Reklama

Kościół

2 maja

Szlak sanktuariów maryjnych na Ukrainie: Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

wikipedia.org

Udziel pokoju dniom naszym – majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszej wędrówce po umęczonej wojenną zawieruchą Ukrainie, zatrzymujemy się w Bołszowcach, gdzie znajduje się położony na malowniczym wzgórzu klasztor bł. Jakuba Strzemię, w którym posługę pełnią Ojcowie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – Franciszkanów. Jest tu też kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Matki Bożej Bołszowieckiej.

Reklama

W 1902 r. ks. Wacław z Sulgostowa (Edward Nowakowski) pisał: "W tutejszym kościele Karmelitów Trzewiczkowych znajduje się słynący cudami obraz Matki Bożej, którego historya jest taka: Marcin Kazanowski, kasztelan halicki (później wojewoda podolski i hetman polny kor.) r. 1620 pod Cecorą dostał się był w niewolę turecką, przebrany w prostą siermięgę, niepoznany, małym okupem się ratował, później w roku 1620 czy 1621, czy 1624 (nie ma pewności), gdy w pościgu za Tatarami przeprawiał się promem przez Dniestr, pies jego postrzegłszy jakąś rzecz w wodzie, zeskoczywszy z promu, pochwycił to i oddał Kazanowskiemu. Był to w trąbkę zwinięty obraz Matki Bożej. W ślad za tem Kazanowski Tatarów pobił i przed tym obrazem odprawić polecił dziękczynne nabożeństwo. Następnie w dobrach swoich Bołszowcu wystawił drewniany kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i przy nim fundował klasztor Karmelitów trzewiczkowych" ("O cudownych obrazach w Polsce Przenajświętszej Matki Bożej wiadomości historyczne, bibliograficzne i ikonograficzne przez X. Wacława z Sulgostowa Kapucyna", Kraków 1902, s. 58).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akt fundacyjny klasztoru został wystawiony przez hetmana Kazanowskiego 23 lutego 1623 r. Kościół oddano do użytkowania w 1624 r., zaledwie rok po fundacji. Budowana w pośpiechu świątynia szybko zaczęła dostarczać problemów i już w 1648 r. wykonany został jej pierwszy kompleksowy remont. Kolejne naprawy wiązały się m.in. z faktem, iż zespół klasztorny był celem ataków Szwedów, Kozaków, Tatarów i Turków. Po ostatnim najeździe tureckim, kiedy cudowny obraz udało im się wywieźć do Lwowa, zdewastowana świątynia przez kilkadziesiąt lat nie pełniła swojej roli. Odbudowę rozpoczął pułkownik wojsk koronnych Jan Gałecki w podzięce za cudowne uzdrowienie. Ponowna konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1725. 15 sierpnia 1777 r. odbyła się uroczysta koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Bołszowieckiej. Znaczną sumę z przeznaczeniem na wystrój i przygotowanie oprawy artystycznej koronacji wizerunku Matki Boskiej w kościele karmelitańskim w Bołszowcach, a także na malowidła w kościele, przeznaczył książę Antoni Barnaba Jabłonowski. Od czasu koronacji, corocznie w święto Matki Bożej Szkaplerznej - przypadające 16 lipca - przed cudownym obrazem gromadziły się tłumy wiernych.

Reklama

Trudnym momentem w dziejach klasztoru były lata I wojny światowej. W 1916 r. kościół znalazł się na linii frontu, został ostrzelany i częściowo spłonął. Później był świadkiem walk polsko-ukraińskich i polsko-bolszewickich. Aż do 1920 r. świątynię dewastowano i plądrowano. Poważniejsze prace remontowe podjęto w roku 1931 i zakończono w 1938 r.

Po II wojnie światowej zespół klasztorny niszczał i popadał w ruinę. Cudowny obraz Matki Bożej Bołszowieckiej karmelici wywieźli w 1945 r. do Lwowa a następnie do Krakowa. Dziś znajduje się w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. W Bołszowcach znajduje się kopia cudownego obrazu. Na zlecenie Fundacji Archikultura w 2016 r. powstał nowy obraz ołtarzowy dla Sanktuarium w Bołszowcach. Jest kopią „Madonny z Dzieciątkiem pod jabłonią” Łukasza Cranacha Starszego, obrazu który prawdopodobnie był pierwowzorem Matki Bożej Bołszowieckiej.

Reklama

Od 2002 r. w Bołszowcach odbywają się Franciszkańskie Spotkania Młodych. Pielgrzymi wędrują do Sanktuarium Matki Bożej Bołszowieckiej ze Lwowa, Tarnopola i innych miejscowości. Spotkanie Młodych trwa kilka dni i jest wydarzeniem rekolekcyjno-ewangelizacyjnym przygotowywanym przez franciszkanów przy współudziale sióstr zakonnych oraz młodzieży z Ukrainy i wolontariuszy z Polski.

Podziel się cytatem

Wpatrzeni w Oblicze Matki Bożej Bołszowieckiej, prośmy pokornie:

udziel pokoju dniom naszym.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-02 12:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński, to bluźnierstwo

BP KEP

Usprawiedliwianie i błogosławienie barbarzyńców, którzy eksterminują naród ukraiński jest gorszące; to jest bluźnierstwo - powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak, odnosząc się do działań patriarchy moskiewskiego Cyryla I.

Więcej ...

Kościół w działaniu: siostry zakonne dla sprawiedliwości społecznej

2025-02-20 16:28
Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

archiwum CSFN

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej, obchodzony 20 lutego, przypomina o przeciwdziałaniu nierównościom i potrzebie solidarności. „Nie wystarczy pomagać - trzeba uwrażliwiać młodzież na ludzką krzywdę, by nie zabrakło tych, którzy podejmą to dzieło” - mówi s. Wiesława Hyzińska, przełożona prowincjalna Sióstr Nazaretanek. To także okazja, by podkreślić rolę Kościoła i sióstr zakonnych, których misja to nie tylko wsparcie potrzebujących, ale i kształtowanie pokoleń gotowych nieść pomoc.

Więcej ...

Ostatnie pożegnanie

2025-02-20 21:33

Marek Białka

- Mieć prawdziwego przyjaciela to znaleźć skarb. Ja taki skarb miałem ...- wyznał ks. Stanisław Zych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Święci i błogosławieni

Święte dzieci Kościoła. Św. Franciszek i św. Hiacynta...

Jezus przypomina nam, że bez krzyża nie ma zbawienia

Wiara

Jezus przypomina nam, że bez krzyża nie ma zbawienia

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Znamy datę uroczystości pogrzebowych ks....

Nowe informacje o stanie zdrowia Papieża: noc minęła...

Kościół

Nowe informacje o stanie zdrowia Papieża: noc minęła...

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...

Wiadomości

Starogard Gdański: Skandal! Sędzia skazał matkę za to,...