Reklama

Kościół

Niemcy: bp Meier z uznaniem o rozmowach z biskupami polskimi

Episkopat News

Podczas trwającej od wtorku 26 do czwartku 28 kwietnia wymiany poglądów między przedstawicielami episkopatów Polski i Niemiec, omówiono również polską krytykę niemieckiej „drogi synodalnej” - wyjaśnił 29 kwietnia ogólnokrajowej katolickiej rozgłośni Radio Horeb biskup Augsburga Bertram Meier.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niemiecki hierarcha przyznał, że rozmowy z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski uświadomiły jemu konieczność doprecyzowania tematyki poruszanej podczas obrad drogi synodalnej w Niemczech: „Co jest na szczycie, co jest niezmienne, co jest sednem - i odróżnić to od tego, co możemy, musimy, powinniśmy również zmienić w Kościele, co jest rdzeniem, a co marginesem katolickiej nauki i moralności”. „Wierzę, że dzięki dyskusji z minionych dwóch dni będę miał bardziej zróżnicowane podejście” - kontynuował bp Meier. Jednocześnie podkreślił, że „problemy, o których częściowo dyskutuje się bardzo konstruktywnie w Niemczech”, nie są też „całkiem obce” w Polsce. Zaznaczył, że „rozmowy nie zawsze odbywają się poprzez listy otwarte”.

Należy przypomnieć, że w lutym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście otwartym do swojego niemieckiego odpowiednika biskupa Georga Bätzinga wyraził „braterskie zaniepokojenie” kierunkiem „drogi synodalnej”. Podobną krytykę wyraził episkopat skandynawski, a następnie wielu biskupów z całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Meier powiedział Radiu Horeb, że podczas spotkania w minionych dniach przedstawiciele obydwu episkopatów nie przeprowadzili analizy tekstu listu arcybiskupa Gądeckiego, natomiast „staraliśmy się umieścić drogę synodalną w Niemczech w kontekście kościelnego procesu synodalnego, którego papież pragnie dla wszystkich lokalnych Kościołów katolickich, to znaczy we wszystkich krajach” - stwierdził.

Przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec wymienili też poglądy na temat wojny na Ukrainie - powiedział bp Meier. Wyraził uznanie dla zaangażowania polskiego Kościoła i całej Polski w działania na rzecz uchodźców. Jeżeli chodzi o samą wojnę „powiedzieliśmy jasno, że jest to wojna napastnicza ze strony Putina i że hasło budowania pokoju bez broni musi zostać zrewidowane. Niezwykle ważne jest, aby Ukraina mogła się bronić, ponieważ została zaatakowana, a także aby prowadziła swego rodzaju wojnę zastępczą. Bo obawiamy się, że w końcu działania zbrojne nie zostaną ograniczone do Ukrainy” – zaznaczył biskup Augsburga.

Reklama

W odniesieniu do braku młodych kapłanów, który można obecnie zaobserwować również w Polsce, bp Meier powiedział, że jedni mogą się uczyć od drugich.

„Myślę, że możemy przekazać naszym polskim współbraciom, ale także Kościołowi w Polsce, czym jest duszpasterstwo zespołowe" - powiedział. „Jednocześnie jednak możemy się od Polaków nauczyć kilku rzeczy, a mianowicie uznania dla duszpasterstwa prowadzonego przez księży”. Ordynariusz Augsburga przyznał, że „tutaj w Niemczech mogło to zostać nieco przyćmione. Potrzeba kapłanów, którzy autentycznie głoszą ludziom Słowo Boże, udzielają im sakramentów, a także kierują się w służbie bliźniemu przykładem Jezusa” – powiedział Radiu Horeb bp Bertram Meier.

.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-04-29 10:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: krytyka po wypowiedzi kardynała Müllera

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Bożena Bobowska/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller porównał rozpoczętą w Niemczech Drogę Synodalnąz ustawą podjętą przez niemiecki Reichstag w marcu 1933, na mocy której władza ustawodawcza przeszła w ręce Adolfa Hitlera.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Ogólnopolska konferencja naukowa: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali"

2024-05-06 09:00

Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową pt.: "Cywilizacja, naród, tożsamość - wokół pojęć i ich znaczenia w makro i mikro skali, która odbędzie się 10-11 maja br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?