Reklama

Niedziela Legnicka

Dwóch nowych diakonów w diecezji legnickiej

ks. Waldemar Wesołowski

Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do święceń przystąpił alumn 5 roku WSD Kamil Dąbal z parafii Ocice oraz Ryszard Swoboda z parafii Sulików, który przyjął święcenia jako diakon stały. W uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne oraz krewni kandydatów do święceń diakonatu.

- Wracamy do pierwszych wieków chrześcijaństwa, by odnowić w sobie Ducha Dziejów Apostolskich. Dokonuje się to przez święcenia i funkcje diakonów – powiedział biskup legnicki podczas Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii mszalnej bp Siemieniewski nawiązał do Dziejów Apostolskich ukazujących początki struktur kościelnych, zwłaszcza do powołania i ustanowienia pierwszych diakonów.

- Początki Kościoła były skromne. Były prześladowania, trudy, ale apostołowie nie zrażali się. Głosili Słowo w różnych warunkach – mówił bp Siemieniewski. Podkreślił, że apostołowie, aby poświęcić się głoszeniu słowa, postanowili wybrać diakonów, którzy mieliby sprawować funkcje charytatywne. - Znamy imiona pierwszych siedmiu diakon. Szczególnie zapisali się diakon Szczepan i Filip. Wybrano ich spośród wielu ludzi, uznano za godnych i przedstawiono apostołom, którzy nałożyli na nich ręce. Dzisiejsze święcenia są kontynuacją tamtych święceń. Kościół wierny słowu i tradycji czyni to po dziś dzień – podkreślił bp Andrzej.

- Jaką drogę wyznaczają Dzieje Apostolskie diakonom? – pytał biskup legnicki. – To droga zwycięstwa w Jezusie Chrystusie przez służbę. To pomoc charytatywna, posługa słowa, ewangelizacji, to droga męczeństwa – zaznaczył.

Ksiądz biskup zauważył, że zwycięstwa nie można rozumieć w kategoriach tego świata, kategoriach ludzkich. – Zwycięstwo oznacza przeżyć życie w służbie, podobając się Bogu, przemieniając się tak, aby poznać, co miłe jest Bogu – mówił.

Kaznodzieja podkreślił, że taką właśnie ścieżką wędrują kandydaci do diakonatu, którzy otrzymali dobre świadectwo swoich wspólnot oraz formatorów i dziś przez święcenia zostaną włączeni do grona diakonów. – Niech diakoni Szczepan i Filip będą dla was drogowskazem, co znaczy być diakonem w Kościele Jezusa Chrystusa – powiedział.

Reklama

Ksiądz biskup nawiązał również do fragmentu ewangelii św. Jana, gdzie Jezus spotkał się z niezrozumieniem dla swojej misji, kiedy mówił o tym, że Jego ciało będzie pokarmem, a krew napojem. – Wielu uczniów wycofało się, przestali z nim chodzić, pojawił się kryzys. Tak było i jest w Kościele, ale Kościół trwa w mocy Ducha. Dziś też Jezus pyta: czy i wy chcecie odejść? Dziś, podobnie jak przed wiekami dajemy tę samą odpowiedź: Panie, do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego. To jest odpowiedź Kościoła, w tym wyraża się jego moc. Niech ta odpowiedź wędruje zawsze z wami i niech odbija się echem w nas wszystkich – zakończył bp Siemieniewski.

Dla diakona Kamila święcenia są kolejnym etapem na drodze ku kapłaństwu. Natomiast dla diakona Ryszarda święcenia są momentem zjednoczenia się z Chrystusem i posłaniem do służby Chrystusowi i Kościołowi. Warte podkreślenia jest to, że dk. Ryszard, jako wdowiec, złożył również ślubowanie celibatu. Swoją posługę będzie sprawował w parafii w Sulikowie.

Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica

foto

Zobacz zdjęcia: Święcenia diakonatu


Podziel się:

Oceń:

2022-05-07 20:11

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady