Reklama

Niedziela Lubelska

Barokowe rzeźby w Muzeum KUL

KUL

Do 20 maja w Muzeum KUL trwa wystawa sztuki pt. „Theatrum sacrum”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa wystawa w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prezentuje dotychczasowe działania konserwatorskie, jakie muzeum podjęło w celu ratowania sakralnego dziedzictwa, głównie rzeźb, które w różnych okolicznościach trafiły na uczelnię.

Muzeum

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ekspozycja wpisuje się w jubileusz 90-lecia tradycji muzealnych, których twórcą był ks. Jan Władziński (1861-1935). Kapłan, dla którego szczególnie ważne było roztaczanie opieki nad zabytkami przeszłości, w 1932 r. przekazał na rzecz KUL „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. Znalazły się w nim obok obrazów, rzeźb, wyrobów rzemiosła artystycznego, numizmatów i militariów liczne obiekty o charakterze patriotyczno-sentymentalnym, a nawet osobliwe twory natury. Kolekcja, która zapoczątkowała działalność muzeum, została zrabowana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych władze KUL podjęły trud zgromadzenia zbiorów muzealnych na nowo. W tym nurcie w 1956 r. rektor ks. Józef Iwanicki zaapelował do biskupów diecezjalnych o przekazanie uczelni dzieł sztuki. Na prośbę odpowiedział arcybiskup Wrocławia, który udostępnił uniwersytetowi kolekcję 26 dzieł reprezentujących sztukę śląską z okresu od XIV do XVIII w. Kolejny rektor KUL ks. Marian Józef Rechowicz zwrócił się z prośbą do Centralnego Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki o przydzielenie dzieł ze składnicy w Kozłówce. Z czasem uniwersytet pozyskał dzieła m.in. Jerzego Nowosielskiego i Antoniego Michalaka. Obecną kolekcję tworzą ponadto liczne dzieła podarowane przez osoby prywatne (m.in. Olgę i Tadeusza Litawińskich, Stanisławę Witkowską, czy Joannę Gliwę).

Wystawa

Trzon aktualnej wystawy stanowią pełnoplastyczne barokowe rzeźby sakralne, które tworzą jedną z największych i równocześnie najwartościowszych kolekcji nowożytnej plastyki ołtarzowej w Polsce. Większość z prezentowanych na wystawie figur powstała w puławskich pracowniach Johanna Eliasa Hoffmanna (ok. 1690-1751) i jego kontynuatorów: Sebastiana Zeisla oraz Johanna Ferdinanda Kargiera. Jak informują organizatorzy, warto zwrócić uwagę także na dzieła rzeźbiarzy Georga Schrötera i o pokolenie młodszego Antona Dorazila, powstałe w kręgu mecenatu krzeszowskich cystersów. W przypadku nadnaturalnej wielkości figury unoszącego się Chrystusa dłuta pierwszego z przytoczonych tu artystów mamy wedle wszelkiego prawdopodobieństwa do czynienia z elementem rzeźbiarskiego wystroju jednej z kaplic Drogi Krzyżowej w Krzeszowie. Dzięki różnorodności dzieł ekspozycja jest niezwykłym, pełnym dynamiki i nieoczekiwanych zwrotów akcji barokowym „teatrum sacrum”. Jego aktorami są stworzone ku chwale Boga - nierzadko przez najznamienitszych twórców tamtych czasów - zastępy aniołów i świętych. Do naszych czasów rzeźby zachowały się w formie częściowych destruktów, z ubytkami elementów rzeźbiarskich i warstw wykończeniowych. Przeprowadzona została więc konserwacja zachowawcza, która nie zmierzała do ukrycia zniszczeń, ale wydobyła i podkreśliła wartości historyczne, artystyczne, dokumentacyjne i estetyczne.

Reklama

Uzupełnieniem wystawy rzeźb jest niewielki zbiór nowożytnego malarstwa, w którym szczególne miejsce zajmuje obraz „Pokłon pasterzy”, namalowany najprawdopodobniej w kręgu włoskiego malarza Giorgia Gandiniego del Grano. Dopełnieniem ekspozycji jest 5 wytypowanych w tym roku do konserwacji obiektów; są to gotyckie figury Madonn z Dzieciątkiem i unikatowy XVIII-wieczny krucyfiks wykładany macicą perłową.

Więcej na https://muzeum.kul.pl





Podziel się:

Oceń:

2022-05-09 07:33

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj