VI Dzień Papieski
Piotr Adamczyk na Jasnej Górze
Reklama
Papieżowi Janowi Pawłowi II poświęcony był koncert, który odbył się w Bazylice Jasnogórskiej 15 października br. Bazylikę Jasnogórską wypełniły dźwięki oratorium muzycznego „Credo” Henriego Seroki, które wykonali: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Archikatedralny „Basilica Cantans”, Zespół Wokalny „Camerata”, Zespół Wokalny „La Musica Corale”; partie solowe - Eva Nyakas i Mahe Goufan; dyrygowali: Henri Seroka i Ruben Silva (więcej - na str. 39).
16 października na jasnogórskich błoniach rozegrano Bieg Papieski z udziałem młodzieży szkół i parafii Częstochowy i okolic. Mszy św. na zakończenie dziękczynnej procesji za pontyfikat Jana Pawła II z archikatedry na Jasną Górę przewodniczył w Bazylice abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
Tego dnia w Kaplicy Różańcowej odbył się uroczysty pokaz filmu „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, przygotowany we współpracy z Telewizją Polską. Zebranych witał w imieniu klasztoru o. Sebastian Matecki, podprzeor, jedyny paulin wyświęcony przez Jana Pawła II. Po zakończeniu pokazu miał miejsce telemost łączący miejsca premiery filmu: Teatr Wielki w Warszawie, Suchowolę i Jasną Górę.
Dzień wcześniej przybyli do sanktuarium reżyser filmu Giacomo Battiato oraz odtwórca tytułowej roli Piotr Adamczyk. „To niezwykle ważne móc być dziś na Jasnej Górze - powiedział Piotr Adamczyk. - Ten film jest ważny dla mnie osobiście, ale jestem przekonany, że także dla każdego, komu bliski był Ojciec Święty, bo to przypomnienie emocji z Nim związanych”.
Spotkanie Ekumeniczne
W największej świątyni
Grupa zwierzchników Kościoła prawosławnego przybyła 16 października na Jasną Górę. Obecni byli m.in.: arcybiskup Karelii i całej Finlandii Leo; arcybiskup Sawa, metropolita Warszawski i całej Polski, oraz abp Szymon, biskup prawosławny diecezji łódzko-poznańskiej. „Przywieźliśmy Gości do największej świątyni. Bardzo dziękujemy Bogu i braciom, że tak serdecznie nas przyjęli i że mogliśmy wznieść modlitwę do Matki Świata przed Jej cudowną ikoną” - mówił abp Sawa. Zwierzchnicy Kościoła prawosławnego przyjechali do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie metropolity Sawy. Wśród miejsc, które odwiedzili, znalazły się: Warszawa, Piotrków Trybunalski, Kraków, Częstochowa.
Przełożeni zakonni
O odnowę życia zakonnego
W sympozjum Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Zakonnych Męskich i Żeńskich w dniach 10-12 października uczestniczyło ok. 400 osób. Tematem spotkania była refleksja nad odnową życia zakonnego po 40 latach od wydania dekretu „Perfectae caritatis”. W sympozjum uczestniczył kard. Franc Rodé - prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z Watykanu. Podkreślił on znaczenie Jasnej Góry i modlitwy: „To wyjątkowe miejsce czyni naszą wspólnotę bardziej bliską - powiedział. - Ono wzrusza, jednoczy i uczy nas wspólnie się modlić”.
Eucharystię na zakończenie spotkania odprawił abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Krótko
11-12 października trwało sympozjum dla osób konsekrowanych nt. sakramentu pojednania. Uczestniczyło w nim ok. 300 osób z bp. Stefanem Cichym, przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
14 października w 5. Krajowym Kongresie Wspólnoty „Koinonia Jan Chrzciciel” uczestniczyło ok. tysiąca osób. - Przyjechaliśmy tutaj z całej Polski po to, aby świętować swoje powołanie. Modlimy się o odświeżenie naszego charyzmatu i chcemy z tego miejsca być rozesłani do głoszenia Dobrej Nowiny - powiedział Marek Maj, koordynator z Wrocławia. Gościem Kongresu był ks. Alvaro Grammatica, dyrektor Szkół Nowej Ewangelizacji Koinonii. Obecny był również o. Emanuel Matusiak, paulin, opiekun Wspólnoty.
14 października przybyli uczestnicy 24. Pielgrzymki Środowisk Twórczych z duszpasterzem ks. Wiesławem Niewęgłowskim.
14 października modliło się ponad 3 tys. maturzystów archidiecezji lubelskiej z bp. Arturem Mizińskim.
15 października nowe srebrne figury, przedstawiające postaci św. Kazimierza Królewicza i św. Pawła Pierwszego Pustelnika, zostały uroczyście poświęcone podczas Mszy św. pod przewodnictwem o. Izydora Matuszewskiego. Figury już od czerwca br. znajdują się na ołtarzu Cudownego Obrazu. Zastąpiły one dwa srebrne posągi świętych, oddane w 1812 r. na potrzeby skarbu Księstwa Warszawskiego. Figury wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski, twórca bursztynowej sukni dla Obrazu Matki Bożej. W czasie Eucharystii Mariusz Drapikowski został uroczyście włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Gośćmi uroczystości byli m.in.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prorektor ds. nauki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prof. Andrzej Szadkowski oraz rodzina i współpracownicy artysty.
18 października na Jasnej Górze była słynna piosenkarka Eleni. Podczas Mszy św., sprawowanej przez o. Roberta M. Łukaszuka i o. Tomasza Lubasia, dziękowała za ponad 30 lat pracy artystycznej.
Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Pomóż w rozwoju naszego portalu