Francuzów do Lourdes, pod hasłem: Trzymajcie zapalone lampy.

W pierwszą rocznicę tragicznej śmierci br. Rogera w Taizé odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji Założyciela ekumenicznej Wspólnoty. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy młodych ludzi z 60 krajów.

Niemiecki tygodnik Der Spiegel podał, że aż 1/3 spośród ok. 200 znaczących działaczy Związku Wypędzonych (BdV) należała w przeszłości do wysokich funkcjonariuszy hitlerowskiej NSDAP.

Główne archiwum federalne Niemiec, do którego przesłano z Polski tysiące akt w sprawach zbrodni hitlerowskich na narodzie polskim, stwierdziło, że nie posiada ich, ponieważ zostały przekazane do lokalnych niemieckich prokuratur, a oddanie tych dokumentów jest praktycznie niemożliwe.

Prezydent Czech Václav Klaus przyjął dymisję socjaldemokratycznego rządu premiera Jirziego Paroubka i mianował Mirka Topolánka na stanowisko prezesa nowej Rady Ministrów. Jest on przywódcą prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Ustąpienie dotychczasowego rządu przybliża przełamanie kryzysu politycznego w Czechach, spowodowanego patowym rezultatem niedawnych wyborów parlamentarnych.

Sekretarz irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zarazem główny negocjator ds. atomowych Ali Laridżani oświadczył, że władze irańskie nadal będą rozwijały swój program atomowy i prowadziły prace nad paliwem nuklearnym, mimo rezolucji ONZ wzywającej do wstrzymania tej działalności.

Przejawem „totalitarnego reżimu” nazwał przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii - abp Oswald Gracias nowe prawo przeciwko nawróceniom w rządzonym przez hinduską partię Bharatiya Janata indyjskim stanie Ćhattisgarh. Prawo wymaga zgłoszenia władzom zamiaru zmiany wyznania, urzędnicy zaś podejmują decyzję w tej sprawie. Złamanie prawa grozi karami do 3 lat więzienia lub wysoką grzywną. Te same kary spadną na tych, którzy dopuszczą się „przymusowych nawróceń”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...

Papież: chińscy katolicy wnoszą wkład w dobro swej ojczyzny

2024-05-21 11:34

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Chińscy katolicy, w komunii z Biskupem Rzymu swoim świadectwem wnoszą realny wkład w harmonię współżycia społecznego, w budowanie wspólnego domu - stwierdził papież Franciszek w wiedoprzesłaniu skierowanym do uczestników odbywającej się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana konferencji poświęconej setnej rocznicy Synodu w Szanghaju.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj