Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Jasną Górę pielgrzymowali:

Ok. 1,6 tys. uczniów, dyrektorów, nauczycieli i katechetów uczestniczyło w 6. Forum Młodzieży Szkół Katolickich 22 września. Przybyli przedstawiciele Rady Szkół Katolickich z przewodniczącym ks. Sylwestrem Jeżem oraz Robert Jaczyński - współorganizator spotkania. Tematem były słowa: Duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przyjmijmy z wiarą, nadzieją i miłością. Spotkanie prowadził o. Wojciech Jędrzejewski, dominikanin. Z wykładem przybyła dr Wanda Półtawska.

Królowo Polski, przyrzekamy - to hasło towarzyszyło ponad 2 tys. pielgrzymów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którzy uczestniczyli w czuwaniu z 22 na 23 września. Mszy św. o północy przewodniczył bp Jan Gałecki, a homilię wygłosił bp Błażej Kruszyłowicz. Przybyli kapłani, alumni WSD oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Organizatorem był ks. prał. Piotr Kordula - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Pielgrzymi przybywają na Jasną Górę od czasu powstania diecezji w 1972 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dniach 22-24 września odbyło się walne zgromadzenie Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. W niedzielę Mszy św. przewodniczył o. Jan Nalaskowski - założyciel i dziekan Rycerstwa. Słowo Boże wygłosił o. Eustachy Rakoczy. Koncelebrowali m.in.: o. Ireneusz Pompa - sekretarz Rycerstwa oraz o. prof. Andrzej Napiórkowski - rektor WSD Paulinów. Do Rycerstwa przyjęto nowych członków, byli to: dr hab. inż. Bogusław Podhalański oraz inż. Leonard Graf von Habsburg-Lothringen.
Obecny był ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

10. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników zgromadziła 23 września ponad 15 tys. osób. Obecni byli: minister środowiska Jan Szyszko, Andrzej Matysiak - dyrektor generalny Lasów Państwowych, Kazimierz Szabla - dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach oraz zastępca Bogdan Gieburowski. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, a słowo Boże wygłosił bp Edward Janiak - krajowy duszpasterz leśników, który prosił pielgrzymów o modlitwę w intecji beatyfikacji Jana Pawła II. Koncelebrowało 35 duszpasterzy, m.in. ks. inf. Janusz Bielański - kustosz katedry Wawelskiej. „Ludzie polskich lasów, pracownicy i naukowcy, wynieście stąd, z Jasnej Góry, jeszcze większą miłość do tego domu, którego matką jest Maryja, do Ojczyzny, do tego Sanktuarium” - życzył abp Głódź. Liturgię uświetniły: Orkiestra Reprezentacyjna LP z Zespołu Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi oraz Zespół Trębaczy Leśnych „Leśny Róg” z Prószkowa Opolskiego. Na błoniach przy Domu Pielgrzyma posadzono dąb papieski. „Jako wielki znak pielgrzymowania Jana Pawła II zostanie posadzony dąb papieski, który był pobłogosławiony w czasie Pielgrzymki Leśników w Rzymie przez sługę Bożego Jana Pawła II” - przypomniał Kazimierz Szabla.

Reklama

Rodzina Bogiem silna - nadzieją ładu społecznego - to hasło towarzyszyło Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin, w której w dniach 23-24 września uczestniczyło ponad 10 tys. osób. Po raz 5. przybyły również rodziny adopcyjne i zastępcze. W niedzielę Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Stanisław Stefanek, a homilię wygłosił bp Kazimierz Górny (więcej na stronie 12).

Na 5. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego 24 września przybyło ok. 1,5 tys. policjantów z komend wojewódzkich i miejskich, głównie garnizonu śląskiego, członków stowarzyszeń policyjnych i emerytowanych funkcjonariuszy. Przy pamiątkowej tablicy w Kaplicy Matki Bożej policjanci uczcili pamięć 13 tys. policjantów II RP, ofiar sowieckich z Miednoje. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Marian Duś - krajowy duszpasterz policji, a koncelebrowało 27 duszpasterzy. W homilii bp Duś podkreślił: „Dobry policjant to nie tylko wyszkolony, profesjonalny funkcjonariusz, to przede wszystkim człowiek, który postrzega człowieka w tych, którym służy. Niech u stóp Matki zrodzą się w Waszych sercach jak najlepsze intencje i postanowienia”. Obecni byli m.in.: nadinsp. Ryszard Siewierski - pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Marek Karolczyk - komendant wojewódzki, ks. Jan Kot - kapelan Komendy Głównej Policji. Za organizację odpowiadał ks. Andrzej Kwaśnik.

W skrócie

20 września Mszy św. z racji 67. rocznicy napaści ZSRR na Polskę przewodniczył ks. prał. Franciszek Dylus - kapelan Sybiraków Okręgu Częstochowskiego. Homilię wygłosił ks. Zdzisław Banaś - krajowy kapelan Związku. Przybyło ponad 100 Sybiraków z okręgu na czele z prezesem Franciszkiem Borkowskim oraz żołnierze Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Obecni byli m.in.: wicewojewoda śląski Artur Warzocha i prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

23 września przybyło ok. 600 pielgrzymów z południowo-wschodnich Kresów, by modlić się za rodaków pomordowanych w latach 1939-47 na Kresach przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów - UPA. Hasłem były słowa Adama Mickiewicza: Jeśli zapomnimy o nich, Ty, Boże, zapomnij o nas. Mszy św. przewodniczył o. ppłk Jan Golonka - kapelan Wojska Polskiego, a słowo Boże wygłosił o. Stanisław Gomółka, dominikanin. Za organizację odpowiadał Szczepan Siekierka - prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni.

24 września bp Antoni Długosz odprawił Mszę św. dla ok. 200 osób z kraju i z zagranicy uczestniczących w 2. Światowym Kongresie Częstochowian.

Zapowiedzi

14 października - 24. Pielgrzymka Środowisk Twórczych
- Maturzyści Archidiecezji Lubelskiej

15 października - Oratorium muzyczne Credo Henri Seroki

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous