Tuż przed uroczystościami odpustowymi w parafii pw. św. Rocha w Czułczycach została zakończona długotrwała konserwacja ołtarza. Pątnicy przybywający na sierpniowe uroczystości mieli okazję zanieść swe modlitwy do Boga, modląc się przed odnowionymi obrazami św. Rocha i Wszystkich Świętych.
"Historia ołtarza w Czułczycach sięga końca XVIII w., kiedy znajdował się jeszcze na Przysiółku w przycmentarnej kaplicy" - wspomina proboszcz parafii ks. Bolesław Stępnik. - "Ołtarz został wykonany w konstrukcji drewnianej przez Michała Filewicza, rzeźbiarza lwowskiego, który pracował m.in. nad ołtarzem w chełmskim kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów. W 1956 r. ołtarz został przeniesiony z kaplicy do nowego budynku kościoła w Czułczycach, gdzie dziś możemy podziwiać jego piękno". Zanim jednak mogło to nastąpić, włożono ogromny wysiłek konserwatorski w renowację wraz z umieszczonymi w nim wizerunkami Świętych. Prace nad stworzeniem pierwotnej formy ołtarza trwały od 2000 r. Były prowadzone przez konserwatorów Grażynę i Sławomira Szczerbińskich z Torunia, którzy zostali zatrudnieni do prac renowacyjnych w drodze przetargu. Łączny koszt włożony w wydobycie naturalnego piękna ołtarza wyniósł 80 tys. złotych. Realizacja tego projektu mogła nastąpić dzięki ofiarnej pomocy parafian, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz radnych gminy Sawin. Została doceniona pomoc Powiatowej Delegatury Konserwacji Zabytków, w szczególności dyrektora Stanisława Rudnika i Beaty Lechockiej. "Praca nad konserwacją ołtarza wydaje się z pozoru łatwą - mówi ks. Bolesław Stępnik - wymaga ona jednak od konserwatorów niezwykłych umiejętności, niemniej zaś ogromnej cierpliwości. Należało bowiem zdjąć kilka starych warstw farby, uważając przy tym, aby nie naruszyć warstwy pierwotnej, oryginalnej. Pracujący przy renowacji musieli ponadto uzupełniać braki powstałe na skutek szkodliwego działania drewnojadów i malarzy - amatorów, którzy podejmowali próby odnowy ołtarza na swój sposób. Na uwagę zasługuje fakt, że konserwatorom udało się wydobyć naturalne kolory złota, które w spojrzeniu na ołtarz sprawiają wrażenie oryginalnej chropowatości. Cieszy mnie, że efektywna renowacja zabytkowego i historycznego ołtarza podnosi wrażenie piękna całej świątyni".
Marzeniem Księdza Proboszcza jest podjęcie dalszych prac renowacyjnych w obrębie świątyni. Jego zdaniem piękno świątyń wskazuje na piękno skromnej miłości, jaką człowiek może podarować Bogu, podkreśla wartość czci, jaka jest należna Stwórcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu