To był prawdziwy cud
Milionowy udział pielgrzymów w uroczystościach na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. stał się jedną z największych manifestacji wiary społeczeństwa w komunistycznej Polsce i jawnym protestem przeciwko terrorowi stalinowskiemu. Tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu został wtedy odczytany podczas Sumy Jasnogórskiej przez bp. Michała Klepacza, zastępującego internowanego w Komańczy Prymasa Polski. Śluby były programem Kościoła, zmierzającym do odnowy życia moralnego i religijnego polskiego społeczeństwa.
Obecne przygotowania do uroczystego odnowienia przyrzeczeń trwały od początku roku w całej Polsce. Dzięki inicjatywie paulinów do wszystkich parafii trafiły specjalnie opracowane materiały przypominające o jubileuszu. Wyjątkową formą przygotowania były piesze pielgrzymki, w czasie których także odnoszono się do tekstu ślubowań z 1956 r.
W wigilię odnowienia przyrzeczeń
25 sierpnia br. procesją maryjną z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę rozpoczęły się uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Tegoroczne świętowanie przebiegało w sposób szczególny w związku z 50. rocznicą Jasnogórskich Ślubów Narodu, które następnego dnia zostały odnowione na Jasnej Górze.
Wieczornej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz - emerytowany metropolita wrocławski, a homilię wygłosił bp Zygmunt Zimowski - ordynariusz radomski. „Jakże potrzebne były te Śluby przed 50 laty, kiedy w naszej ojczyźnie panował szał komunizmu, kiedy wyrywano z ludzkich serc Boga i cześć do Matki Najświętszej, kiedy chciano oddzielić Jasną Górę od reszty narodu i ojczyzny” - powiedział. Ta Msza św. była jednocześnie dziewiątą Eucharystią nowennową. Przez dziewięć kolejnych dni bowiem wierni przybywający na Jasną Górę o godz. 18.30 uczestniczyli w Eucharystii i słuchali rozważań biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka o Jasnogórskich Ślubach Narodu.
Na zakończenie dnia wierni odśpiewali Apel Jasnogórski, a rozważanie maryjne wygłosił abp Stanisław Nowak.
26 sierpnia 2006: „Królowo Polski - przyrzekamy!”
26 sierpnia 2006 r. ponad 200 tys. wiernych uczestniczyło w Sumie pontyfikalnej, której przewodniczył abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z nim Mszę św. celebrowali członkowie Episkopatu Polski, wśród nich kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, kard. senior Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski oraz ponad 50 arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy, a także ok. 290 kapłanów. Zebranych powitał generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski. Powiedział m.in: „Chcemy znów na nowo powtórzyć za Prymasem Tysiąclecia, że nie będziemy składać rzeczy Bożych na ołtarzach władców. Non possumus! - Nie możemy! Stajemy dziś do Apelu na Jasnej Górze oraz w całej Polsce i zgodnym głosem wołamy ku niebu: «Królowo Polski - przyrzekamy!»”.
W homilii kard. Józef Glemp zastanawiał się, jak dziś wygląda wypełnianie postulatów, które postawił przed narodem kard. Wyszyński. „Niektóre przyrzeczenia są zadaniami na wszystkie czasy bycia wspólnotą narodową, dla niektórych Kościół stawia poprzeczkę wyżej, a niektóre doznały zaniedbań” - mówił Prymas Polski i podkreślił, że wypełniane jest wciąż pierwsze przyrzeczenie: „Chcemy być wspólnotą godną takiej Królowej”. „Drugie brzmi: Będziemy strzec daru łaski - kontynuował kard. Glemp. - Życie łaski, życie sakramentalne pogłębiło się, szczególnie we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach, ale powszechnie pozostawia dużo do życzenia. Trzecie to: Strzec każdego życia jako skarbu narodu. Mimo przeciwności, jako ludzie wiary dużo uczyniliśmy, aby bronić życia, zwłaszcza poczętego, pozostaje wszakże powiększony zakres zabijania życia przez napady, nadużywanie alkoholu i innych środków odurzających oraz - ogólnie - przez lekceważenie życia. Jakież to wielkie zadanie w wielu dziedzinach współczesnego rozwoju społecznego! Czwarte: Traktować małżeństwo jako fundament rodziny i wychowania młodych. Na tym odcinku wrogowie Boga zadali nam wiele ran. Wbrew prawom natury kwestionuje się instytucję małżeństwa i stawia się na związki partnerskie. Czyżby nowa epidemia nawiedziła ludzkość? Piąte: Mamy podjąć walkę z nałogami i pielęgnować cnoty. Wydaje się, że nadto lubimy wady, a nie jesteśmy skorzy do pielęgnowania cnót. Duże zadanie przed nami na tym odcinku. Szóste: Chcemy dobrego współżycia sąsiedzkiego i społecznego. Za mało wkładamy starań o kulturę bycia ze sobą. Gorzej to wypada w oglądzie telewizyjnym czy środkach przekazu, gdzie przeważnie są kłótnie, niż bywa w konkretnym życiu, ale daleko nam do pełnego rozwoju przykazania o miłości bliźniego. Wreszcie siódme: Szerzyć cześć dla Maryi. To chyba jedyny punkt, za który możemy siebie pochwalić. Nowe świątynie dedykowane Matce Najświętszej, ruchy maryjne, pielgrzymki, różańce, Apel Jasnogórski itd.
Trudno nie zauważyć - mówił Prymas Polski - że idą nowe czasy i pojawia się nowy styl życia osobistego i życia wspólnot. Zamiast wojny jest terroryzm; zamiast zbójów z fantazją są gangi przestępcze i zabierają ubogim, aby dać bogatym; zamiast muzyki jest hałas; ludzie nie umieją ze sobą rozmawiać inaczej jak tylko przez komórkę; można pieniędzmi szastać, nie mając ich w ręku, a pieniądz, zamiast pomóc człowiekowi, może go zniszczyć. Oto migawki z nowego stylu życia, w który Kościół ma wejść i wnosić Ewangelię. Jakże tego dokonać? Trzeba do naszej izby narodowej, jakby przysłoniętej kilometrami napęczniałych kłamstwami papierowych teczek, zaprosić Maryję. Ona, pełna przyjaźni i miłości jako Matka, ale także jako Królowa, niech zauważy nasze pilne potrzeby. Niech powie do sług - spodziewamy się, że słudzy jeszcze są, nie wyjechali za granicę - aby napełnili stągwie”.
Kard. Glemp w sposób szczególny powitał na Szczycie Jasnogórskim o. Jerzego Tomzińskiego, byłego generała Zakonu Paulinów, który w 1956 r., w czasie składania Ślubów Narodu, był przeorem Jasnej Góry.
Po homilii Prymas Polski odczytał uaktualniony tekst Ślubów Jasnogórskich, poprzedzony fanfarami.
W uroczystościach jubileuszowych na Jasnej Górze wzięli udział przedstawiciele parlamentu, rządu i władz miasta Częstochowy.
Mszę św. transmitowała TVP Polonia (komentował red. Jerzy Klechta) oraz Telewizja Trwam i Radio Maryja. Wieczornej Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak. Apelem Jasnogórskim zakończył się historyczny dzień odnowienia Ślubów Narodu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu