Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Kościół jest misyjny

O potrzebie misyjnego zaangażowania całego Kościoła przypomniał Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 22 października na Placu św. Piotra w Watykanie. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu Niedzieli Misyjnej, Ojciec Święty podkreślił znaczenie głoszenia dobrej nowiny, że Bóg jest miłością i dlatego pragnie zbawić ten świat. Oczekują na to zarówno ludy, które nigdy jeszcze o tym nie słyszały, jak i kraje od wieków chrześcijańskie, które, ogarnięte zeświecczeniem i konsumpcjonizmem, wymagają również nowej ewangelizacji - stwierdził Papież.
Benedykt XVI wyraził solidarność z narodami, które doświadczają przemocy i niesprawiedliwości na Bliskim Wschodzie, m.in. w Iraku, szczególnie zaś z mieszkającymi tam chrześcijanami. Zapewnił, że duchowo jest razem z nimi.
Następnie Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę maryjną, udzielił im błogosławieństwa apostolskiego, a na zakończenie pozdrowił przybyłych w różnych językach.
Po polsku Benedykt XVI powiedział: „Witam pielgrzymów z Polski i z innych krajów. Pozdrawiam członków i przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, która obchodzi 25-lecie istnienia. Dziękuję wam za troskę o zachowanie w pamięci nauczania i dzieła mojego wielkiego Poprzednika. Wszystkim życzę obfitych łask Bożych i serdecznie błogosławię”.

Uniwersytet Laterański

Inauguracja roku akademickiego

Benedykt XVI zainaugurował 21 października nowy rok akademicki na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ojciec Święty przemawiał w odnowionym Audytorium Maximum, któremu nadano jego imię. Zaapelował o poszukiwanie prawdy.
W swoim wykładzie Ojciec Święty po raz kolejny podkreślił problem kryzysu kultur i tożsamości świata zachodniego. Papież stwierdził, że wszelka wiedza musi zawsze chronić człowieka i krzewić jego dążenie do autentycznego dobra. „Przecenianie «czynienia» i usuwanie w cień bycia nie pomaga w przywróceniu fundamentalnej równowagi, której potrzebuje każdy, ażeby dać solidną podstawę i ważny cel swej egzystencji. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w dziedzinie nauki - powiedział Benedykt XVI. - Dać się ponieść gustowi odkrycia bez uwzględnienia kryteriów, które wypływają z głębszej wizji, prowadziłoby do dramatu, o którym mówi starożytny mit: młody Ikar, porwany pragnieniem lotu ku absolutnej wolności i nic sobie nierobiący z ostrzeżeń starego ojca Dedala, coraz bardziej zbliża się do słońca, zapominając, że skrzydła, na których się wznosi ku niebu, wykonane są z wosku. Gwałtowny upadek i śmierć to cena, jaką płaci on za swoje złudzenie. Starożytne podanie ma i dla nas wieczną naukę - powiedział Papież. - W życiu istnieją różne iluzje, którym nie wolno ulegać, by nie narażać na szwank życia swojego i innych (...). Bóg nie jest ani próżnym słowem, ani abstrakcyjną hipotezą; przeciwnie: jest fundamentem, na którym mamy budować nasze życie - mówił dalej Benedykt XVI. - Wierzący wie, że Bóg ten ma oblicze i że raz na zawsze poprzez Jezusa Chrystusa zbliżył się do każdego człowieka... Znać Go - to znać pełną prawdę, dzięki której znaleźć można wolność: «Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli» (J 8, 32)” - zakończył Ojciec Święty.
Papież poświęcił też nową bibliotekę bł. Piusa IX. Rektor Uniwersytetu - bp Rino Fisichella ujawnił, że zmarła niedawno włoska pisarka Oriana Fallaci w dowód szacunku i podziwu dla Benedykta XVI zapisała mu cały swój księgozbiór.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec Święty do Polaków

Na zakończenie audiencji generalnej 25 października Benedykt XVI powiedział: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Witam Chór Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa. Św. Paweł przypomina: «Miłość Chrystusa przynagla nas, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał». Niech to wezwanie znajdzie swój konkretny wymiar w naszym codziennym życiu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Reklama

Kongres Ordynariatów Polowych

Pod hasłem „Wojskowi w służbie pokoju” w Watykanie odbył się w dniach 23-27 października V Międzynarodowy Kongres Ordynariatów Polowych. Obradom przewodniczył kard. Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji ds. Biskupów. „Spotkanie ordynariuszy wojskowych przypada w 20. rocznicę powstania Konstytucji apostolskiej «Spirituali militum curae» - powiedział w Radiu Watykańskim biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski. - Tego typu spotkania pozwalają lepiej koordynować działania ordynariatów na świecie”.
Istnieje obecnie 35 ordynariatów polowych. Pierwszy powstał w Chile 3 maja 1910 r., a drugi - w Polsce. Najmłodszy w tym gronie jest ordynariat polowy Słowacji, powołany do życia 20 stycznia 2003 r.

Mozaika w Kaplicy Polskiej

W Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich odsłonięto 25 października mozaikę św. Józefa Sebastiana Pelczara. Poranną uroczystość poprzedziła Msza św. przy grobie Jana Pawła II, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a wśród koncelebransów byli kard. Henryk Gulbinowicz oraz arcybiskupi: Józef Kowalczyk, Szczepan Wesoły i Angelo Comastri.
„Św. Józef Sebastian Pelczar jako kapłan, biskup, profesor i założyciel Zgromadzenia Sióstr Sercanek w służbę Bogu i drugiemu człowiekowi, zwłaszcza ubogim i cierpiącym, potrafił włączyć wszystkie swe zdolności umysłu i serca” - podkreślił w homilii kard. Dziwisz. Metropolita Krakowski wyraził zadowolenie, że wizerunek świętego Arcybiskupa Przemyskiego będzie obecny w Grotach Watykańskich „jako wymowny symbol jego służby Kościołowi, a także służby Sióstr Sercanek w Rzymie i Watykanie”.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2024-05-16 11:44

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości parafie i wspólnoty naszej archidiecezji przygotowują dla wiernych spotkania modlitewne. Oto, gdzie można się włączyć do wspólnej modlitwy.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania