Reklama

„Ubi Caritas”

Niedziela Ogólnopolska 44/2006, str. 22

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Raczyńska-Lorek: - „Ubi Caritas” (Gdzie miłość) jest nagrodą przyznawaną przez Caritas Polska za szczególne zaangażowanie we współpracy z Caritas oraz za rozpowszechnianie jej przesłania. Jaki jest cel przyznawania tej nagrody?

Ks. Adam Dereń: - Nagroda „Ubi Caritas” ma na celu podkreślenie znaczenia działalności humanitarnej i charytatywnej podejmowanej przez wyróżnione osoby i instytucje. Przyznawana jest raz do roku, z okazji Tygodnia Miłosierdzia, w następujących kategoriach: „Darczyńca Caritas”, „Współpraca z Caritas” oraz „Świadectwo Caritas”. Pozwala przede wszystkim dostrzec ogromny potencjał dobra, który tkwi w człowieku. Przyznając wyróżnienia, Caritas pragnie docenić pracę i oddanie wszystkich ludzi poświęcających się pracy charytatywnej dla dobra ubogich i potrzebujących. To dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu osób indywidualnych oraz instytucji Caritas w Polsce może skutecznie realizować swoją misję i być „głosem ubogich”.

- Kto znalazł się wśród nominowanych do nagrody w tym roku?

Reklama

- Do statuetek w kategorii „Darczyńca Caritas” nominowani zostali: Światowa Fundacja Zdrowie-Rozum-Serce, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., Tele Taxi 400-400 s.c. z Łodzi, Totalizator Sportowy, Wydawnictwo Reader’s Digest, Bank PKO BP, Firma Tesso, P. Vincent Martet. Laureatem tej nagrody została firma POLFA SA, która od wielu lat współpracuje z Caritas.
W kategorii „Współpraca z Caritas” laureatem zostało Katolickie Radio Podlasie, zgłoszone przez Caritas Diecezji Siedleckiej, natomiast wyróżnionymi w tej kategorii byli Jacques Bouyer oraz Instytucja Stichting hulp aan Polen.
Do kategorii „Świadectwo Caritas”, zgłoszonych zostało 5 osób - wieloletnich pracowników lub wolontariuszy Caritas: Elżbieta Hniedziewicz, która została laureatką nagrody, Henryk Porożyński, Dariusz Sitko, Raine von Scharpen, P. Anne-Marie Colleville.

- 7 października w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczone zostały nagrody...

- Tak, statuetki i wyróżnienia wręczali: Nina Terentiew - przewodnicząca Kapituły Ubi Caritas, kard. Henryk Gulbinowicz, ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. dr Wojciech Łazewski - Rektor Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wieloletni dyrektor Caritas Polska, Barbara Czarnocka - wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Obecny był Duncan McLaren - sekretarz generalny Caritas Internationalis oraz Cristina Loghin - prezydent Caritas Europa. Miłą atmosferę stworzyli Anna Popek i Tomasz Zubilewicz, którzy prowadzili uroczystość. Wiele radości wniósł kard. Gulbinowicz, który w swoim przemówieniu życzył dalszego dynamicznego rozwoju Caritas w Polsce, a Darczyńcom wyrażał wdzięczność za ich wrażliwość na potrzeby bliźnich. Na sobotnią Galę licznie przybyli też pracownicy i wolontariusze z całej Polski. Drugą część uroczystości uświetnił spektakl W. Szekspira „Sen nocy letniej” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu

2025-05-08 09:19

Karol Porwich/Niedziela

Kapłan rodzi się z miłości, nie z obowiązku czy przymusu. O miłość zaś trzeba zabiegać. Trzeba o nią prosić i troszczyć się, kiedy zaczyna kiełkować, aby się pięknie i bujnie rozwijała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...