Reklama

MÓJ KOMENTARZ

Minister wystąpił, wątpliwości pozostały

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miała niedawno miejsce w Sejmie burzliwa reakcja części posłów na wystąpienie ministra spraw zagranicznych, Władysława Bartoszewskiego. Część posłów nie wierzyła najwyraźniej w to, co mówił minister, który uspokajał opinię publiczną co do stałości i niezmienności polskiego stanu posiadania na Ziemiach Zachodnich. Odnoszę wrażenie, że wystąpienie ministra wątpliwości tych nie rozwiało.

Polska nie ma z Niemcami podpisanego traktatu pokojowego. Na gruncie obecnej konstytucji niemieckiej Niemcy istnieją w granicach z 1937 r. I nie zmienia tego fakt, że w 1970 r. podpisany został między Polską a RFN "układ o podstawach normalizacji stosunków z Polską", w 1990 r. - traktat między Polską a zjednoczonymi już Niemcami " o potwierdzeniu istniejących granic na Odrze i Nysie", a w 1991 r. - traktat "o dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy". Żaden bowiem z tych traktatów nie uregulował spraw własności na Ziemiach Zachodnich, a w 1998 r. niemiecki parlament podjął uchwałę uznającą wypędzenie Niemców z tych terenów po wojnie za bezprawie.

Można się więc obawiać, że w przyszłości Niemcy - nie kwestionując naszych granic na Odrze i Nysie - będą kwestionować polską własność na Ziemiach Zachodnich, bądź to dopominając się jej zwrotu, bądź odszkodowań.

Na gruncie obecnej konstytucji niemieckiej możliwe jest bowiem składanie perzez obywateli niemieckich wniosków do niemieckich sądów o stwierdzenie ich własności na tychże obszarach. Upoważnia ich do tego zarówno niemiecka konstytucja (która, o dziwo, nie została zmieniona po podpisaniu z Polską wspomnianych traktatów potwierdzających granice...), jak i owa uchwała Bundestagu o "bezprawnym wypędzeniu" .

Na razie, rzecz jasna, orzeczenia niemieckich sądów nie mają mocy wiążącej na terytorium Polski - ale sytuacja ta może zmienić się (a nawet na pewno zmieni się), gdy Polska przystąpi do Unii Europejskiej. Wystąpi bowiem wówczas potrzeba międzynarodowego arbitrażu. Orzeczenia niemieckich sądów, potwierdzające niemiecką własność na Ziemiach Zachodnich będą, oczywiście, odrzucane przez polskich komorników jako niewiążące, ale te decyzje będą zaskarżalne do unijnych instytucji ponadnarodowych. Może się więc okazać, iż mimo potwierdzonych traktatowo granic, ale wobec braku traktatowo uregulowanych stosunków własnościowych - organy unijne będą przyznawać tę własność Niemcom, albo odszkodowania. I tych właśnie wątpliwości wystąpienie ministra Bartoszewskiego nie rozwiało.

Nie brak opinii, że polityka Niemiec po zjednoczeniu zmierza do zlikwidowania niekorzystnych dla Niemiec skutków drugiej wojny światowej, a Unia Europejska jest takiej polityki narzędziem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?